ameteli

17-09-2008
bcf 2000
Nu este medic/terapeut
bcf 2000
De o luna am ameteli, si nu se gaseste o cauza exacta a acestora. Toate analizele de sange sunt bune, calcemie, hemoglobina, etc.
la ecografie mi s-a spus ca este fierea fiind mare si stragulata. am luat Rovacol degeaba... Am facut perfuzii cu b-uri si vit C, 3 zile dar su am simtit nimic..ieseam de la perfuzie la fel de ametita..
Am facut radigrafii la coloana, intrucat am dureri de spate in zona cefei... si a descoperit o sondiloza cervicala...
Toate acesta stare de rau a aparut in urma unui efort fizic si psihic foarte mare.. Am muncit in vara asta la 40 de grade aproape 10 ore pe zi fara nici o pauza (fara sambata, fara duminica...)
15 comentarii
0
24-09-2008, ora 00:00
Cori100
Nu este medic/terapeut
Cori100
Poate fi vorba de o circulatie cerebrala deficitara (cu lipsa de oxigen atit cit ar fi necesar) la nivelul creierului. Spondiloza cervicala este o boala ciudata mai ales ptr ca are aceste simptome care cam scot pacientul din circulatie si activitatile sale normale. La toate acestea in timp se mai adauga anxietatea, frica sa nu ti se mai intimple si tot asa. Faceti un test Doppler la neurolog si poate chiar un RMN. Verificati-va si tensiunea arteriala. Poate aveti probleme si cu ochii, deci incercati si un control oftalmologic, dar si unul ORL. Trebuie eliminate una cite una.
Multa sanatate! Incercati sa va diminuati simptomele prin metode naturiste: ceai de obligeana, talpa gistii, paducel. Ungeti-va pe zona cervicala cu unguentul Osteocicatrat (este de uz veterinar dar se recomanda si ptr uz uman - il gasiti la farmacia veterinara), sau unguent cu venin de albine - APIREVEN. Va doresc rabdare si insanatosire grabnica! Eu em trecut prin asa ceva de asta va inteleg.
0
25-09-2008, ora 00:00
bcf 2000
Nu este medic/terapeut
bcf 2000
multumesc mult ptr raspuns! Aveti dreptate, de multe ori imi este foarte frica de starea de ameteala.De fapt in ultimul timp nu mai conduc, mi-am redus din activitati, muncesc doar 4 - 5 ore pe zi. Tensiunea este mica cca 9 dar asa a fost tot timpul rar am ajuns la 10. Daca stau mai mult in picioare incep sa-mi tremure picioarele, am o stare de slabiciune ca si cum nu ma mai tin piciorele...
M-am programat sa merg la tratament fizioterapic: masaj, bai de plante, hidromasaj, laser terapie.. O sa incep de luni... Sper sa-mi prinda bine pentru ca de medicamente m-am saturat...
Va multumesc din suflet ptr mesaje!
1
08-10-2008, ora 00:00
bcf 2000
Nu este medic/terapeut
bcf 2000
Avand in vedere ca ati avut aceleeasi probleme de sanatate, as vrea sa va intreb cam in cat timp v-ati revenit complet. Va afectau schimbarile de vreme? Nu am m-ai reusit sa merg la fizioterapie din cauza problemelor de la servici si incerc sa ma tratez prin metode naturiste. Sper sa reusesc sa-mi revin!
0
08-10-2008, ora 00:00
Cori100
Nu este medic/terapeut
Cori100
VESTEA REALISTA (SI NU TRISTA!!) ESTE CA NU MI-AM REVENIT COMPLET NICIODATA DE-ATUNCI! INCERC SA TRAIESC CU TOATE PROBLEMELE ASTEA; DA, E ADEVARAT LA SCHIMBAREA VREMII E CUIDAT, SUNT STARI CIUDATE, MI-A SCAZUT PE ACEST FOND ANXIOS SI IMUNITATEA SI RACESC USOR, FAC COMPLICATII, AM STARI DE ANXIETATE DESE CARE MA FAC SA NU MAI FUNCTIONEZ LA CAPACITATEA PE CARE O AVEAM CINDVA (INAINTE DE MOMENTUL ASTA!); NU MA DECLAR INSA INVINSA DE ACEASTA PROBLEMA. LUPT CU MINE SI ASTA VA INVIT SA FACETI. MAI LUATI OMEGA 3, GINKO BILOBA, LUMINITA NOPTII. RUGATI-VA LA SF. PANTELION. FITI TOLREANT/TOLERANTA, DARUITI DIN PUTINUL DUMNEAVOASTRA (SAU POATE CA E VORBA DE MAI MULT) SI CELORLALTI, SI O SA VA SIMTITI MAI BINE. SANATATE MAXIMA!
0
08-10-2008, ora 00:00
Cori100
Nu este medic/terapeut
Cori100
IMI CER SCUZE! ESTE VORBA DE SF. PANTELIMON. MA GINDEAM SA NU FACETI VREO CONFUZIE.
TOATE CELE BUNE! S-AUZIM NUMAI DE BINE!
0
09-10-2008, ora 00:00
bcf 2000
Nu este medic/terapeut
bcf 2000
Va multumesc din suflet pentru sfaturi! Ideea de a nu mai functiona niciodata la capacitate ma sperie, apoi mai este si teama de a nu avea ceva mai rau iar medicii sa nu-si dea seama.. Am senzatia ca sunteti o persoana destul de puternica dar despre mine nu cred (cel putin in acest moment ) ca pot spune aceelasi lucru! Trebuie sa fiu constienta de faptul ca nu ma poate ajuta nimeni in afara de mine sa-mi revin...
Oricum starea e oribila ca de fapt nu prea te doare nimic dar ai senzatia ca te duci intr-o parte cand mergi pe strada...
Va multumesc si multa sanatate si Dvs!
0
10-10-2008, ora 00:00
Cori100
Nu este medic/terapeut
Cori100
Nu amvrut sapanichez spunindu-va asta; faptulca nu mai sunt persoana dinainte este o realitate. Si pentru ca de pe acest forum mi-am gasit citiva "prieteni de suferinta" sa zic asa, cu care am dezvoltat o corespondenta in particular (pe mobil, pe e-mail) am aflat acelasi lucru si de la ei. Pot fi si perioade de remisie, dar eu cred ca genul acesta de sindroame apar la un nivel foarte subtil, ale sistemului circulator si nervos, incit e foarte greu sa gasesti o solutie unica si universal valabila pentru a trece; asta este ce experimentez eu. Nici eu nu sunt fericita cu situatia asta. Poate veti fi mai norocoasa decit mine si veti gasi o solutie salvatoare. Va doresc din inima asta. Eu personal sunt genul de om, care pina acum am gasit solutii la toate problemele pe care le-am avut in viata (de orice natura) insa aici m-am impotmolit si mi-a luat ceva vreme sa gasesc comfortul si drumul drept. Numa bine va doresc!
0
10-10-2008, ora 00:00
bcf 2000
Nu este medic/terapeut
bcf 2000
Poate ca faptul ca intotdeauna am gasit solutii la toate problemele pe care le-am avut ne-a afectat mai mult decat am crezut. Am mers pe principiul ca daca sunt sanatoasa pot rezolva orice problema, fie ea de natura materiala sau conflictuala. Se pare ca stresul si incapatanarea de le face pe toate m-au afectat mai mult decat mi-as fi imaginat. Ar fi foarte bine sa gasesc sprijinul in persoanele din jurul meu, nu mai ca ei s-au obisnuit sa fiu eu cea care ii spijina si nu invers... Eu va doresc si Dvs multa sanatate si sper din tot sufletul sa va dau vesti bune!
0
11-10-2008, ora 00:00
Cori100
Nu este medic/terapeut
Cori100
Este ceea ce am sustinut dintotdeauna, felul de a fi, adica o anumita structura are plusurile si minusurile ei. In acest caz este vorba de o irosire, sa-i zic asa a energiei cu care ne-am nascut. Tipul acesta de oameni stiind ca le pot face pe toate, cunoscindu-se bine pe dinauntru pe ei insisi, au curajul sa se arunce sa fac orice, sa se arunce cum spunem noi romanii, in valuri. Pretul platit este cel pe care-l resimtim de ceva vreme. Eu zic sa va faceti un RMN care poate elimina unele suspiciuni launtrice pe care le aveti, si daca acolo totul e bine, efectul placebo isi va spune cuvintul. Mai tine si de o curba hormonala (nu stiu ce virsta aveti), dar dupa cum stiti in viata oricarei femei exista niste perioade mai putin bune din punct de vedere hormonal. Una peste alta, nu v-as indemna sa va indopati cu tot felul de medicamente alopate. Incercati alt fel de solutii mai usoare. Sport, muzica, rugaciune, meditatie, jucati-va cu copii, daruiti, cum am mai spus si in mesajele de inceput. Fiti mai blinda cu dumneavoastra insiva. Eu de exemplu sunt foarte critica cu propria-mi persoana, si nu cred ca este bine. Incerc din rasputeri sa ma schimb, pentru ca imi dau seama ca sunt pe undeva propriul meu dusman, adica felul meu de-a fi mi-a creat aceste trairi, emotii, care pina la urma au dus la aceste probleme psiho-somatice. Dat-imi vesti BUNE si S-AUZIM NUMAI DE BINE!
0
11-10-2008, ora 00:00
bcf 2000
Nu este medic/terapeut
bcf 2000
Ma ajuta foarte mult sfaturile Dvs. In ceea ce priveste RMN -ul imi este frica, este singura analiza pe care nu am facut-o... sunt totosi f. tanara 34 ani, si nu am avut niciodata o lovitura la cap sau altceva...As vrea sa nu ajung acolo, dar daca nu imi revin o sa fac si un RMN. Nu sunt adepta medicamentelor luate in nestire si nici nu accept parerea medicilor nebazata pe analize care sa demonstreze diagnosticul.Am observat intr-adevar ca ma ajuta miscarea.
O prietena mi-a spus ca daca mi-am batut joc de sanatatea mea muncind ca nebuna atat de mult si incercand sa le fac pe toate sa nu am pretentii de la mina sa-mi revin miraculos in 2 saptamani... Poate ca are dreptate! Va multumesc din suflet ptr incurajari si poate ca nu va dati seama dar discutand despre problema mea am senzatia ca nu sunt singura si ca am mai multa putere! MULTUMESC!
0
16-10-2008, ora 00:00
Madalina1990
Nu este medic/terapeut
Madalina1990
Si eu am ametelile acestea de 1 an si o durere usoara de cap cateodata.Am facut numeroase analize, ecografii... Am luat multe medicamente aiurea si m'am ales si cu o gastrita hiperacida, pe care o tratez.In rest cu ametelile, cu senzatie ca ma duc intir'o parte, m'am obisnuit.Cateodata ma mai apuca panica pt ca simt ca nu mai rezist, bag o repriza de plans :)) dupa care totul revine la normal.Sper ca intr'o zi sa fie mai bine sa ma bucur si eu ca orice adolescent la 18 ani :)... Sanatate tuturor'!
0
19-10-2008, ora 22:15
josperxx
Nu este medic/terapeut
josperxx
Ametelile pot fi cauzate si de atacul de panica. Am fost diagnosticata in urma unor stari inexplicabile de ameteala, teama nejustificata, nu mai puteam merge pe strada decit insotita, vederea imi slabea in astfel de momente, inima imi batea foarte tare, eram nelinistita, mi se facea rau din ce in ce mai mult, numai aparitia medicului ma mai putea salva. S-a ajuns la concluzia ca este vorba de o boala psihica. Am mers la un neurolog si am primit tratament pentru o perioada mai lunga (8 luni): Citalopram - 20 mg - zilnic.
Nu da dependenta. Eu ma simt foarte bine. De cind fac acest tratament nu am mai avut niciun atac de panica, adica ameteli, vedere scazuta, teama. Ma simt excelent. Consultati un neurolog, el trebuie sa stie daca acest medicament este de gasit pe piata romaneasca. Va doresc din toata inima sa va faceti bine!!!
0
20-10-2008, ora 12:45
bcf 2000
Nu este medic/terapeut
bcf 2000
Multumesc mult! mi s-a dat ca medicament BETASERC pe o perioada nedeterminata... ideea este ca in ultimul timp am dureri in zona cervicala destul de mari. sigur este ceva si de la coloana... Daca ma misc imi este mai bine iar cand misc capul in stanga si dreapta pe langa ameteli se aud trosnituri... Daca se schimba vremea e cumplit, am senzatia ca nu mai vad si ametelile sunt mai mari! Am scapat putin de teama de a merge singura (oarecum!!)... Ideea este ca atunci cand au inceput ametelile (in august) nu ma durea nimic, aveam o stare de oboseala avansata, acum au aparut aceste simptome.. ca si cum as trece de la una la alta.. Am cheltuit o gramada de bani pe investigatii medicale (analize, ecografii, radiografii...) Sper sa pot spunesi eu intr-o zi ca ma simt excelent !
0
20-10-2008, ora 15:17
Cori100
Nu este medic/terapeut
Cori100
Spondiloza cervicala e una dintre cauze; poate ca la Dvs bcf 2000 despre asta este vorba. Simptomele sunt foarte neplacute intr-adevar. Betaserc-ul este mai nou inlocuit de un medicament mai recent, se numeste Arlevert. Desi mie mi s-au recomandat ambele (nu amindoua odata) eu m-am ambitionat si nu le-am luat. Asta pentru ca neurologul cu experienta la care am fost eu, mi-a spus ca substanta de baza din cele doua medicamente trateaza simptomele (partial bineinteles) dar nu si cauza. Mai bine faceti fizioterapie, balneoterapie, acupunctura ptr spondiloza cervicala. oricum este o boala degenerativa care progreseaza, si este bine sa stiti asta. Daca lucrati la calculator (daca profesia pe care o practicati va cere sa utilizati mult computerul) - asta poate fi o cauza care a agravat-o sau a declansat-o mai devreme. Incercat sa ungeti local cu Boicil forte. Daca este si o cauza de circulatie cerbarala, luati totusi si Ginko biloba. Cred ca v-am recomdata in unul din mesajele mele de la inceputul lunii. Sanatate!
0
20-10-2008, ora 15:35
bcf 2000
Nu este medic/terapeut
bcf 2000
Sunteti extraordinara! Multumesc mult! Se pare ca ne asemanam ptr ca si eu nu am inghitit Betaserc tot din acelasi motiv. In ceea ce priveste fizioterapia nu am timp ptr NU POT pleca de la birou iar ptr Fiziotarapie trebuie sa stai mai mult la caldura ptr ca ai niste reactii de rascolire a durerii oribile. Acopunctura am incercat sa fac acum cativa ani cand ma durea spatele dar am avut niste dureri de cap infioratoare (cea mai cumplita durere pe care am simtit-o vreodata), nu puteam tine ochii deschisi. Am incercat, nu stiu daca am facut bine, sa-ma ung cu Diclofenac si sa fac miscari lente ale capului... As vrea sa fac in primavara un tratament, stiu ca trebuie facut macar 10 zile. Dupa cum, poate, v-ati dat seama sunt singura si imi este f greu sa ma descurc...
Ma bucur ca imi raspundeti si poate vom pastra legatura ptr. a va putea si eu... cine stie..ajuta cu ceva...
Oricum starea mea de spirit e mai buna...Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  • Amețeala - cele mai frecvente cauze
  • Cum tratezi amețeala (vertijul, amețelile frecvente)
  • Legătura dintre amețeală și COVID-19: unul din zece pacienți infectați cu virusul SARS-CoV-2 prezintă amețeală
  • Ameţeli în timpul somnului (înainte să adormi) - cauze posibile
  • Terapia fizică poate scădea riscul de accidentare cazată de amețeală
  • Amețeala - un simptom asiciat cu un risc crescut de deces
  •