Analize colonoscopie

25-01-2011
EllaDee
Nu este medic/terapeut
EllaDee
Buna ziua! Am efectuat o colonoscopie si nu am inteles mare lucru din diagnostic, decat ca sufar de ileita terminala.Pe internet am vazut ca asta inseamna maladia Crohn.Asa este?
Rezultatele sunt acestea:
ampula rectala dilatatii venoase de 2-3 mm
sigmoid;descendent-fara leziuni
transvers;ascendent;cec;valva ileo-cecala fara leziuni;ileon terminal-mucoasa cu cateva eroziuni-bio pt ex histopatologic
dg ileita terminala-biopsii
Si mai am o intrebare:pentru ce a fost facuta biopsia, ce se cauta?
4 comentarii
0
25-01-2011, ora 19:39
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Se pare ca ai hemoroizi, iar in portiunea ileonului sunt eroziuni si ca sa fie siguri ce le determina a cerut biopsie. Deci, nu sta in stres, poate fi ceva simplu, dar medicul vrea sa fie sigur. Sanatate!
0
25-01-2011, ora 20:04
EllaDee
Nu este medic/terapeut
EllaDee
Da, hemoroizi stiu ca am, dar diagnosticul de ileita terminala pe internet am gasit ca inseamna boala Crohn, care nu este o afectiune deloc usoara.
Peste 2 saptamani primesc si rezultatul la biopsie si atunci voi vorbi si cu medicul gastroenterolog.Problema este ca nu ma simt deloc bine si de aceea nici nu pot sta prea linistita.
Multumesc pt raspuns!
0
26-01-2011, ora 20:20
Dr. Ionescu-Marcu Anda-Doinita
Medicina interna, Galati
Dr. Ionescu-Marcu Anda-Doinita
Biopsia a fost facuta exact pentru siguranta diagnosticului.Eroziuni pot da vreo 8 boli(dg.diferentiale)desi cel mai plauzibil este dg.de Boala Crohn.Terapiile sint diferite.Multa sanatate!
0
24-02-2011, ora 22:37
EllaDee
Nu este medic/terapeut
EllaDee
Multumesc pentru raspuns! Voi merge la consultatie cu rezultatele.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: