analiza calcul renal - unde? | Forumul Medical ROmedic

analiza calcul renal - unde?

19-04-2010
dilimandri
Nu este medic/terapeut
dilimandri
buna ziua.unde se poate face analiza unui calcul renal in bucuresti?am fost la un laborator de analize si mi-au spus ca nu se poate decat sumar de urina...stie cineva daca se poate si unde se face, in bucuresti, analiza unui calcul renal?multzumesc.
5 comentarii
0
20-04-2010, ora 07:39
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
La laboratorul unuei clinici de urologie.dar calculii renali se recunosc, ca si compozitie, foarte usor dupa aspect, cu ochiul liber.urologul nu ti- a spus ce fel de calcul a scos ? Poti descrie aici cum arata acel calcul.
0
20-04-2010, ora 11:41
dilimandri
Nu este medic/terapeut
dilimandri
nu am gasit o descriere ca sa va pot spune exact cam cu care seamana.daca nu va puteti da seama din descriere, faceti-mi dv o descriere de cate feluri sunt calculii, cum arata, sa-mi pot da seama.are o forma relativa de para si cca 3-4mm.are o mica parte din baza mai fina restul mai coltzuros si culoarea maro.am fost cu el la medicul de familie si la un alt medic de fam.calculul l-am "prins" eu si nu am fost la un urolog cu el.la sumarul de urina a iesit o cantitate mai mare de urati din cate am intzeles.dar as fi vrut sa se poata analiza si calculul sa stiu exact din ce e.o sa caut si o clinica de urologie sa vad ce rezolv.multumesc.
0
20-04-2010, ora 17:45
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Pai cel mai frecvent intalniti la ambele sexe, dar mai ales la barbati, sunt calculii calcici : calculii de oxalat de calciu sunt duri, rugosi, cu aspect de mura sau rinichi, ovali, intens birefringente ce pot avea nuante diferite, de la alb spre galben, brun sau caramiziu, chiar negri uneori ; calculi de fosfat de calciu sunt galben negriciosi, frecvent cu aspect coraliform, friabili/duri. La femei apar mai frecvent calculii de struvita, de culoare alb -galben -cenusiu, de aspect coraliform, friabili.Calculii de acid uric [ si acestia intalniti destulde des la barbati ] sunt galben-rosietici si pe sectiune au aspect concentric.Calculii de cistina sunt galbeni.Asta este o descriere in cateva cuvinte a tipurilor de calculi renali. E posibil ca tu sa ai un calcul format din cristale de acid uric dihidrat care seamana ca forma cu ceea ce ai descris. Dar, cum am spus, un urolog isi da seama imediat despre ce fel de calcul este vorba.Numai bine!
0
20-04-2010, ora 23:18
dilimandri
Nu este medic/terapeut
dilimandri
multzumesc frumos doamna dr.o sa merg la o clinica de urologie sa vad ce rezolv.multa sanatate va doresc.
0
22-03-2013, ora 11:54
AlinaStoichiciu
Nu este medic/terapeut
AlinaStoichiciu
Buna ziua, eu vreau sa intreb de ce sau daca e k sa-mi pastreze calculii renali cei de la laborator?i-am dus la analiza si nu mi i-au mai dat.asa se procedeaza?
multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: