ameteala, nas si urechi infundate

258 comentarii 1 2 ..... 789 Înainte ›
0
25-08-2014, ora 13:57
alex_dodo
Nu este medic/terapeut
alex_dodo
Buna ziua domnule doctor,

Am vazut discutiile de pe forum si m-am gandit sa va cer si eu ajutorul.
Acum 3 ani am inceput sa am problemele, nasul s-a infundat deoadata si aveam senzatia ca am ceva in gat intre nas si gat. Am fost la cativa medici ORL, am facut si endoscopii si controale regulate, cativa mi-au zis ca am rinita altii doar ca am cornetele inflamate. Acum dupa aproape 4 ani in care am facut radiografii la plamani, destule controale ORL si nimeni nu mi-a spus exact ce am va cer ajutorul.
Din nas imi curge o mucoasa densa transparenta, galbuie maronie direct in gat, dimineata ma trezesc cu nasul foarte infundat si trag din el in gat multa mucoasa, acum cateva luni era si plina de sange de la o raceala.
Problema este ca ea nu curge ca o sinuzita normala deorece nu se vede curgand dar o trag din nas frecvent.
Problema este ca de ceva vreme am senzatia de urechi infundate, ma doare si gatul probabil de la inghititul in sec si dresul vocii din cauza mucoasei.

Inainte eram si foarte panicat deoarece sunt fumator si asociam toate durerile de gat, cateodata senzatia de presiune in ureche parca venea de la gat etc cu cancerul.

Ma puteti ajuta va rog cu un sfat?

Multumesc,
Alexandru
0
27-08-2014, ora 09:23
cipian28
Nu este medic/terapeut
cipian28
Buna ziua am si eu o problema k urechea stanga.Pe data de 01.08 am fost agresat si am avut nevoie de internare si acolo au spus k am fractura orbito-zigomatica stg fara deplasare.Acum cand am fost externat am fost la un control la orl pt ma durea urechea stg era infundata si am facut si o audiograma acum simt k putin mai este infundata ce sa fac multumesc
0
27-08-2014, ora 12:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pt alex_dodo

1 ai facut inhalatii si aerosoli
2 ai facut tratament cu colargol in nas si cu Sinupret?
3 Citeste pe google PRODUSE alimentare producatoare de MUCUS si le excluzi complet din alimentatie.. + tratamentele locale ORL..si o sa fii mault mai bine
0
27-08-2014, ora 12:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pt. cipian28

NU prea am inteles cu ce vrei sa te ajut
corect este sa te tii de mediucl ORL care te.a vazut pana la vindecare completa
Uneori se intampla ca dupa traumatizm sa doara locul foarte mult timp sau chear toata viata
nimic n.o sa mai fie ca inainte de traumatizm, te obisnuiesti cu ideea
0
27-08-2014, ora 13:25
alex_dodo
Nu este medic/terapeut
alex_dodo
Buna ziua,

Multumesc pentru sfaturi, oricum simptomele mele sunt putin atipice, acum ma doare gatul si am cateodata un junghi in gat, am senzatie de not in gat si urechile imi tiuie.
Mucoasa este extraordinar de densa, daca reusest sa o scot am impresia ca este silicon :). Cateodata alba, cateodata maronie sau galbuie.
La cate tampenii am citit ma gandesc sa nu am simptome induse, sa nu cumva sa fie si psihologica problema mea.
Am sa urmez sfaturile dumneavoastra.
Multumesc,
Alex
0
27-08-2014, ora 15:05
cipian28
Nu este medic/terapeut
cipian28
Am o audiograma facuta la audionova cum procedam sa va uitati la ea sa lasati n nr de tel sa va sun
0
29-08-2014, ora 17:36
sebastian.88
Nu este medic/terapeut
sebastian.88
Buna ziua,

Am nevoie de un sfat, sunt f speriat, acum 7 zile am avut brusc o stare de ameteala severa si o stare de rau, cu 3 zile in urma eram obosit si cu lipsa de concentrare. Fiind wekend am umblat in fiecare zi la urgente, analizele au iesit ok lafel si CT la cap, a 3 a zi am fost la orl, parera dumnealui IACRS frust, fara nici o sintoma de gripa, doar gat rosu pe care eu nu il simt, am luat antigripale si Betaserc

de vreo 3 zile aud un tiut ascutit, tulburari de auz si vedere si cel mai rau ameteala, cap greu, astazi doctotita de familia mi a dat OTOCALM, dupa ce ma privit in ureche si spune ca gatul imi este tot iritat si eu nu simt nimic din sintomele gripei. Va rog frumos un sfat..
0
30-08-2014, ora 17:24
sebastian.88
Nu este medic/terapeut
sebastian.88
Aseară am fost la urgente ORL, doctorul spune ca nici gripa nu rezista atât de mult, nici probleme la ureche nu sunt.

Am fost consultat si neurologic la urgente si nu mi-au spus de vreo problemă

Sunt speriat, va rog frumos un sfat
0
01-09-2014, ora 11:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
se verifica tensiunea arterial;a cat mai frecvent
in rest sunt simptome care tin si de gastro si de ORL si de neurologie
trebuie separate, intelese corect cauza si tratate corect
0
01-09-2014, ora 11:42
sebastian.88
Nu este medic/terapeut
sebastian.88
Acum am plecat de la ORL unde nu îmi găsesc probleme, m au trimis sa fac RX-Sinus...
0
02-09-2014, ora 11:13
NicolaeDraghici
Nu este medic/terapeut
NicolaeDraghici
Buna ziua
Acum 3 saptamani mi s-a pus diagnosticul "ruptura posttraumatica timpan".
M-am operat acum 2 saptamani, mi s-a pus un mentor de epitelizare.
Daca inainte de operatie mai auzeam partial cu urechea afectata, imediat dupa nu mai auzeam aproape nimic
si am avut mereu senzatia ca timpanul e tinut fortat sa nu vibreze, iar urechea afectata era infundata.

De o zi, aceasta senzatie s-a schimbat, aud ceva mai bine cu urechea afectata, iar senzatia de ureche infundata s-a schimbat,
in sensul ca timpanul vibreaza.
Sunt ingrijorat un pic pentru ca mi se pare (parere personala) cam devreme pentru asa ceva,
iar senzatia a venit pe fondul unei senzatii de disconfort (usoara durere in curs de atenuare,
care aduce mai degraba cu cea provocata de un curent)

E normal ca timpanul sa-si revina intr-o perioada asa de scurta sau sunt semne ale faptului ca mentorul nu a prins?

Fac precizarea ca la control trebuie sa ma duc peste 4 saptamani (scoatere pansament si investigatii),
iar din urechea respectiva nu curge nimic. De asemenea, nu a intrat apa.
0
14-09-2014, ora 19:12
adriana pop
Nu este medic/terapeut
adriana pop
Buna ziua.
Am si eu o intrebare la dvs. Ma confrunt de vreo doua saptamani cu nas si urechi infundate. Medicul generalist m-a consultat si mi-a pus diagnosticul de rinita alergica. Am luat ceva pastile si spray nazal cu apa de mare, dar sunt la fel, ba mai mult mi se infunda urechile acum. Am si senzatii de ameteala (si usoare dureri de cap uneori, ba in dreapta, ba in stanga). Analizele de sange imi sunt bune. Dar nasul si mai mult urechile imi sunt tot infundate. Oare am sinuzita sau ceva mai grav? Ce ar putea fi?
Va multumesc mult.
0
22-09-2014, ora 19:35
Bogdan Nanu
Nu este medic/terapeut
Bogdan Nanu
Buna seara.
De 1 luna am dureri de cap, la ceafa si in crestet(ca o intepatura, mai ales in partea dreapta), sunt ametit tot timpul zilei daca invart capul mai rapid simt ca pic jos din picioare. Am consultat un medic neurolog, acesta trimitandu-ma sa fac un rmn, rezultatul fiind mastoidita stanga.Durere de ureche nu am decat foarte putin, in schimb imi piuie toata ziua, vajaie capul, e greu de explicat.Am mers la un medic orl, urmand doua tratamente timp de 10 zile fiecare fara niciun rezultat. Ma gandesc ca nu mastoidita cauzeaza durerile. Ajutati-ma cu un sfat. Multumesc mult!
0
26-09-2014, ora 09:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. mergi la Balneo.. si investigheaza coloana cervicala
2 medicul ORL.. care trebuei sa vada urechea si rezultatul de la RMN
tre sa fie un medic ORL..diun clinica ORL..si sa vada ureche la microscop
3ameteala si dureri de cap.. pot fi si de la probleme oculare..si dela circulatia cerebrala
asa ca ebine sa gasesti un medic Priceput care sa te tii de el si sa faceti mai multe investigatii pana se gaseste cauza
0
26-09-2014, ora 12:24
Bogdan Nanu
Nu este medic/terapeut
Bogdan Nanu
Am ezitat sa va spun ca durerile au urmat dupa ce am consumat alcool, la un majorat. M-am trezit cu o durere de cap ingrozitoare. Ar putea sa fie si asta o cauza si sa nu aiba legatura cu mastoidita?
0
11-12-2014, ora 09:59
axelika
Nu este medic/terapeut
axelika
am trecut in urma cu un an printr-o bronsita astmatica si o rinita alergica..am tinut tratament la pneumologie cu stangen + aerius pt o perioada de 8 luni..de bronsita astmatica am reusit sa scap insa problema ce o am este faptul ca fac mereu rani in nas si sangerari mici + senzatie de rana pe gat si am observat ca usturimea este la granita dintre nas si zona bucala, amigdalele imi produc mereu bucati albe urat mirositoare( nu sunt inflamate si le curat zilnic cu o coada de lingura si cu glicerina boraxata si ulei de eucalipt insa tot produc), am momente cand se inflameaza atat de rau mucoasa nazala ca simt ca nu mai pot trage aer si mi se usuca nasul ingrozitor( daca iau aerius sau vibrocil simt ca il mai desfunda, in ultima perioada am facut si inhalatii dar si am tras apa cu sare si ulei eucalipt pt nas, simt ca ma curata ok pentru o perioada insa am inceput sa mi se infunde urechile noaptea.
Pls un sfat pt ca e un disconfort continuu mai ales cu usturimea pe cerul gurii, iar toate consultatiile la ORL, la medicul de familie s-au redus la niste tantum verde pastile si mici artificii pt moment( vreau sa incerc o vindecare completa).
Specific ca boala a intervenit dupa ce am schimba locul de munca si am stat langa o aeroterma imbacsita si + fumatul(am dezv o alergie la fumat si la fel imi creaza discf la gat si nu mai fumez.( la exudat faringian a iesit colonie de candida si fara stafilococ
0
11-12-2014, ora 18:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. asa.. este corect, sa cauti cauza si atunci gasesti vindecarea completa
2 am mai scris pe forum.. Alergiile sunt din cauza problemelor gastro=intestinale.cand organismul NU tolereaza anumite alimente si nu poate elimina toxinele din organism
3 se fac investigatii la gastrologie
se schimba regimul alimentar. ( se renunta la alimente alergene.. Lactate, mezeuri, dulciuricu coloranti artificiali..s.a)
4 local pentru probleme ORL.. se fac aerosoli, inhalatii, aromoterapie, salinoterapie..s.a
0
30-06-2015, ora 17:48
Ovi()
Nu este medic/terapeut
Ovi()
Buna ziua am si eu o problema a inceput in urma cam cu 2 ani cand au inceput sa mi se infunde urechile nu prea am bagat in seama pe urma a inceput sa am ameteli dar nu ameteli normale ci ca niste stari de panica foarte mari.anul trecut au fost foarte accentuate dar prin septembrie cam asa miau trecut acum de o luna au revenit starile de ure hi infundate si au inceput si amtelile dar nu asa intense..nu am fost la medic.imi puteti spune daca e ceva grav..va multumesc
0
21-09-2015, ora 19:24
viorel29
Nu este medic/terapeut
viorel29
Buna-ziua Dl. Doctor Valeriu, ma numesc Viorel am si eu o problema cu gatul si nasul de 4 ani le am incontinu infundate si tusesc din 30 in 30 de min din gat cu eliminare de secretii gelationoase transparente ziua si dimineata mai galbui (am facut 3 analize de sputa si au iesit negative), respiratie grea mentionez ca am fost la medic de specialitate ORL am facut RMN ( din care a reiesit ca am o simpla iritatie a cailor nazale, fara sinuzita), la ultima raceala mai serioasa care sa tratat decat cu gentamicina injectabil, cefuroxina, eurospal, aerius, montelukast, dupa 3 zile de tratament am fost super bine chiar imi trecuse, insa cand s-a terminat tratamentul mi-a revenit starea asta nasoala, am fost la med de familie si mi-a dat azitrox 3 zile, nici un raspuns aceeasi stare.tin sa va spun ca in acest timp nu numai ca am o stare generala proasta, analizele de sange sunt bune. Daca aveti si dvs. o idee v-as fi recunoscator. Am fost la neurolog, orl, medic de fam., oftalmolog.

Am uitat sa mentionez faptul ca daca dorm cu geamul deschis sau e putin curent, nici numai pot respira pe nas cand ma trezesc, din cauza asta am ajuns sa fiu fara pofta de viata si neurologul mi-a prescris serlift, ma gandeam in cazul in care imi recomandati ceva medicamente sa stiti!
0
22-09-2015, ora 10:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cu siguranta cauza problemelor tale este la nivelul Tractului digestiv si alimentatia incorecta
numai persoanele cu reflux gastro-esofagian au acest gen de iritatie pe caile respiratorii.. na s, gat
numia personele cu intoleranta la lactoza sau gluten fac acel tim de secretii mucoase
1 citeste pe google despre alimentele producatoare de MUCUS si le excluzi
2 citeste pe forum ce am scris despre refluxul gastro-esofagian
daca nu o sa ajute.. mergi la gastrologie
0
25-09-2015, ora 11:20
alinuta b
Nu este medic/terapeut
alinuta b
Buna ziua.as dori sa va intreb daca am sinuzita cronica e normal ca de fiecare data cand recidiveaza sa am senzatie de ameteala, greata, oboseala?de la aerul condiţionat poate sa reapara sinuzita?
0
25-09-2015, ora 12:51
viorel29
Nu este medic/terapeut
viorel29
Multumesc foarte mult domnule Doctor Valeriu, se pare ca ati avut dreptate, acum ca mi sa retras acidul din gat, imi simt limba si gantul usor amortite ce imi recomandati sa iau sau o sa treaca de la sine ?
0
26-09-2015, ora 22:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
alinuta

ameteala, greata, oboseala. nu au nici o legatura cu sinuzita
am impresia ca abordezi gresit problema
mai documenteaza.te si faci investigatii corecte
0
30-11-2015, ora 21:09
romanmarin
Nu este medic/terapeut
romanmarin
Buna seara, as dori sa va intreb legat de o problema a urechilor. Ma refer ca imi tiuie ambele cam de 3 luni, ziua nu ma deranjeaza, doar noaptea cand este liniste. Am facut audiograma si ceva legat de stimuli sau nervi si totul a iesit bine. Am facut testele la Dr Hociota. Doctora a spus ca nu am nimic si sa ma obisnuiesc cu zgomotul din urechi. Si mai nou de o saptamana am nasul infundat si respir greu, dar nu am mucozitati si nu sunt racit. Multumesc anticipat pentru raspuns.
0
01-12-2015, ora 16:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
poate fi o problema neurologica, cardiologica sau digestiva
toate afecteaza si deregleaza circulatia cerebrala
ai de schimbat multe in stilul de viata si de mai facut investigatii
0
02-12-2015, ora 08:22
romanmarin
Nu este medic/terapeut
romanmarin
Am facut investigatii atat la neurologie cat si cardio, toate au iesit bine. In special tiuitul urechilor a inceput dupa o perioada nefasta cu nervii intinsi la maxim. Poate fi pusa pe seama nervilor? Fac remarca ca sunt si fumator de 20 de ani!
0
02-12-2015, ora 13:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ramane sa te clarifici cu digestia, starea ficatului si alimentatia corecta
0
02-12-2015, ora 15:00
romanmarin
Nu este medic/terapeut
romanmarin
Am sa le fac si pe acestea si am sa revin cu amanunte. Inca o data multumesc.
0
14-01-2016, ora 10:56
valentina firescu
Nu este medic/terapeut
valentina firescu
Buna ziua. Acum 2 ani am facut vertij, in urma caruia mi-am pierdut auzul la urechea stanga 60%, am acel tiuit in ureche tot timpul, la orl mi s-a spus ca am otoscleroza. Am facut un RMN:hipertrofie cornete nazale inferioare, si am o presiune foarte mare in cap, si dureri.ce tratament as putea face, ce imi recomandati? Va multumesc
0
14-01-2016, ora 17:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
aici se dau doar sfaturi
tratament administreaza medicii ORL care vad si pacientul si rezultatul de la audiograma, timpanograma
Adaugă un comentariu / răspuns
258 comentarii 1 2 ..... 789 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.