amigdale umflate... ce sa fac?

33 comentarii 1 2
0
24-01-2016, ora 01:58
Murgila
Nu este medic/terapeut
Murgila
Salutari. De curand am inceput sa am probleme cu adgmidalele. La prima faza am avut brusc febra 39 aproape 40 nu puteam sa inghit deloc, aveam adgmidalele umflate rau. A doua zi m-am dus la urgente. Am fost internat la sectia orl. Am facut tratament 5 zile din 6 in 6 ore peniclina + gentamicina la 12 ore. M-am vindecat repede. Dupa ce am iesit din spital la o saptamana jumatate am patit acelasi lucru am fost iar la urgenta si am fost trimis la spitalu de boli infectioase din craiova.m-au internat iar am facut penicilina din 6 in 6 ore. Am fost externat dupa 5 zile. Apoi la 3-4 zile am fost la medicul de familie si s-a uitat in gatul meu si mi-a spus ca am adgmidalele putin iritate si mi-a dat sa iau antibiotic pe cale orala ospen din 8 in 8 ore. Acum nu ma mai doare gatul. Dar adgmidala stanga a ramas putin umflata si ganglioni lafel. Ce ar trebui sa fac in cazul asta. Multumesc anticipat :)
0
24-01-2016, ora 19:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. sa citesti tt ce sa scris e forum despre amigdalita cronica
2 sa stii ca fac probleme cu amigdalele numai personele care au aciditate gastrica si reflux gastro-esofagian. asa ca mai atent cu mancarea acra, acidulata, citrice..s.a
3 daca se repeta amigdalita.. trebuie sa scoti amigdalele chirurgical
0
05-03-2019, ora 19:45
Moped
Nu este medic/terapeut
Moped
Bună ziua am 16 ani și am o problema cu amigdalele, cam de vreo luna am fost internat în spital pentru ca au fost învelite în puroi și am scăpat de puroi dar ele tot umflate au rămas de atunci și nu știu ce sa fac pentru ca nu as vrea sa le scot
Adaugă un comentariu / răspuns
33 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce înseamnă febră mare și cum o gestionăm
  • Ce faci când febra nu cedează la tratamentul antitermic?
  • Amigdalele, folosite în teste de laborator pentru analiza efectului medicamentelor asupra celulelor imune
  • O altă cauză a febrei ar putea fi stresul
  • Febră și transpiraţii nocturne - cauze, diagnostic, tratament
  • Amigdalele umane absorb nanoplasticele, sugerează cercetătorii
  •