amigdalita pultacee

399 comentarii 1 2 ..... 13 14
0
17-07-2018, ora 11:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Sa scris mult pe forum. Amigdalite le au ca și cauza un reflux gastro esofagian și alimentație gresita
Începi cu consult gastro
După vezi la ORL dacă se pot micșora amigdalele fără sa le scoti
0
03-12-2018, ora 03:40
AlexandruFlorin
Nu este medic/terapeut
AlexandruFlorin
Bună seara, sunt foarte îngrijorat, am avut dureri de gât foarte mari după care m-am uitat in oglinda și am observat ca am puroi la amigdalite
Am plecat de urgentă la Spital iar acolo ma văzut un Doctor de la ORL, care ma curățat cu albastru de metil și mi-a dat tratament cu REFEN ȘI MEDAXONE.Am ținut tratamentul astăzi este a 3-a zii iar eu ma uit in oglinda in gât și punga de puroi nu dispare tin sa Menționez ca pe amigdalita stânga e foarte mult puroi (brânzos) sa zic așa iar pe cea dreapta numai este deloc. Am febra in fiecare seara 38, 38, 5
Dureri de cap mari, dureri de stomac pentru ca am o gastrită și iau pansament gastric pentru MEDAXONE ȘI REFEN ! Va rog din suflet dati mi un sfat îmi e enorm de frica sa rămân așa să ma întreptat spre București ? Mulțumesc mult aștept răspunsul dumneavoastră
0
03-12-2018, ora 08:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
amigdaita pultacee se trateaza la pat.. cu anmtibiotic, antiinflamator dar si cu Multa gargara cu ceaiuri calde si cu solutii dezinfectante gen apa de gura stomatologica, apa cu bicarbonat..s.a
se folosest tab. de supt cu anestezic, se folosesc spreiuri pentru faringe
multe bauturi calde de baut sa se elimine toxinele din corp
sau internat in clinica de Infectioase
0
03-12-2018, ora 10:23
AlexandruFlorin
Nu este medic/terapeut
AlexandruFlorin
Vă mulțumesc din suflet staturile dumneavoastră o sa îmi fie de folos, mai exact ce spray pentru faringe ? Pe timpul tratamentului gargara cu apa și sare, e in regula ? Apa de gura și bicarbonat fac..
Cam in cât Timp trece ? Pentru ca am zis sunt foarte îngrijorat ca e de vreo 2cm punga (brânzoasa) de puroi ma gândesc.. Mulțumesc mult
0
03-12-2018, ora 17:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
primele zile.. strepsils intensiv
dupa ce trec durerile Faringo sprey
0
27-12-2018, ora 22:23
Ella*dum
Nu este medic/terapeut
Ella*dum
Buna seara domnule doctor, am o mare problema cu fetita in varsta de 6ani si 2 luni.Face frecvent amigdalita pultacee, anul acesta este a 6 a luna din 12 in care face aceasta boala, am facut exudate faringiene de cate ori am avut ocazia inainte de antibiotic si rezultatele au fost negative, ce cateva ori am scapat de boala fara antibiotic de oarece febra nu a fost mai mare de 38, 5 grade C si in 4 zile simptomele au disparut impreuna cu bubele albe de pe amigdale, iar in locul lor au ramas semne ca niste cicatrici.Alte dati febra a ajuns chiar la 40 grade C si la indicatia pediatrului am administrat Augumentin sau Zinnat.In ajunul Craciunului ne-am internat in spitalul de pediatrie V.Gomoiu deoarece toata bala s-a complicat cu varsaturi si starea fetitei s-a agravat!La ecograf s-a costatat ca fetita are probleme cu colecistul fiind sugrumat la un capat si de aceea a varsat asa de mult, analizele la sange nu au fost foarte bune asa mi s-a spus din cauza infectiei din corp(proteina C reactiva destul de mare 111mg/dl), la exudatul faringian nu avem raspuns deaorece nu era gata rezultatul.Am facut 3 doze de cefort deoarece la penicilina testul de alergie a fost pozitiv, iar la cerere ne-am externat(mai am un copilas si nu mai puteam ramane)starea fetitei se imbunatatise foarte mult si am plecat cu tratament de Zinnat si regim!
Va rog daca ma puteti sfatui ce sa fac deoarece majoritatea persoanelor din jurul meu ma sfatuiesc sa o operez de amigdale, mentionez ca testele din tecut la exudatele faringiene au fost negative!
Va multumesc si va doresc Un An Nou Fericit si plin de sanatate!
0
28-12-2018, ora 08:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
6 amigdalite pultacee pe an este o indicatie clara de operatie clasica de scos amigdalele
asta in conditiile ca ati citit tot ce am scris pe forum dspre amigdalita cronica si amigdalita cu caseum
ati tinut mereu regimul alimentar, ati facut tratament al gastrologie pentru refluxul gastro esofagian...
ati facut dupoa amigdalite tratament naturist pentru imunitate si tratament local cu spreiuri
daca ati facut toatea ceste lucruri si nu a dat rezultat...sigur trebuie operata
0
03-01-2019, ora 12:14
Ella*dum
Nu este medic/terapeut
Ella*dum
Buna ziua!Va multumesc mult pentru raspuns si pentru răbdarea cu care ne explicați mereu aceleasi lucruri!
0
29-08-2021, ora 12:45
Pmrt
Nu este medic/terapeut
Pmrt
Buna ziua. Am avut amigdalita pultacee și doctorita de familie mi-a dat xifia 400mg, 1 pastila la 24h timp de 10 zile. Febra nu am mai făcut dupa a 2-a doza, iar majoritatea puroiului a trecut. Acum, dupa 10 zile de tratament încă mai am depuneri de puroi pe ambele amigdale, dar nu mult. Ce înseamnă? Ca nu și-a făcut “treaba” antibioticul și trebuie începută alta schema de antibiotic? Sau este ceva normal? Menționez ca nu am febra și nici un fel de simptomatologie
Adaugă un comentariu / răspuns
399 comentarii 1 2 ..... 13 14

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: