rinita vasculara? de 2 ani am probleme respiratorii grave...

09-04-2009
maddy300
Nu este medic/terapeut
maddy300
am 24 ani si de 2 ani am probleme respiratorii grave, folosesc olinth sa pot respira normal de 2 ani si stiu k e periculos, am probleme in gat simt k tot timpul am infectie si urechile mi le simt infundate, mi s-a spus k am rinita vasculara si k trebuie operata.fiind plecata in strainatate nu am avut timp sa-mi rezolv problema kre se inrautateste, o sa vin in 2 luni in tara sa ma operez, ma infund mereu in nas foarte tare si nu din kuza dependentei olinthului, eram dinainte...ma trezesc amortita dimineatza si fara suflare...este rinita vasculara din simptomele pe kre le am?
6 comentarii
0
09-04-2009, ora 06:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este posibil sa fie O rinita Vazomotorie.. insotida de o sinuzita... care dreneaza spre posterior si provoaca acea secretie din gat + infundarea urechilor!
corect ar fi sa faceti o radiografie SAF... unde o sa se vada daca este sinuzita sau NU !
Atunci o sa se decida.. daca este nevoie si de tratament.. sau este suficient sa micsorati cornetele nazale in volum!
0
09-04-2009, ora 14:38
maddy300
Nu este medic/terapeut
maddy300
va multumesc f mult!o sa mai rezist putin si apoi o sa ma duc in tara sa rezolv problema!sanatatea e pe primul loc!sunteti un om extraordinar, faceti mult bine oamenilor!
0
07-05-2009, ora 20:42
Catalina@77
Nu este medic/terapeut
Catalina@77
Buna ziua! In urma unui control ORL am fost diagnosticata cu rinita cronica si deviatie de sept nazal (in urma unei radiografii). Prezint dureri de cap in zona fruntii, deasupra ochilor, nas infundat, ameteli, usoare dureri de urechi, dureri faciale si foarte multe secretii. Daca stau cateva minute la geam sau in fum de tigara, dupa ceva timp ma doare capul si am ameteli. Tratamentul pe care l/am primit este Avamys si inhalatii cu ceai de musetel. Dar nu simt niciun efect, tot am dureri de cap. Acum ceva timp, am facut tratament si cu Sinupret 10 zile si ACC 200 (la recomandarea medicului de familie). M/am simtit binisor. Dar dupa ce am terminat, la ceva timp si la expunerea la "curent" sau aer rece, aceeasi problema. Rinita aceasta se vindeca vreodata? Ce ma sfatuiti? Va multumesc anticipat!!!
0
07-05-2009, ora 21:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca deviatia de sept este majora si impedica respiratia nazala.. corect este sa va vada la ORL.. si sa stabiliti daca este de operat acel sept.!. sau numai rinita cronica este acea care impedica respiratia!
puteti trimite radiografia pe mail
0
07-05-2009, ora 21:18
Catalina@77
Nu este medic/terapeut
Catalina@77
Am facut control la medic ORL/ist dar nu mi/a spus nimic de operatie. Mi/a dat doar Avamys si atat. Si sa ma duc la control dupa 2/3 saptamini. Am aproape o saptamina jumate de tratament si nimic. Chiar daca as simti o ameliorare, dupa ceva timp iar apar simptomele. In afara de operatie nu exista altceva????? Va multumesc.
0
07-05-2009, ora 21:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
puteti sa va cumparati un aparat de aerosoli.. cu care o sa faceti tratament acasa.
www.medcor.ro.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: