amortirea de dupa operatia de histerectomie

27-02-2010
carmelitan
Nu este medic/terapeut
carmelitan
Buna ziua,
Va scriu mai intai scrisoarea medicala pe care am primit-o la externarea din Institutul Oncologic Cluj:
"Pacienta in varsta de 39 ani se interneaza cu diagnosticul: Tumora pelviabdominala. Examenul clinic evidentiaza la nivelul abdomenului inferior o formatiune tumorala pana la 4 degete subombilical si spre FID. Examenul ginecologic releva la nivelul fundului de sac lateral drept o formatiune tumorala de consistenta crescuta, forma neregulata; Douglas usor sensibil la palpare. Parametrii paraclinici sunt in limite normale.
Dupa o pregatire preoperatorie adecvata se intervine chirurgical. Intraoperator se constata: bloc tumoral pelvin cu dezvoltate mediana si paramediana dreapta, spre parametru, FID si baza cecului; aspectul este nespecific putand fi interpretat si in cazul unui proces inflamator sever (tumora ovariana chistica?, bloc apendicular? endometrioza?, alte cauze?); anexa dreapta are un aspect tumoral parenchimatos cu dimensiuni de aprox 10 cm, fiind cuprinsa intr-un bloc comun cu apendicele; anexa stanga este transformata chistic, cu continut hemoragic, tesutul ovarian indemn fiind in proportie foarte mica. Se decide si se efectueaza liza aderentelor, histerectomie subtotala cu anexectomie bilaterala, apendicectomie tinand cont de starea alterata a acestuia. (10.02.2010)
Postoperator evolutia este favorabila si pacienta se externeaza cu stare generala buna, afebrila, plaga curata, in curs de vindecare, tranzit prezent pentru gaze si materii fecale"
Am cateva intrebari:
1) la 2-3 zile dupa operatie, mi-au amortit mainile si coapsa piciorului drept. A 2-a zi, problema cu mainile s-a rezolvat, dar...coapsa piciorului drept (partea exterioara) este si acum usor amortita.Operatia a fost in 10.02.2010..Ce poate fi?? De la anestezie?
2) Operatia, plaga..arata f.bine...se vindeca repede si frumos, (deja au aparut cojite care cad singure) dar.in partea stanga a operatiei (f.aproape de plaga), cam pe la jumatatea distantei din lungimea operatiei am o senzatie f.neplacuta, aproape tot timpul.(chiar daca nu ating zona, tot ma ustura/doare) Mai exact: simt o senzatie de durere/arsura f.asemanatoarea cu aceea de piele arsa in urma unei insolatii (dupa expunere prelungita la soare). Aceasta suprafata dureroasa este cam de marimea unei lamai...
Operatia mea are pozitie verticala: de sub ombilic, pana in zona pubiana.
Ce poate fi? Ce pot face pt.inlaturarea acestei dureri usoare/ disconfort?
3) La cat timp dupa operatie trebuie sa incep tratament pentru suplinirea functiei ovarelor ( care mi-au fost extirpate) si pt.indepartarea efectelor menopauzei induse chirurgical? Si ce tratament ma sfatuizi sa urmez? (naturist sau clasic)
Va multumesc si astept cu mare interes raspunsul dvs.
2 comentarii
0
28-02-2010, ora 18:43
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
E posibil sa fie si de la anestezie.mai ai rabdare caci va trece. In locul dureros pune in prosop, nu direct pe piele, punga cu gheata [ pune 1-2 pungi cu jumatate de litru de apa in congelator pana ingheata ], si tine pe zona unde simti durere.Mergi la control cand ai fost programata.e prea devreme sa te gandesti la terapia ulterioara, se va stabili in viitor tratamentul de substituitie hormonala, la recomandarea si sub indrumarea endocrinologului.
0
02-03-2010, ora 14:01
carmelitan
Nu este medic/terapeut
carmelitan
Buna ziua din nou. Va multumesc f.mult pt.raspunsul dvs.promt si foarte la obiect.
Acum, revin cu o noua intrebare.
Astazi am primit telefonic rezultatul la biopsie. D-na asistenta (caci dansa mi-a dat rezultatul) mi-a spus ca rezultatul e bun.Si ca gata, am scapat. Eu am intrebat daca asta inseamna ca tumorile mele nu au fost de natura cancerigena? Iar dumneaei mi-a raspuns ca nu au fost de natura maligna, dar ca au fost de natura benigna.
Ce inseamna mai exact? ca nu m-a lamurit? Adica nu o sa mai fie nevoie de chimioterapie? sau nu exista riscul recidivarii? Sau, odata scoase toate organele afectate de tumorile beningne inseamna ca m-am vindecat de cancer?
Va rog mult sa ma luminati putin...ca nu stiu ce sa cred. Ce urmeaza de-acum, in regimul meu de viata?
Va multumesc din suflet.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul