amigdalita pultacee

399 comentarii 1 23 ..... 13 14 Înainte ›
0
09-11-2009, ora 16:25
b0gdan
Nu este medic/terapeut
b0gdan
buna ziua...o intrebare domnu doctor.in loc de moldamin...sunt niste pastile mai eficiente sau orice altceva.am luat ospen 10 zile si trebuie sa fac moldamin si nu prea suport injectiile si nu stiu ce sa fac..daca puteti sa-mi spuneti ceva.amigdalita din dreapta ma deranjeaza foarte tare si urca spre ureche durerea si cap si ganglionul de sub ureche este marit de ceva timp.amigdalitele se inflameaza destul de des...cea din dreapta...dar asta recent...in ultima perioada a anului.va multumesc
0
09-11-2009, ora 17:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
exista multe solutii de rezolvarea problemelor.
dela interventie chirurgicala.. totala.. la una partiala.. sau tratamente complexe.. facute la medic ORL.
totul depinde de marimea amigdalelor si gradul lor de inflamatie!
ai facut exudat faringian.. ?
0
09-11-2009, ora 17:50
b0gdan
Nu este medic/terapeut
b0gdan
am facut si nu a iesit nimik la exudat.doar aslo mare 400.da acum jumatate de an.si doctora de familie mi-a dat azitromicina...am luat 3 pastile.si deatunci a inceput sa se inflameze mai des.imi recomandati alte analize ?sau orice altceva..?
0
10-11-2009, ora 08:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un medic ORL.. a vazut amigdalele?
0
10-11-2009, ora 11:24
b0gdan
Nu este medic/terapeut
b0gdan
da... 2 medici.unu din bucuresti care mi-a spus ca am o amigdalita cronica dar ca nu sunt de scos nu'i nici o problema sa iau pastile si o doctorita din constanta ca eu sunt din constanta care mi-a dat ospen si moldamin si aseara mi-a fost rau de tot de amigdalite...ma gandeam sa repet exudatu poate nu l-au facut bine...sau nu stiu.va multumesc Domnu Doctor.cu respect
0
10-11-2009, ora 14:10
Rameena
Nu este medic/terapeut
Rameena
Buna ziua Domnul Doctor!

Revin si eu cu alte cateva nelamuriri.
1. Daca cititi mai sus, veti vedea ca sunt mamica fetitei de 4 ani si jumatate care imi face destul de des amigdalita pultacee(anul acesta a facut de aproximativ 7 ori).I-am facut din nou exudat, nici urma de fungi, in schimb i-a iesit un stafilococ patogen, cel mai sensibil fiind la cefalexin (23).Nu am fost deloc lamurita la ORL, nu mi-a dat nici tratament conform antibiogramei.Chiar este adevarat ca acest stafilococ nu provoaca afectiuni de nici un fel si cu atat mai mult, in cazul fetitei mele, acesta sa nu fie responsabil deloc de aparitia acestor amigdalite pultacee?
2. La insistentele mele, pana la urma medicul de familie mi-a dat 1 flacon de cefalexin de 250 mg, pe care sa i-l administrez 5 ml/12 ore.Este corect tratamentul sau trebuia la 8 ore(fetita are 15, 5 kg)?
3.Se pare ca Bronhovaxon nu are nici o influienta benefica asupra sistemului imunitar in cazul ei, probabil o sa i-l si intrerup la primavara.As opta pentru tratamente naturiste:echinaceea, catina si miere naturala.Am mai vazut in piata, propolis pus in vanzare de apicultori.Erau si sub forma lichida, si sub forma solita.Cel sub forma lichida era la sticlute de maxim 20 ml.Imi puteti spune cam cate picaturi de propolis natural ii pot administra fetitei pe zi?.
4. Ce parere aveti despre tratamentele naturiste, ca preventie, nu ca si tratament?Despre produsul Flucalm imi puteti da cateva informatii?

Va multumesc anticipat!O zi buna!
0
10-11-2009, ora 14:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. Stafilocolul este responsabil de amigdalite pultacee !
2.da etse mai bine 5ml la 8 ore.
3.daca simtiti ca nu are efect Bronhovaxonul..inlocuitil cu lantigen B
propolisul se ia cate 5 pic dimineta si seara.. in ceai
4. sunt adeptul medicinei preventive.
flucalm se administreaza cu scop terapeutic 10 zile.. cate jum de lingurita la 8 ore!
0
11-11-2009, ora 20:37
Rameena
Nu este medic/terapeut
Rameena
Va multumesc mult de tot pentru raspunsul dumneavoastra!Si daca mai apar ceva nelamuriri sper sa nu va deranjeze intrebarile mele si mai sper sa scapam de aceste episoade aproape lunare, de amigdalite pultacee, dupa tratamentul cu cafalexin.Sunt foarte dezamagita de raspunsurile pe care le-am primit aici in orasul nostru.Ma si miram ca acest stafilococ patogen sa fie asa de inofensiv, in ideea ca daca nu ar provoca afectiuni, atunci de ce incercam sa descoperim daca il avem si se efectueaza pe deasupra si antibiograma pentru tratarea acestuia?!?!?!?!?

Propolisul natural este mai indicat de administrat copiilor decat tinctura de propolis(care are si "ceva" alcool in continut)?Sau pastilutelor cu propolis.

O seara placuta va doresc!
0
24-11-2009, ora 13:19
b0gdan
Nu este medic/terapeut
b0gdan
buna ziua...Am discutat mai sus cu Dumneavoastra despre o amigdalita...am mai fost la un ORL si diagnosticul lui este amigdalita cronica.am luat tratamentul cefaclor + aflamil + flucovim.si orofar...mi-a trecut pe moment..acum iar ma dor ganglioni de sub ureche si de la gat doar pe partea dreapta..mai ales cand dorm pe urechea dreapta ..puteti sa-mi mai dati un sfat va rog frumos..Va multumesc...
0
24-11-2009, ora 13:45
oana_toncwea
Nu este medic/terapeut
oana_toncwea
buna ziua!
sunt bune sumamed(1/ zi pentru 3 zile), nurofen 200 mg (3/zi pentru 5 zile), aerius(1/zi) bioparox(8 puf./zi), tantum verde(4/zi) pentru amigdalita pultacee?..daca dau rezultate..
0
24-11-2009, ora 14:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
bogdan
o amigdalita cronica.. necesita ingrijire permanenta cu regim alimentar. cu gargara si pastile de supt.. ca sa nu fie acutizari

Oana.
da e suficient
+ gargara si regim alimentar
0
26-11-2009, ora 20:18
clauditaniculescu
Nu este medic/terapeut
clauditaniculescu
buna seara domnule doctor!
fetita mea de 6 ani are, de luni seara, febra (39, 4 intr-un prim episod) - diagnostic: amigdalita pultacee. tot de luni seara facem ampicilina + gentamicina la 6, respectiv 12 ore. depozitele albe din gat sunt aproape intacte dupa 4 zile de tratament, in continuare face febra de cateva ori pe zi, moderata ce-i drept (37, max. 38) iar eu sunt disperata pentru ca nu stiu cum sa o ajut. local aplicam un spray cu tantum verde. vreau sa mentionez ca in luna aprilie a facut otita la ambele urechiuse, tot din pricina amigdalelor. e normal ca boala sa dureze atat? infectia aceasta se poate extinde? tratamentul e bun daca nu pare sa dea rezultate? extirparea amigdalelor este o solutie?
va multumesc!
0
27-11-2009, ora 09:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
acum trebue sa insistati pe Gargara.. ca sa se curate acele depuneri
si multe lichide calde de baut
pe viitor.. la 3 saptamani dupa tratament mergeti la ORL..
el o sa decida.. dca trebue scoase sau nu.
0
27-11-2009, ora 12:22
mirelast
Nu este medic/terapeut
mirelast
buna ziua

am un baietel de 4 ani si din septembrie de cand a inceput gradinita iar este tot cu amigdalita. L-am operat de polipi acum trei saptamani pentru ca n-i s-a spus ca face puroi la amigdale din cauza polipilor si mai ales ca facuse iarna trecuta de vreo trei ori otita (tot din cauza polipilor din cate n-ea spus medicul orl-ist). De marti este iar cu amigdalita, cu febra peste 39 noaptea si cu tratament Cexil de 500 si Nurofen care nu il bea ci il vomita mai mult. Nu bea suspensiile numai tablete si ne spunea doamna doctor ca nu are altceva ce sa ii dea antibiotic. Cu Cexil de 250 a fost tratat in octombrie 10 zile si dupa 2 zile de la terminarea tratamentului a facut din nou. Cand a fost operat de polipi am insistat sa ii scoata si amigdalele dar nu a vrut medicul orl-ist. Ce pot sa ii mai dau pentru ca imunitatea lui este la pamant, s-a nascut si cu probleme - brnhopneumonie de aspiratie meconiala- si i s-a admninistrat inca din prima clipa un antibiotic foarte uternic - nu mai stiu cum se numeste, dar se poate sa fi ramas de atunci cu o sensibilitate mai mare? Am fost cu el si la Praid, anul acesta voiam sa il ducem la mergem dar nu am reusit dar iar face bine curele de la mare?
0
27-11-2009, ora 12:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este important acum sa faceti tratamentul complet.7 sau 10 zile
dupa tratament.. este foarte important regimul alimentar.. excludeti tot ce poate sa irite mucoasa faringiana.
nimic acidulat, acru !
propolis cu echinacee de supt
echinaceea de baut
faceti exudat faringian la toata familia [poate sunt purtatori si intre adulti!
0
27-11-2009, ora 13:05
mirelast
Nu este medic/terapeut
mirelast
I-am cumparat propolis c si imunorezistent si are ursuleti cu echinacea astea sa le dau dupa terminarea tratamentului sau pot si acum?
Ce as putea sa ii mai dau pentru febra inafara de nurofen si supozitoare?
0
28-11-2009, ora 07:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
din medicamente.. panadol sirop sau supozitoare.
printre metodele eficiente se numara si amestecul Alcool+otet.. cu care se sterge copilul.. pe corp.. si repede se inveleste ( pentru a provoca transpiratia!
tratamentul pentru imunitate puteti sa.l incepeti
0
14-12-2009, ora 10:55
ana-maria albert
Nu este medic/terapeut
ana-maria albert
Buna! Am un baietel de 7 ani care in aceasta perioada a anului face o amigdalita foarte urata, de joi seara face febra si febra mare 39.8c, i-am administrat augumentin(amoxiclav) si la doua ore dupa administrarea lui a avut 38c febra(este a -4a zi de tratament).Dati-mi un sfat va rog, ar trebui scoase amigdalele?
0
14-12-2009, ora 13:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
decizia de a scoate sau Nu amigdalele.. se ia.. la 3 saptamani dupa amigdalita.. impreuna cu un medic ORL.. care sa.i vada gatul copilulil.
acum trebue tratat corect...
antibioticul.. NU trateaza febra.. el omoara microbii.. si acele toxine care rezulta de la microbii omorati.. fac sa creasca febra.
deci ii dati antibioticul.. + antitermice+ antiinflamatoare.+ multe lichide de baut casa elimine toxinele din organizm !
0
17-12-2009, ora 17:24
jujuik
Nu este medic/terapeut
jujuik
buna ziua, de cateva zile am deasupra omuletului un punct imeeens alb(si in zona lui e rosu).deci nu pe amigdalita.nu mananc decat sug cu paiul ca nu pot inghiti.ce poate fi acel punct imens?si cu ce pot scapa de el?
0
18-12-2009, ora 13:10
ana-maria albert
Nu este medic/terapeut
ana-maria albert
Multumesc pt raspuns...acum este bine dupa injectii.Un Craciun Fericit, An nou fericit, multa sanatate.
0
18-12-2009, ora 13:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
jujuik
este o afta!
de la ceva acru.. sau fructe stropite
gargara cu osidenta
glicerina boraxata..
si un consult la Stomatolog
0
18-12-2009, ora 14:14
jujuik
Nu este medic/terapeut
jujuik
Multumesc.Am fost astazi la doc.de familie si mi-a spus ca este un punct de puroi. aparut.Pe p.de puroi pot sa dau si cu albastru de metil?
0
20-01-2010, ora 00:46
bogdanuk
Nu este medic/terapeut
bogdanuk
am si eu o problema domnu valeriu.acum 3 ani am facut o sinuzita, imi curgea infectie in gat din sinusuri, cu chiu cu vai am scapat de ea dar infecti aceea mi-a produs o amigdalita cronica cu bobitze din alea alb -urat mirositoare -cam de 2 ani ani pe o amigdalita si o punguta cu marime de un cm/patrat care in ultima vreme sa marit la aproape 2 centimtri, nu ma jeneaza si nu ma doare, cate o data uit de problema pe care o am...o data pe luna sau daa la 2 luni mi se inflameaza amigdaitele mai rau(nu se maresc in volum) dar devin dureroase, o puternica durere in gat pe partea unde am avut sinozita, cer sfatul dv, va multumesc
0
20-01-2010, ora 10:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
bogdanuk,
de unde esti?
acel punct pe amigdala este un chist de retentuie amigdalian.. care mentine infectia local.. el trebue deschis, facut un tratament local de 3 luni.. si dupa aceia de hotarat daca trebue facut ceva la amigdale sau nu !
mergi la ORL.. si insista sa.ti deschida acel chist de retentie.
0
20-01-2010, ora 19:56
jujuik
Nu este medic/terapeut
jujuik
Buna seara, din cand in cand imi apar niste pete albe urat mirositoare in amigdalita fara sa ma doara, si mi le scot prin gargara sau cu scobitoarea.Ce sunt defapt?
0
21-01-2010, ora 07:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
estecazeum.. produsul activitati bacteriilor in criptele amigdalelor.
este bine ca se elimina.. daca o cripta de aceia se inchide si se cumuleaza infectie.. faci un flegmon periamigdalian!
atentie la acidulate si bauturi reci !!!
0
28-01-2010, ora 00:32
bogdanuk
Nu este medic/terapeut
bogdanuk
Multumesc domnu doctor, sunt din arges, momentan nu sunt in tara sunt plecat la munca in strainatate, cred ca la vara o sa vin in tara sa imi rezolv problema in cel mai rau caz...o sa ma duc aici in Londra unde locuiesc la medicul de familie sa imi faca un exudat...am mai fost dar mi-au dat claritromicina acum 2 ani..ok...multumesc pt sfat...sa va dea Domnul Dumnezeu sanatate
0
30-01-2010, ora 14:34
Rameena
Nu este medic/terapeut
Rameena
Buna ziua Domnul Doctor!

Revin si eu cu vesti deloc placute.Fetita mea de 4 ani si 10 luni continua sa faca tot la fel, aproape lunar amigdalita pultacee, desi la exsudat nu i-a mai iesit stafilococul patogen dupa ce i-am administrat antibioticul conform antibiogramei.Medicul orelist pediatru suspecta o mononucleoza infectioasa si ne-a trimis la analize, care arata astfel:
Anticorpi heterofili(MNI) NEGATIV
GOT 33(5-48)
GTP 28 (5-41)
VSH 28 (0-13)

lEUCOCITE 5.60 (4-12)
HEMATII 4.54 (4-5.3)
HEMOGLOBINA 12.80 (11.5-14.5)
HEMATOCRIT 37 (34-43)
VEM 82 (76-90)
HEM 28 (25-31)
CHEM 34 (32-36)
TROMBOCITE 435 (150-450)
LIMFOCITE% 56.80 (46-79)
MXD% 8.60 (5)
NEUTROFILE% 34 (20-45)

lIMFOCITE 3, 2 (2.30-14, 4)
MXD 0, 50 (0, 95)
NEUTROFILE 1.90 (1-8, 5)
RDW 12.10 (11, 5-14)

Iar examenul citologic frotiu sanguin arata asa:

LIMFOCITE 54%
MONOCITE 8%
GRANULOCITE 35%
EUSINOFILE 3%

Tin sa precizez ca analizele au fost facute intr-a 5 a zi de cand fetita avea puroiul pe amigdale si pe deasupra era si in tratament cu antibiotic.Oare de aceea a iesit vsh marit ?In rest analizele sunt ok?
2 Apoi pe deaupra, am scapat de stafilococul patogen din gat dar la exsudatul nazal i-a iesit un pneumococ!!!Poate si acesta sa fie responsabil de amiogdalite pultacee?

3 Am mai auzit de situatii in care de fapt polipii erau de vina pentru amigdalita pultacee.Cum isi poate da seama un medic orelist daca ar trebui de fapt scos polipii ci nu amigdalele?

Eu m-am saturat.mi-e groaza sa-i mai dau atata antibiotic.iar daca situatia continua la fel.in mai o sa ii scoatem amigdalele.O sa fie ca in filmele de groaza stiu.pentru ca la spitalul de copii de aici nu au anestezist.
Bronhovaxon nu o sa-i mai dau...situatia ei culmea, s-a agravat de cand am inceput sa-i administrez acest vaccin!As incerca Oscilococinum.Oare o poate ajuta?

O zi buna va dortesc!
0
30-01-2010, ora 17:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
analizele sun OK. pentru starea copilului.
Faptul ca periodic apare ca purtatoare de microbi.. ba in gat ba in nas.. NU e o problema mare.. fiindca sunt mii de microbi, virusi si paraziti care ne inconjoara.. poate oricand, oriunde sa se supra infecteze..
trebue de lucrat cu imunitatea copilului. !
Echinaceea, polen de albini.. si alte produse naturale sunt indicate.
Un consult la medic Homeopat !
mare grija la alimentatia copilului...
si faceti teste periodice pentru paraziti intestinali!!!!
Adaugă un comentariu / răspuns
399 comentarii 1 23 ..... 13 14 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: