Amigdala lipita de omuleț

26-04-2019
Anemona C
Nu este medic/terapeut
Anemona C
Buna seara, Am 2 fetițe, ambele cu amigdale hipertofice și vegetații adenoide marite. Fetița cea mică in varsta aproape 2 ani are o amigdale lipita de omuleț. Ea pana acum nu a avut raceli cu febra ci doar mucisori. Am mers cu ea la dr in germania pt ca sforăia noaptea și așa a constatat ca are amigdalele marite. I-au dat homeopate( 3 săptămâni tonsipret tropfen-5 picături de 3 ori pe zi). Am schimbat medicul orl și tot homeopate i-a recomandat ( 3 săptămâni calcium carbonicum d12 și barium chloratum d6 câte 3 biluțe de fiecare de 3 ori pe zi). O sa încep sa le dau, dar ma intreb dacă nu cumva ar trebui sa ii dea ceva mai puternic. Eu nu prea cred in aceste biluțe. De reflux nu vor sa o investigheze ca spun ca nu e cazul, analize sa vadă alergiile spun ca e prea mică și nu ies. Ei zic ca e genetic cel mai probabil. I-au luat analiza de streptococ din gat deși mâncase înainte și au zis ca nu are importanta. Pe fetița nu o deranjează amigdala, ea e vesela, doarme bine deși sforăie ușor. Ce as putea sa fac? Ce investigații, ce sa ii dau? Eu nu vreau sa ajung la operație ca dacă deja la 2 ani are o amigdala lipita... Fetiței mari de 4 ani i-am dat nasonex, colargol, dar celei mici la 1an și 10 luni ce sa ii dau?
2 comentarii
0
27-04-2019, ora 12:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Consult la gastrologie
Copii fac reflux gastro esofagian în somn. Acidul gastric inflamează amigdalele și polipii
Totul de la greșeli în alimentație. Mai cu seama seara la cina și după cina
0
27-04-2019, ora 14:11
Anemona C
Nu este medic/terapeut
Anemona C
Am fost la medicul de familie care are specializare endocrinologie care mi-a pus diverse intrebari, i-a verificat burta, a zis ca o hranesc corespunzator. Ca si eu am crezut initial ca poate fac eu ceva gresit in alimentatia ei. Mi-a recomandat doar sa scot din alimentatie prin rotatie diferite alimente sa vad daca starea ei se imbunatateste si asta si fac acum. Insa nu vad nicio imbunatatire, amigdala aia e tot lipita de omulet. Noi locuim in Germania si nu mi-a recomandat pentru ea investigatii suplimentare. doar pentru fetita de 4 ani a recomandat testele sa vada la ce ar putea fi alergica pentru ca are aceasi situatie. Insa la fetita de 4 ani amigdalele sunt mari dar nu e niciuna lipita de omulet. Eu as fi vrut sa stiu daca exista vreun tratament sa ii scada amigdalele...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Polipi nazali - cum recunoști afecțiunea și când e indicată operația
  • Hipertrofia adenoidiană are cauze genetice și virale, potrivit unui nou studiu
  • Amigdalele umane absorb nanoplasticele, sugerează cercetătorii
  •