ameteala, nas si urechi infundate

258 comentarii 1 23 ..... 8 9 Înainte ›
0
26-12-2009, ora 11:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
starea de moleseala este de la Valeriana.
NU mai folosi valeriana decat 1 seara la culcare.. sau deloc !!!!.. in rest continui tratamentul.
0
10-01-2010, ora 19:34
Sergiu29
Nu este medic/terapeut
Sergiu29
buna ziua
de ceva vreme tot imi simt urechile infundate si am un pic de ameteli.toate aceastea tin minte sa inceapa in momentul in car am venit cu trenul de la o distata mai mare.ajungeam acasa si aveam senzatie de ameteala si urechi infundate.si acum dd evreo 2 saptamini tot asa simt, ca sunt infundate si imi si pocnesc din cand in cand.
va multumesc
0
11-01-2010, ora 07:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
fara un consult ORL. N.o sa stiti care este cauza! (pot fi dopuri de ceara, sau o problema mai grava, cum ar fi o circulatie proasta la urechea interna)
0
12-01-2010, ora 20:25
Sergiu29
Nu este medic/terapeut
Sergiu29
mi-am facut controlul si mi s-a spus ca am rinita
ca tratament am primit clarinase si rihnocort aqua pt 10 zile
sper sa treaca
va multumesc
0
13-01-2010, ora 20:00
Sergiu29
Nu este medic/terapeut
Sergiu29
inca ceva
doctorinta nu mi-a spus dar pot sa iau si un inhalant?deoarece am auzit ca face bine la rinita
0
14-01-2010, ora 08:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
DA.
cu siguranta pti sa faci inhalatii cu inhalant.
0
14-01-2010, ora 21:36
Sergiu29
Nu este medic/terapeut
Sergiu29
buna
de trei zile iau tratamentul pe care l-am scris mai sus + inhalant si nu simt nici o diferenta.adica tot ametit ma simt in special dimineata si mai putin seara.
aveti dumneavostra alta solutie?
0
15-01-2010, ora 08:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pai.. rinita NU are nimic in comun cu ameteala.
pentru rinita faci tratamentul mai departe
pentru ameteala..
poti sa ei Ginseng fiole 1 dimineta
0
15-01-2010, ora 12:44
Sergiu29
Nu este medic/terapeut
Sergiu29
atunci ameteala de la ce este?
0
15-01-2010, ora 13:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ameteala este de la o tensiune mica. anemie, circulatie proasta cerebrala din cauza cervicoartrozei sau a colesterolului depus pe vase..
sunt multe cauze.. si teine de organizm in general..
nu e ceva local.
0
15-01-2010, ora 16:27
Sergiu29
Nu este medic/terapeut
Sergiu29
dar mia-m faut analizele si mi-au iesit bine mai putin aslo care este 600.
cu tensiunea stau i=bine 120 cu 70
doar cu urechile astea infundate.doamna de la orl mi-a spus ca de la ele am senzatia de ameteala, cap greu si oboseala, ma simt cateodata ca un drogat. si am observat ca este mai accentua de cand iau clarinase.
sa fie si de la medicamente?
0
16-01-2010, ora 15:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu pot sa ma dau cu presupusul.
intradevar sunt zeci de cauze care duc la vertij...
aceste simptome pot tine de ORL. neurologie, reumatologie, cardiologie !
0
05-03-2010, ora 11:01
Ionescu Iulian
Nu este medic/terapeut
Ionescu Iulian
Buna ziua, am si eu o problema sa zic asa...
In urma cu 4 zile , a inceput gatul sa ma doara in zona marului lui adam (daca ziceam laringe etc poate se intelegea altceva), raguseala... pur si simplu ma durea si cand inghiteam. Seara mi-am facut un ceai cu miere si lamaie, toate bune.. pana a 2-a zi dimineata eram ok. Mai dupa amiaza iar a inceput sa ma doara gatu' ca inainte, dar nu aceeasi durere, ceva mai usor. A 3-a zi dimineata m-am trezit si cu dureri usoare de ureche, pe partea stanga, care duceau spre gat in jos, exact in zona unde aveam acea durere initiala. Am stat.. in jur de 2-3 ore cu putina vata inmuiata in spirt in ureche in cele din urma usor usor a trecut , ramanandu'mi doar problema gatului. Am citit pe un site ca un sodou cu miere in loc de zahar ar ajuta , intr'adevar a avut succes partial, inca mai ma doare putin putin cand inghit.
Problema grava este ca acum, in a 4-a zi , eu nu mai aud bine cu ambele urechi, le am infundate , parca e in ceata totu'.. ma simt obosit, chair daca ma odihnesc mai mult ca de obicei, am ajuns sa beau 6L de apa cel putin pe zi , iar nasul imi este pentru prima data in cele 4 zile, infundat.

Poate sa fie un inceputde otita sau este doar o simpla raceala? .. tin sa precizez, toate problemele doar pe partea stanga au fost. Va rog daca poate cineva sa-mi raspunda si mie, multumesc.
0
05-03-2010, ora 13:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebue neaparat sa mergi la ORL. !!!!
0
15-03-2010, ora 14:13
ruxy89
Nu este medic/terapeut
ruxy89
am si eu o preoblema la urechi sunt infundate si ma apasa nu stiu despre ce e vb poate ma puteti ajuta am nevoie de un ajutor nu stiu de la ce le pot avea infundate
0
15-03-2010, ora 14:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sunt cateva posibilitati
1. un dop de ceara
2. nasul infundat duce la infundarea urecheii
mergi la cab ORL.. si o sa rezolvi problema
0
15-03-2010, ora 15:33
ruxy89
Nu este medic/terapeut
ruxy89
multumesc de sfat dar vroiam sa stiu daca este ceva grav de care as outea sa ma sperii nu as vrea chiar sa ajung la docor acasa nu pot face nimic sa imi treaca?????
0
15-03-2010, ora 18:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru nasul infundat trebue sa folosesti 2-3 zile Olynt.. desfunzi nasul.. il curati bine dupa care te strangi de nas si sufli puternc aer spre ureche !
trebue sa auzi un pocnit usor si sa.si dea drumul auzul.
daca e dop de ceara poti sa incerci sa.l moi cu apa oxigenata 3%..5 pic din 2 in 2 ore.
dara este riscul sa se infunde mai tare urechea dincauza ca dopul sa moaie si in acest caz Oarecum o sa ajungi la ORL. de unde esti?
0
16-03-2010, ora 00:07
ruxy89
Nu este medic/terapeut
ruxy89
multumesc de sfat nu am nasul infundat dar ambele urechi sunt infundate putin mai tare urechea dreapta si am o sennazatie apasatoare sunt din ilfov dn balotesti dar totusi nu as vrea sa ajung la orl dak nu ma duk si astpt sa mi se desfunde ele de la sine pot pati ceva ma grav??????
0
16-03-2010, ora 07:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebue sa inveti o regula care o sa.ti prinda bine toata viata!
Nu lasa pe maine ce poti rezolva astazi !
maini poate fi tarziu!
in medicina e asa !
daca nu te duci ( ca exemplu) cu o masea astazi sa.ti puna o plomba mica.. maine poti da jos toata maseaua.
daca nu tratezi o gastrita astazi..maine e ulcer !
daca nu scoti un dop de ceara astazi.. maine se inflameaza pielea in jurul lui, se inflameaza timpanul.. apar dureri, supuratie.. si se complica mult !!!
ai grija de tine!
0
16-03-2010, ora 12:14
ruxy89
Nu este medic/terapeut
ruxy89
va multumesc foarte mult de sfaturi am facut cum ati spus d-vs mam tinut de nas si una mi sa desfundat dar celalata nu as vrea sa va mai intr dak audisprey este bun pt asa cv si dak va pricepeti si la sani k mia aparut un nodul kre ma doare fff tare
0
16-03-2010, ora 12:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
zic sa nu glumesti cu sanatatea TA.. si sa mergi sa te vada medicul ORL.. la urechi si pentru cealalta problema la ginecologie!
0
23-03-2010, ora 09:28
mircea11
Nu este medic/terapeut
mircea11
buna ziua..in urma cu un an am facut o presupusa cadere de calciu in urma careia am ramas cu o lipsa permanenta de aer si ameteala cu slabiciune in picioare..am facut toate analizele: sange ok, cardio ok, raze plamani ok, internist ok trebuie sa mai fac un rmn si astea ar cam fi toate :) simptomele mele sunt in felul lurmator: dupa ce ma trezesc dimineata si plec de acasa dupa vreo 2=3 min incepe o slabiciune si o nesiguranta in picioare si ameteala ( capul il simt greu) dar nu vartej( nu se invarte pamantul cu mine) ci fac efrort sa stau in picioare si sa nu pic..nasul il am infundat tot timpul (am deviatie de sept) si cand suflu nasul am firicele de sange in mucus si cateodata ma ia o ameteala crunta, vartej care nu trece decat cand deschid gura si casc de mai multe ori.. intrebarea mea este daca este posibil ca de la ureche sa provina acesta slabicune si instabilitate a picioarelor si ameteala sau poate sa fie alceva..
0
23-03-2010, ora 15:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NU. nu e de la ureche.
cred ca ai subtensiune, anemie.. nu te hidratezi suficient.s.a !
scrie.mi -* mai multe ( constitutie, regim alimentar, hidric, bolile suferite, digestia s, a)



(*modificat de administrator)
0
23-03-2010, ora 17:57
mircea11
Nu este medic/terapeut
mircea11
tensiunea tot timpul cand am luat-o chiar si atunci cand aveam ameteli era 12 cu 7 sau 11 cu 7 deci hipotensiv nu cred ca sunt, mese de dimineata la lucru pe la 10 mananc si dupa 14-15 in oras iar seara tarziu mai mananc cate ceva.
E adevarat ca lichide nu prea beau dar nici in trecut nu beam apa mai mult de un litru pe zi si nu aveam nimic..
v-am scris si pe mail..multumesc
0
11-08-2010, ora 17:26
badescu ion
Nu este medic/terapeut
badescu ion
ma bucur ca am gasit acest site, am o problema pe care poate o descopar impreuna cu d-voastra, am facut film la coloana cervicala si mi s-a gasit fisura posttraumatica C5, problema mea esta ca atunci cand merg am pierderi de echilibru si simt urechile infundate, o stare de proasta dispozitie o am in permanenta, ce imi puteti spune. va multumesc
0
12-08-2010, ora 08:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. sa faceti investigatii la ORL.. Audiograma completa ( aer+ os) si o timpanograma
2. sa faceti un Fund de ochi la Oftalmologie ( se vede starea vaselor sangvine
3. varsta, Kg., tensiune arteriala
toate trimise pe mail
0
12-08-2010, ora 09:58
badescu ion
Nu este medic/terapeut
badescu ion
d-le doctor, nu am fost foarte explicit la primul meu comentariu, acum incerc sa pun tot filmul de la capat. pe 10.06.2010 cand am plecat de la birou nu putean sa-mi tin echilibrul pe strada, acasa cand stateam lungit in pat nu mai aveam nici o stare de indispozitie, eram perfect, numai cand ma ridicam erau probleme, am fost la medicul de familie si m-a diagnosticat cu sindrom vertijinos, am luat betaserc, sermion, mi-am luat concediu, am stat la pat si in trei zile s-a ameliorat, am fost si la oftalmologie si am facut fond de ochi, nu au fost probleme, am fost si la ORL am facut am facut si audiograma si doctorul ORL-ist a zis ca nu sunt probleme de dezechilibru de la urechi. m-a trimis de am facut un film al coloenei cervicale profil si aici cred eu ca sunt problemele mele de dezechilibru. la C5 este o fisura postraumatica (care cred eu ca este de acum 23 de ani cand am avut un accident (contuzie centrala medie difuza pauza partiala III si VI dupa o. stanga oprita) (v-am scris ce scrie pe biletul de internare de atunci). deci cand merg simt ca se zguduie cerebelul, mi se infunda urechile si am probleme de echilibru si cand metg si cand stau in sezuta (am senzatia ca de la gat este ceva rupt si exista o miscare necontrolata) tensiunea am luat-o in aceasta perioada de 3 ori la 2 saptamani a fost de 11/6 si 12/6. am 43 de ani si 95 kg. va multumesc pentru ca ati avut timp pentru mine
0
12-08-2010, ora 10:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. e mai clar..
1. trebuie sa treci la un regim alimentar fara mezeluri, piele de gaina, carne de porc, cascaval, smantana, maioneza, dulciuri, bauturi acidulate !!
trebuie sa curati vasele de sange prininterior cu Omega 3 3 pe zi minim 3 saptamani pana la 3 luni !!!
din cauza coloanei circulatia e proasta, tensiunea este mica pentru KG.. care le ai.
tre sa mananci cate putin.. mai des.. Carnea la gratar.. fara cartofi sau paste.. numai cu legume !!!!
tre sa slabesti treptat.. dar sa ajungi la 85.
2.SUN TONIC 2 pe zi.. 10 zile dupa care 1 pe zi
3.Pentoxi retard 1 pe zi 3 luni
4. te hidratezi mult cu apa plata
5. Ung. Diclofenac.. zilnic masaj cervical...
0
12-08-2010, ora 10:24
badescu ion
Nu este medic/terapeut
badescu ion
va multumesc, deci sa inteleg ca infundatul urechilor cand merg si starea generala de dizconfort este de la acel C5 al coloanei cervicale? mai iau betaserc? am voie sa consum un pahar de vin rosu pt hipotensiune? cum va explicati declansarea acestei stari? multa stima
Adaugă un comentariu / răspuns
258 comentarii 1 23 ..... 8 9 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.