analiza secretie vaginala

14-11-2010
moni c
Nu este medic/terapeut
moni c
De 9 luni ma chinuie o secretie de culoare galbena, urat mirositoare. Am urmat tratament cu Clotrimazol ovule dar nici un rezultat. Am facut analiza secretiei vaginale, rezultatul fiind urmatorul:
- Examen microscopic colorat (secretie vaginala): - frecvente celule epiteliale, rare PMN, frecventi cocobacili si bacili Gram polimorfi, nu se vad levuri.

- Examen micologic: - culturi necrescute

- Examen bacteriologic: - flora aeroba fara semnificatie patogena.
4 comentarii
0
14-01-2011, ora 22:24
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Aspectul bacteriilor observate la examenul microscopic al secretiei vaginale pledeaza pentru o vaginoza (infectie data de dezvoltarea unor specii bacteriene care exista in mod normal la nivelul vaginului, dar care au proliferat datorita unor factori diversi - in general hormonali). Este vorba de flora anaeroba (de unde si mirosul neplacut) pentru care se folosesc ovule ce contin de exemplu Metronidazol. Clotrimazolul este antifungic si nu va ajuta cu nimic.
Exista ovule care asociaza antifungic si antibiotice ce au efect pe toate tipurile de infectii vaginale, cum ar fi Cervugid.
Multa sanatate!
0
20-01-2011, ora 13:08
Elena Gheorghe
Nu este medic/terapeut
Elena Gheorghe
De cateva luni am probleme in timpul contactului sexual..simte o durere, o usturime..nu stiu exact cum sa descriu sentimentul.Am fost la un medic ginecolog si mi-a prescris nizoral, metronidazol, ovule, spalaturi vaginale..mi-a disparut durerea pentru vreo luna, 2.apoi iar a inceput.Am consultat alt medic cariua ii spusesem povestea si mi-a spus ca nu trebuia sa iau acel tratament ca practic mi-a "bombardat" corpul.Am facut examen de secretie vaginala si mi-a iesit: A.Frotiu Gram Foarte frecvente celule epiteliale;extrem de frecventi bacili gram+drepti sau usor incurbati, cu grosimea si lungimea variabila.Absente celule levurice. B.FLORA LACTOBACILARA.LEVURI ABSEBTE
Daca ati putea sa imi spuneti si mie ce inseamna asta..Multumesc anticipat!
0
21-01-2011, ora 17:32
misscvasy
Nu este medic/terapeut
misscvasy
Buna ziua as dori sa stiu si eu ce este in neregula, daca este ceva in neregula.

Ex. microscopic pe frotiu(preparat proaspat si/sau colorat)
Celule epiteliale poligonale: relativ frecvente
Celule epiteliale rotunde: rare
Celule cu aspect de "clue cell": rare
Leucocite: relativ frecvente
Hematii: absent
Trichomonas vaginalis: absent
Levuri: absente

Flora bacteriana
Prezenti bacili si cocobacili Gram variabili cu aspect microscopic sugestiv de vaginoza bacteriana.

Va multumesc anticipat!
0
13-04-2016, ora 23:46
Ionela2014
Nu este medic/terapeut
Ionela2014
Buna seara.ce înseamnă:frecvente celule epiteliale scumoase, reacție inflamatorie moderată si frecventa flora bacteriana mixtă ?Sunt motive de îngrijorare?Va multumesc anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Secreție vaginală infectată - gravitate în funcție de agentul patogen
  • Secreții / scurgeri genitale la femei - cauze, diagnostic, tratament
  •