Amigdalita cu durere in ureche

13-12-2017
KarolinaK
Nu este medic/terapeut
KarolinaK
Buna seara! Am 26 de ani. De 6 zile am o amigdalita(cred eu) teribila. Durere f mare doar in partea stanga a gatuluu. Medicul a prescris Zinnat 500 mg. Am luat 5 zile plus strepsils, si spray Argintin-T. Nimic schimbari nu s-au produs. Iese puroi din buzunarele amigdalei stangi. Durerea e la fel de tare, insa a inceput sa ma doara si urechea stanga f mult. Alt doctor mi-a scris sa iau Sumamed 3 zile. Mi-e frica sa-l iau, avand in vedere ca opiniile altor pacienti sunt negative dupa primirea medicamentului, multe probleme cu ficatul, rinichii etc. Va rog mult sa ma ajutati cu un sfat??? Ce sa fac? Pot sa iau alt antibiotic? Care?
11 comentarii
1
14-12-2017, ora 09:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trimite pe Facebook sau pe fvaleriu arond Hotmail punct com
cateva poze cu gatul sa vad amigdalele
scrie acolo
varsta, inaltime KG si ce probleme cu digestia ai
0
14-12-2017, ora 10:03
KarolinaK
Nu este medic/terapeut
KarolinaK
Buan dimineata stimate Dl Valeriu,
Va multumesc mult pentru raspunsul prompt. V-am trimit pe adresa de mail un mesaj. Va rog mult din suflet daca putem sa ma ajutati.

Multumesc mult,
Sanatate!
0
14-12-2017, ora 16:14
KarolinaK
Nu este medic/terapeut
KarolinaK
Buna ziua din nou stimate Dl DOCTOR!!!
Vreau sa va multumesc din suflet pentru sfatul pe care mi l-ati dat. Am fost la doctor ORL si mi-a curatit amigdalele de depuneri grozave. Mi-a zis exact ce mi-ati spus si Dvs. Motivul durerilor mele a fost refluxul care vinea din stomac. Mi-a spus sa merg de fapt la gastrologie, caci asta e motivul durerilor mele din amigdale.
Va doresc sa va dea Dzeu inzecita sanatate pentru fiecare pacient pe care l-ati indrumat si l-ati ajutat cu un sfat!!!
Va multumesc din nou si va doresc multa-multa sanatate!
0
03-07-2018, ora 09:54
Alexandratel
Nu este medic/terapeut
Alexandratel
Buna ziua, și eu am aceleași simptome doar pe partea dreapta, credeți ca ar trebui sa fac și eu asemenea? Durere de ureche e îngrozitoare, mai ales când înghit hrana mai uscata și gâtul ma deranjează extrem de tare. Mulțumesc !!
0
03-07-2018, ora 10:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da, obligatoriu consult gastrologie si ORL
0
03-07-2018, ora 23:07
mihaela alin
Nu este medic/terapeut
mihaela alin
buna seara.la exudatul faringian si nazal (control de rutina) a iesit stafilococ auriu hemolitic(mssa). baiatul are 17 ani si 80 kg si 180 cm.a primit cuminol 250mg de doua ori pe zi timp de 10 zile.oare doza e ok tinand cont de fizicul lui?precizez ca nu are simptome de raceala sau febra.dimineata stranuta si are nasul infundat si se mai plange de dureri de cap spontane dar la o perioada de 2 saptamani care cedeaza la paracetamol. multumesc frumos pentru tot.stafilococul e rezistent la penicilina, tetraciclina si eritromicina. la restul de pe antibiograma e sensibil.
1
04-07-2018, ora 15:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 corect este sa asteptati sa raceasca păacientul.. inacel moment microbii se activeaza si devin mai sensibili la tratament
nu mia faceti tratament cu antibiotic daca nu e racit cu febra
2 faceti investigatii la gastrologie
unele forme de gastrita.. decurg fara simptome abdominale////.. dar dau dureri de cap,. dau un reflux gastro-esofagian.. care intretine inflamatia in gat pana sus in spatele nasului
asta explica si de ce se infunda nasul..si de ce este purtator de stafilococ
0
05-07-2018, ora 08:06
mihaela alin
Nu este medic/terapeut
mihaela alin
multumesc frumos, voi tine cont de raspuns.sunteti un om deoasebit, multa sanatate.
0
30-12-2018, ora 03:31
Dessdy
Nu este medic/terapeut
Dessdy
Buna dimineața, am si eu aceeasi problema numai ca la mine este răceală.amigdale foarte inflamate, muci galbeni, durere mai accentuată pe partea stângă a gatului( artera aceea mare) plus urechea stângă, ma doare in special seara..tuse productivă iar după administrarea de coldrex am tuse seacă, ma doare ff rau gâtul, abia înghit.in plus mai apare si cate o durere de cap mai mult la ceafa.nu mi s antamplat până acum sa am amigdalele inflamate si sa afecteze si urechea.am 32 de ani, 74 kg si 1.68 m.daca puteti sa ma ajutati ca sa nu ajung la spital, imi este teama de aceea durere de ureche.multumesc frumos!!
0
03-01-2019, ora 22:08
Lau0310
Nu este medic/terapeut
Lau0310
Buna aeara si eu am aceias problema de 5-6 zile ma doare gatu si urechea in continuare am fost la medic in (londra) și mia gasit o punga de puroi pe amigdalita mia spart punga de puroi si mia data un tratament cu metronidazole si phenoxymethyl-penicillin pt o saptamana dar durerea continua sa fie foarte mare si in gat si in ureche ma puteti ajuta cu un raspuns si ce ar trebui sa fac in cazu de fata!!
0
04-01-2019, ora 08:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
amigdalita acuta se trateaza...
cu antibioticele prescrise
cu antiinflamatoare
cu antialergic, care ajuta sa se micsoreze edemul
gargara multa cu ceaiuri, apa de gura, apa cu bicarbonat..s.a
tablete de supt care contin anestezic sa scoata durerea
spreiuri pentru faringe

regim fara acru, acidulate, citrice, otet, lamai..s.a.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: