Amputatie membrul inferior drept.

30-11-2017
nykoolumy
Nu este medic/terapeut
nykoolumy
Buna ziua tata meu are o amputatie de coapsa iar recent I s-au scos o parte din fire.la diagnostic apara dehiscenta plaga bont de amputatie membrul inferior drept. CE inseamna mai exact si ce poate fi facut.Multumesc.
9 comentarii
0
30-11-2017, ora 12:09
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Daca dehiscenta nu e de dimensiuni mari, e posibil sa se vindece cu toaleta zilnica cu betadina si pansamente. Daca are dimensiuni mai mari probabil trebuie sutura secundara, daca nu e infectata.
0
02-12-2017, ora 12:20
nykoolumy
Nu este medic/terapeut
nykoolumy
Buna ziua tatal meu in varsta de 58 de ani a facuta o operatie de coapsa membrul inferior drept.Diagnosticele de externare sunt:dehiscenta plaga bont de amputatie membrul inferior drept, arteriopatie obliteranta membre inferioare stadiul iv, fibrilatie atriala permanenta, hipertensiune arteriala esentiala, cardiopatie hipertensiva, hipertensiune pulmonara moderata, regurgitare mitrala grad1, anticoagulare orala cronica.Tratamentul pe care il are este tratament cronic: trombex, vessel due controloc carbamazetina si fortis iar tratament cardio :Concor digoxin si aldactona.Calmante ia ketoprofen algocalmin cu ser fiziologic doar ca acum ia algocalminul pe cale orala pentru ca venele sunt distruse.Are dureri Mari la piciorul amputat iar la celalalt are facut bypass dar nimic nu este ameliorat.Ce imi recomandati sa daca.Unde sa mearga.Mai are sanse sa scape cu celalalt picior.tratamentul vascular este cu pridax la care acum are pauza si care va trebui sa il ia din ianuarie.Multumesc.
0
02-12-2017, ora 15:02
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua. Mai fumeaza ?
0
02-12-2017, ora 18:03
nykoolumy
Nu este medic/terapeut
nykoolumy
Nu a fiat niciodata.poate cand era tanar in armata.Atat
0
02-12-2017, ora 20:00
nykoolumy
Nu este medic/terapeut
nykoolumy
Scuzati fumat am vrut sa scriu
0
03-12-2017, ora 21:17
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Consult chirurgie cardiovasculara.
0
04-12-2017, ora 00:23
nykoolumy
Nu este medic/terapeut
nykoolumy
A facut consult la cardiologie vasculara.piciorul care nu este taiat a fost primul la care a inceput boala(mai bine de 1 an de zile)Apoi la al 2-lea care a fost taiat totul a fost de maxim o sapt. A FOST DUS la privat i s-a facut angiografie dar nu s-a putut face nimik la acel picior(ma refer la cel taiat)Celalalt nu stiu ar putea sa scape cu angiografie sau nu se mai poate face nimic?Dr
Chirurg pe care il are este Tanar nu cred k are experienta destula (are 1 an de zile de cand are diploma de chirurg cardiovascular-de ex cand i s-au scris primele fire initial i s-a zis ca are Hematom si I se va deschide din nou operatia apoi a 2-a zi a zis ca nu e nevoie si totu este bine.Dumneavoastta ati putea sa il ajutati.Sa nu ajunge cu acel picior care nu este taiat in acceasi situate?
0
04-12-2017, ora 06:40
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Incercati la Fundeni - chir cardiovasculara.
0
04-12-2017, ora 20:21
nykoolumy
Nu este medic/terapeut
nykoolumy
Din pacate suntem din iasi si nu stiu sigur dak il port atata drum pana la bucuresti sa fie sigur o rezolvare.Ca i-ar fi greu cu in singur picior pana acolo.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul