ameteala (vertij)

01-10-2017
ionescu01
Nu este medic/terapeut
ionescu01
Buna ziua, sunt racit de aproximativ o saptamana iar acum 3 zile mi-a aprut un vertij când m-am ridicat din pat. Vertijul persista de atunci când fac miscari bruste si schimb pozitia capului, in special când ma asez cu captul pe perna. Senzatia tine cateva secunde 2-3 secunde maxim 4.

Nu am alte simptopme inflamatie, durere, etc. Doar aceste momente de vertij. De asemenea raceala inca nu mi-a trecut (am inca sezantia de tuse si imi curge nasul). Am tratat-o in jur de 5 zile cu strepsils, in speranta ca imi dispare tusea. Dupa aparitia vertijului am inceput sa iau Theraflu.

Ce credeti ca a cauzat acesta problema? E posibil sa fie de la raceala netratata corespunzator?
4 comentarii
1
01-10-2017, ora 19:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o infectie poate da compicatii la urechea interna sau cerebrala prin 2 cai
una este infectia directa
doi prin toxicitatea virusilor si bacteriilr distruse de organism.. daca omul.. NU trateaza raceala la pat si nu se hidrateaza corespunzator ca organismul sa poata elimina toxinele
Acum e cazul urgent de consultat un medic ORL.. pentru a evita o Labirintita
0
01-10-2017, ora 19:34
ionescu01
Nu este medic/terapeut
ionescu01
Am inteles, nu este indicat sa ma tratez la domiciuliu si sa astept sa treaca de la sine.

De stat la pat nu a fost cazul pentru ca nu am avut febra sau alte simptome de genul asta, doar durere in gat si tuse persistenta. Nu mi-a fost rau efectiv ca sa simt nevoia sa stau in pat, cu exceptia zilei in care a debutat vertijul, când am fost nevoit sa stau la pat.

Pana ajung la medic efectiv, ce recomandare aveti?
0
02-10-2017, ora 08:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
scria in mesajul precedent
HIDRATARE fortata cu apa si ceaiuri
evitat Alimentele care ingroasa sangele
0
02-10-2017, ora 11:58
ionescu01
Nu este medic/terapeut
ionescu01
In dimineata asta nu am mai avut vertij la ridicarea din pat si nici la asezarea, s-a diminuat destul de mult efectul, ramanand doar atunci când ma uit spre tavan sau alte miscari bruste. De asemenea raceala a trecut.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.