amortire degete mana stanga+informatii..

20-02-2014
cokeco
Nu este medic/terapeut
cokeco
Buna ziua, as dori sa cer un sfat.
povestea este urmatoarea.
m-am accidentat(da, am consumat alcool), am ajuns la spital, nimic grav..zgarietura pe nas..si sub ochi.
acum urmeaza partea de care imi este frica, am o rana chiar pe umarul stang..nu prea e grav nici aia, mai am o zgarietura pe cotul stang...(au fost 'tratate' la spital..ma rog)
mi s-a pus si perfuzie.dupa cateva ore am plecat acasa din spital.
dupa 2 zile am observat ca imi sunt amortite primele 3 degete, incepand cu cel mare..bun..am citit despre sindromul tunelului carpian.ce a putut cauza acest lucru...?
vreau sa va mai spun ca tot dupa 2-3 zile de cand am iesit din spital...ma doare locul unde a fost pusa branula...dar nu e o durere foarte mare..
intrebarea mea este: de la ce imi sunt amortite degetele?..e ceva trecator, odata cu restul ranilor(cot, umar, locul de la branula)??? sau e clar, e sindromul tunelului carpian..? sa merg la medic...? sa fac exercitii acasa?(ce fel de exercitii...)?
(am 20 de ani, baiat, de statura nu sunt prea mare..)
as aprecia din inima un sfat bun.
4 comentarii
0
22-02-2014, ora 23:24
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Consider ca pentru a va ajuta in mod efectiv ar fi nevoie sa ne mai dati cateva informatii pe care probabil ca nu le-ati considerat necesare pana acum si anume : ce fel de accidentare ati suferit ? Banuiesc ca in spital s-au facut si investigatii. Ce fel de investigatii s-au facut si care a fost rezultatul acestora? Inainte de accidentare ati mai avut simptome ca cele pe care le descrieti acum ? Acestea ar fi doar cateva informatii care ne-ar ajuta foarte mult in a va raspunde. Dar la nivelul datelor pe care ni le-ati dat pana acum consider ca cel mai bun lucru pe care ati putea sa-l faceti este sa va adresati unui medic neurolog si abia dupa aceea sa treceti la o varianta de tratament. Si acest lucru va rog sa nu-l amanati. Astept vesti de la dumneavoastra. Cu stima si respect :
dr Petre Muresan
0
23-02-2014, ora 00:08
cokeco
Nu este medic/terapeut
cokeco
Multumesc pentru raspuns.
Nu prea imi amintesc ce s-a intamplat, am cazut, mai mult ca sigur.
In spital nu stiu ce fel de investigatii s-au facut, mi-au pus perfuzie.mi-au curatat ranile..si cam atat..nimic serios.doar dupa ce am iesit din spital, dupa vreo 2 zile a inceput amortirea degetelor.
Inaine de accidentare nu am avut niciodata asa ceva.
Momentan lucrez, si medicul de familie imi e in alt oras..si doar peste cateva zile o sa pot merge.
Momentan imi sunt amortite 3 degete de la mana stanga(incepand cu cel mare), si degetul mare de la mana dreapta.
Ma doare extrem de rau locul unde am avut perfuzie daca imi misc mana, nu mi-o pot intinde de tot, e putin umflata vena, nu e vanat locul.
Abia astept sa pot sa pot merge sa ma vada un doctor.
De obicei cand sunt bolnav sau nu e ceva in regula cu corpul meu ma supar foarte tare si ma panichez...(vai, ca n-o sa-mi treaca niciodataaa, ceva de genu)..dar acum chiar nu mi se pare normal dupa atata timp sa-mi fie inca amortite degetele si sa ma doara locul unde a fost perfuzia (dupa aproape o saptamana)..
Multumesc, inca o data pentru raspuns.
0
24-02-2014, ora 00:45
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Imi mentin recomandarea de a merge cat mai repede sa va vada un neurolog. Astept vesti de la dumneavoastra.
Cu stima:
dr Petre Muresan
0
25-02-2014, ora 20:00
cokeco
Nu este medic/terapeut
cokeco
Am fost la un neurolog..mi-a spus ca nu e nimic..doar un soc post-traumatic..si sa astept..chiar daca trebe sa astept mult..n-am de ales..
s-o vad si pe asta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pot să beau alcool dacă iau medicamente?
  • Alcoolul, femeile și disponibilitatea sexuală
  • MIT: O tărie consumată înainte de masă crește pofta de mâncare
  • MIT: Cafeaua combate mahmureala
  • MIT: Alcoolul te ajută să dormi mai bine
  • Exercițiile de aerobic pot proteja ficatul de efectele consumului cronic de alcool
  • Consumul moderat de alcool - chiar atât de benefic pe cât credem?
  • Amorțeli și furnicături în tot corpul - cauze și tratament
  •