Amortire deget inelar si mic mana stanga de aprox. 3 saptamani

19-08-2009
dass
Nu este medic/terapeut
dass
Buna ziua, am 20 de ani, sex feminin si lucrez in domeniul IT. De aproximativ 3 saptamani am degetul inelar si mic de la mana stanga amortit.Initial imi amorteau de 2-3 ori pe zi dupa care disparea senzatia, acum este mai rau, amorteala celor 2 degete alaturi de o parte din palma in permanenta, uneori chiar si antebratul.
Simt ca nu mai am control si forta totala, am incercat sa evit sa ma sprijin in cot si sa pastrez o pozitie corecta la birou dar nu s-a remediat deloc. Recent au aparut si unele crampe musculare la nivelul gambelor la ambele picioare in timpul somnului. Mentionez ca aproximativ in acelasi timp cu aparitia acestor simptome luam Clorocalcin (la recomandarea medicului) din cauza unor alergii alimentare cu care ma confrunt des cam in fiecare vara. Poate fii de la lipsa de Calciu in continuare sau considerati ca este nevoie de analize mai serioase? Multumesc.
6 comentarii
0
19-08-2009, ora 16:21
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Faceti-va un set complex de analize medicale. Puteti sa aveti mai multe probleme, de la hipocalcemie (putin probabil), pana la hipomagnezinemie, probleme cardiologice si in cazul amortirii degetelor, chiar si Sindrom de Tunel Carpal (apare pe fondul hiper-folosirii carpienelor si metacarpienelor (elemente componente ale degetelor)
Consultati un medic internist cu experienta si totul va fi bine. Ganditi pozitiv!


In speranta ca v-am putut fi de folos, cu placere si deferenta,
Mister NICK;)
0
19-08-2009, ora 16:21
dass
Nu este medic/terapeut
dass
Am uitat sa mentionez si faptul ca de aproximativ un an, un an si ceva patesc uneori sa mi se "blocheze" muschii gambelor cand merg(la 10 minute dupa ce am iesit din casa).Indiferent ca este o distanta mica sau ca ma grabesc sau nu, am din cand in cand niste dureri incredibile in zona gambelor care ma obliga sa ma opresc din mers pret de 5-10 minute pentru a disparea durerea si a-mi putea continua drumul. Patesc acest lucru indiferent de ce incaltari am (am crezut ca poate fii de la incaltaminte incomoda dar sunt mereu in tenisi sau adidasi, aproape niciodata pe tocuri). Initial am considerat ca este si de la faptul ca ma dezobisnuisem sa merg pe jos (mergeam foarte des cu masina) dar de o buna bucata de vreme merg destul de mult pe jos si urc/cobor scari destul de des zilnic. Am inaltimea 1, 67 m si greutatea 63-64 kg.
0
19-08-2009, ora 18:51
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Ce aveti vine cu siguranta dupa simptomele descrise de la o toxina din sange sau de o lipsa de magneziu masiva care trebuie luata in serios si pe care o puteti alunga NUMAI cu ajutorul homeopatiei.
Clorocalcinul ca majoritatea combintatiilor de clor este o toxina si bine nu poate face.
Pentru viitor folositi numai Calciu carbonicum homeopat la probleme cu asimilarea calciului caci acesta poate fi dereglat masiv de clorocalcin si alte combinatii anorganice.

Pentru lipsa de calciu din sange nu se da calciu anorganic care nu poate fi asimilat si infunda corpul provocand o gramada de probleme.

Consultati cat mai repede un medic homeopat cu experienta care face homeopatia clasica si care va poate ajuta foarte repede daca gaseste remediul potrivit. Simptomele pe care le aveti sunt bine cunoscute in homeopatie. Iar daca nu gasiti pe nimeni care v-a putut ajuta scrieti-mi un mesaj aici.

Pt. moment si pt. ameliorarea simtomelor acute ar trebui sa cumparati imediat Magnesium phoshoricum CH30 de la farmacie homeopata, cate 2-3 granule supte de-a lungul zilei sau in caz de crampe in primele zile dupa care se rareste la 1 pe zi sau mai rar. Efectul la o globula poate tine si cateva spatamani sau numai cateva ore.
Lipsa cronica de calciu creeaza si o lipsa cronica de magneziu.
Calcium carbonicum CH12 ar trebui luat si el de 1-3 ori pe zi pt. a regula ce a dereglat Clorocalcinul.
Remediile se iau separat unul de altul si de mancare.
Remediile le gasiti la farmacii homeopate (Dona, Helpnet) si costa 6 lei bucata.
Evitati cafeaua si cola cat si acizii caci acestea mananca calciul si magnesiul.

Cititi in linkurile postate de mine despre homeopatie si evitati cat puteti medicamente si minerale chimice caci tot ce se da este pe dos.
0
19-08-2009, ora 19:45
Dr. Daniel Popescu
Identitate neconfirmată
Dr. Daniel Popescu
Pentru afectiunea descrisa la nivelul degetelor IV si V consultati un serviciu de Chirurgie Plastica Chirurgia Mainii, pentru investigarea compresiei nervului ulnar.
Pentru celelate simptoame consultati-va medicul de familie.
0
09-09-2009, ora 08:57
manmardan
Nu este medic/terapeut
manmardan
in urma cu o zi am cazut si m-am lovit la cotul drept. Imediat mi-a amortit jumatatea dreapta a palmei(inclusiv degetele inelar si mic). Pot sa misc palma, sa folossesc normal degetele, dar le simt amortite si cu furnicaturi iar in partea dorsala a cotului inca ma doare. Va rog daca puteti sa/mi recomandati ceva.
Am citit pe form despre nervul ulnar si intradevar chiar in zona canalului cotului m/am lovit. Astept sfaturi.
0
04-11-2010, ora 21:52
zagoodoctor
Nu este medic/terapeut
zagoodoctor
Nu cred ca este o problema medicala, daca petreceti foarte mult timp in fata calculatorului cu coatele pe birou poate aparea o amorteala a degetelor.Cauza este faptul ca ati, , deranjat un nerv am membrului superior care se afla in zona cotului acelasi lucru se intampla si la o lovitura la cot sau daca spre exemplu carati o sacosa mai grea pe un singur deget sunt sigur ca ati facut asta macar o data ati strangulat nervul si este o reactie normala a acestuia...totusi daca nu trece cu gheata apelati la un medic de specialitate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amorțeli și furnicături în tot corpul - cauze și tratament
  •