analiza sumara de urina

13-02-2008
dteo
Nu este medic/terapeut
dteo
Va rog, sa ma ajutati in legatura cu descifrarea examenului sumar de urina al fiicei mele de 9 ani: PH: 5; Densitate: 1025; Proteine: pozitiv; Nitriti: Pozitiv; Glucoza: negativ; Corpi cetonici: negativ; Urobilinogen: negativ; Pigmenti biliari: negativ; Eritrocite: 300/uL (<=17/uL); Leucocite: 720/uL (<=28/uL); bacterii 89/HPF (0/HPF); Celule epiteliale superficiale: 2/uL (<=28/uL); HPF= camp microscopic cu marire 400x; urmeaza sa primesc urocultura. Va multumesc!
2 comentarii
0
13-02-2008, ora 00:00
marinaalina
Identitate neconfirmată
marinaalina
e o afectiune renala pentru ca prezinta urme de proteine inurina.e posibil sa fie o glomerulonefrita postinectioasa la virsta asta.a avut probleme cu un streptococ in git?
0
13-02-2008, ora 00:00
dteo
Nu este medic/terapeut
dteo
Va multumesc frumos! De cand s a nascut, a avut rosu in gat, fara sa se poata preciza cauza, a racit foarte des, si de doua ori pe luna, pana la varsta de un an si jumatate. doctorita de familie ne a spus ca totdeauna va avea in gat mai rosu decat este normal. nu s a descoperit vreun streptococ niciodata, desi am facut multe analize. acum raceste rar, banuiesc ca a ajutat mersul anual la mare. pana la 4 ani, urina foarte rar, uneori o data pe zi, desi consuma lichide si manca bine, am consultat medici si am facut variate analize, unele dintre ele traumatizante.atunci i s a pus diagnostic de infectie urinara, desi valorile din analiza nu indicau acest lucru. am fost si la psiholog, si in final, s a dat acest "verdict" de infectie urinara. am facut tratamentul prescris, dar nu a urinat mai des. m am chinuit asa pana la 5 ani si ceva cand am scapat de aceasta problema, dar nu stiu cum.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
24-10-2022, ora 15:20
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medic Chat
Interpretare analize medicale online
Rapid    Confidențial    Anonim
Cu Medic Chat ai peste 400 doctori din 40 specialități medicale.
Vezi doctori disponibili
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.