analize de sange ficat depasite

16-10-2007
Galiv
Nu este medic/terapeut
Galiv
Am facut niste analize de sange pt un dosar de angajare si mi-au iesit cam proaste.
TGO - 255 UI, TGP - 44 (intr-o dimineata recoltate probele)
Am mers apoi seara la urgente si le-am repetat pentru ca am crezut ca sunt gresite. MI-a iesit:
TGO - 227, TGP-44, bilirubina totala-0.65
Am facut apoi un set de analize pentru hepatita A, B, C si mi-a iesit:
Hepatita A H Ig M - negativ
Hepatita B Antigen H Bs - negativ
Hepatita C Anticorpi HCV - negativ
As dori sa stiu care ar fi totusi explicatia cresterii analizelor TGO in special si chiar TGP. Ce investigatii ar mai trebui sa fac sa descopar asta?
41 comentarii 12 Înainte ›
0
16-10-2007, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
O crestere a transaminazelor poate aparea in cursul unei steatoze hepatice (incarcare grasa), a expunerii la unele medicamente hepato-toxice, alcool sau substante toxice din mediu de lucru(mai rar).
efectuati o ecografie abdominala, iar ca analize suplimentare: gammaGT, bilirubina directa, indirecta, fosfataza alcalina, amilazemia (pentru a exclude o suferinta pancreatica asociata), electroforeza proteinelor, probe inflamatorii - VSH, PCR, Fibrinogen, precum si profilul lipidic - colesterol, trigliceride, eventual si un examen coproparazitologic al materiilor fecale.
Daca restul analizelor sunt in limite rezonabile, iar ecografia nu indica alta suferinta, urmati un tratament cu hepatoprotectoare (ex. Lagosa + Mecopar sau Liv 52) si repetati analizele dupa cateva luni, evitand grasimile animale, conservele si alcoolul. Multa sanatate!
0
01-11-2007, ora 00:00
vasiletm
Nu este medic/terapeut
vasiletm
G ama GGT ESTE CONSTANT FOARTE MARE. DE EX. ACUM ESTE 246, TGO SI TGP SUNT LA LIMITA SUPERIOARA, DAR NEDEPASITE.ACUM A MAI APARUT O PROBLEMA HDL COLESTEROL ESTE SUB LIMITA MINIMA 39 cu risc sporit pentru boli cardiovasculare,.Trigliceridele sunt putin matite 160 fata de max 149, Gama GGT ESTE MARITA DE APROX 3 ANI PERIOADA IN CARE AM LUAT LAGOSA MECOPAR, LIV 52 ETC.MENTIONEZ CA NU BEAU NICI UN FEL DE BAUTIRA, MANINC EXTREM DE ECHILIBRAT, FARA EXCESE ALIMENTARE SAU DE ALTA NATURA, SUNT LA GREUTATE NORMALA FAC MISCARE DE CIND MA STIU, SUNT DISPERAT NICI UN TRATAMENT MEDICAL PRESCRIS NU DA ROADE DECIT PE O PERIOADA RELATIV SCURTA, NU AM SIMPTOME EVIDENTE, MULTUMESC ORICUI MA POATE AJUTA,
0
25-02-2009, ora 23:28
stefan_elena06
Nu este medic/terapeut
stefan_elena06
Buna seara.Fratele meu are 44 ani si si-a facut urmatoarele analize:
Glicemie 92 mg/dl
colesterol seric total 562 mg/dl ser intens lactescent
TGP 60
TRIGLICERIDE SERICE 4313 mg/dl !!!!!!!!!!!!!!!!!
HDL colesterol 22 mg/dl
TGO 33
Gamma GT 70
VSH 30.
Va rog frumos sa-mi spuneti ce ar putea fi si ce ar fi de facut? Mutumesc.
0
02-03-2009, ora 21:22
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru vasiletm - valorile gamma gt cresc nu numai in alcoolism - asa cum se crede in general ci si in colestaza - adica tulburari de eliminare a bilei din vezica biliara. Cat timp transaminazele sunt in limite normale tratamentul dvs. este corect.
0
02-03-2009, ora 21:25
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru stefan elena - fratele dvs. sufera de o hipertrigliceridemie probabil familiala mostenita. va trebui initiat tratament cu Lipanthyl sau alt fibrat impreuna cu derivati de acid nicotinic. Un medic cardiolog va poate alcatui o astfel de schema dar care va trebui urmata toata viata, altfel sunt riscuri cardiovasculare si de pancreatita.
0
31-08-2009, ora 15:54
johnnyonutz
Nu este medic/terapeut
johnnyonutz
in luna mai am facut niste analize pt facultate si mi-a iesit tgp 85.
a doua zi le-am repetat si mi-au iesit hepatita B si C negative; tgp 109, tgo 51.
la saptamana le-am repetat iesind tgp 98.
in luna iunie, luand intre timp esentiale de 3 x zi, am repetat analizele... si anume: tgp 102, tgo 35, Bil D 0, 23; Bil T 0, 58.
in luna iulie luand acelasi tratament am repetat analizele: tgp 58, tgo 23, Bil T 0, 97.
in luna august luand acelasi tratament am repetat analizele: tgp 53, tgo 25, Bil T 1, 35; Bil D 0, 80.
in concluzie tgp a scazut dar au crescut bilirubinele... din ce cauza?
mentionez faptul ca am tinut regim acesta constand in alimentatie mai putin sarata, fara oua, grasimi, alcool, (sunt nefumator) si am evitat bauturile cu acid.
multumesc anticipat
0
03-09-2009, ora 10:39
johnnyonutz
Nu este medic/terapeut
johnnyonutz
si mentionez faptu ca nu am nicio simtoma
0
03-10-2009, ora 22:34
hadarau
Nu este medic/terapeut
hadarau
Mi-am facut analizele si am avut TGO 67 si TGP 93 anul acesta in luna iulie...cu un an in urma au fost bune..Am urmat un tratament cu Anafranil, Ludiomil si Rivotril, pentru ficat m-i s-a recomandat Silimarina, tratamentul nu pot sa-l intrerup...Ce efecte ar putea avea asupra ficatului, si ce imi recomandati dumneavoastra?Mentionez faptul ca am avut hepatita B la 10 ani iar acuma am 35 si m-am ingrasat 15 kg in ultimul an, nu mai slabesc in ciuda faptului ca nu mananc paine.ficat gras sau alte probleme?
Va multumesc!
0
06-11-2009, ora 03:15
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Cresterea transaminazelor poate fi data de anumite medicamente hepatotoxice sau de virusi B sau C sau de incarcarea cu grasimi. E util, pe langa dozarea virusilor B sau C de efectuat nivelul colesterolului si al trigliceridele. Alte protectoare hepatice utile sunt Essentiale sau Liv 52.
0
18-03-2010, ora 13:51
alexia34
Nu este medic/terapeut
alexia34
Am o fetita de 5 ani la gradinita cand merge dimineata are senzatia de voma i-am facut analiza de anemie, exudat faringian, ex. coproparazitologic au iesit negative.Ce ma sfatuiti sa fac ? M i sa intamplat deseori sa-mi spuna ca cineva miroase urat , nu prea mananca fructe.
0
19-03-2010, ora 05:09
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Ar fi utl un consult ORL pentru polipi. Poate varsa din cauza secretiilor nazale.
0
14-04-2010, ora 21:10
Crysty_1
Nu este medic/terapeut
Crysty_1
Buna seara, fratele meu are 22 ani si si-a facut niste analize la ficat
TGO = 36, 43
TGP = 63, 3
Gamma GT = 55, 55
Am observat ca toate sunt peste limita maxima admisa, as dori sa-mi spuneti dc se poate cat de gravi sunt acesti parametri.
Va multumesc.
0
23-04-2010, ora 20:36
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Poate fi vorba de o steatoza hepatica adica o incarcare grasa a ficatului datorita alimentatiei bogate in grasimi sau alcoolullui. Ar fi utila o ecografie abdominala si eventual testare pentru hepatita B sau C desi valorile nu sunt excesiv de crescute.
0
24-04-2010, ora 11:50
dana iorgoiu
Nu este medic/terapeut
dana iorgoiu
am facut cateva analize cu urmatoarele rezultate- colesterol-228, ldl colesterol-152, gamma gt-104, tgo-55, tgp-67, hdl-42, 6, glicemie-97, trigliceride-165, sideremie-73, creatina serica-0, 93. ce implica aceste rezultate, ce afectiune poate sa fie, ce sa fac incontinuare, va multumesc anticipat si astept raspunsul.
0
03-05-2010, ora 10:44
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Valorile crescute ale enzimelor hepatice indicao steatoza - incarcare grasa - a ficatului, corelata cu valorile marisoare ale colesterolului. Ar fi utilun regim fara grasimi animale sau alcool si tratament cu Essentiale sau Liv 52 timp de trei luni plus Simvastatin 10 mg pe zi pentru normalizarea colesterolului (numai daca aveti hipertensiune sau obezitate sau nu scad valorile sub regim).
0
04-06-2010, ora 14:28
alexia34
Nu este medic/terapeut
alexia34
BUNA ZIUA.. VA ROG SA-MI SPUNE-TI DACA POT DA COPILULUI DE 5 ANI BRONCHO- VAXOM ACUM IN IUNIE PT CA RACESTE FOARTE DES ? VA MULTUMESC PT TOT SI TOATE CELE BUNE.
0
07-06-2010, ora 08:19
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Da, se poate da si vara, plus o cura dupa 6 luni.
0
06-07-2010, ora 15:32
tytynel
Nu este medic/terapeut
tytynel
buna ziua.am 38 de ani si mi-am facut analizele :in 16 03 2010 am avut trigl 661 glicemia 221 tgp 93 am luat regadrin b timp de 1luna pe data de 1 04 2010 aveam tgp 39 trigli 46 glicemia 117.pe data de 6 05 2010 aveam tgp 62 trigli 107 glicemia 115.pe 31 05 2010:tgp 42 trigli 220 glicemia 120.dupa aceasta analiza medicul mi-a prescris lagosa 1pe zi hepaton plus 2 pe zi si gel cu alooe vera timp de 1 luna.dupa 1 luna am facut analizele adica pe 5 07 2010 si am:ggt 38 tgo 19 tgp 47 trigli 163 glicemia 99.doctorul mi-a prescris acelasi tratament pt inca 1luna plus bineinteles dieta corespunzatoare[fara dulciuri grasimi alcool paine si altele].la ecografie pe data de 13 03 2010mi-a iesit ficat lsh-80, 9 mm, lhd-158, 5mm diametru a-p pe linia mediana 129, 5mm contururi normale VP14, 4mm CBP5, 8mm pancreas normal splina la limita superioara a normalului rinichi normali.va rog sa-mi spuneti despre ce afectiune sufar si daca ar trebui sa continui tratamentul prescris de medic?va multumesc!!!!
0
07-08-2010, ora 07:31
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Aveti o dislipidemie - adica trigliceridele, grasimile din sange sunt crescute, iar glicemia are oscialtii foarte mari. Ar trebui tratament cu Lipanthyl supra minimum 3 luni - 1 cp pe zi pe langa lagosa si regim.
0
09-08-2010, ora 14:03
gabis_
Nu este medic/terapeut
gabis_
Buna ziua.
Va solicit si eu ajutorul intr-o problema referitoare la analizele medicale.

Sotul meu ( 36 ani)a facut niste analize de rutina si la unele au iesit valori crescute, pe care le voi detalia aici:

trigliceride serice: 274 mg/dl
ALT-TGP: 108 Ul/l
AST - TGO: 42 Ul/l
Colesterol serric total: 214 mg/dl
iar la hemoleucograma, valorile "proaste" sunt:
monocite 0, 76
monocite % - 8.80%
granulocite % 54.6 %

Va rog frumos cine ma ajuta sa interpretez analizele. Medicul este in concediu luna aceasta, si sunt putin ingrijorata.
Va multumesc anticipat.
0
12-08-2010, ora 16:52
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Cel mai important este faptul ca trigliceridele sunt crescute - ceea ce necesita regim fara graismi animale si alcool. Ar fi util un tratament cu Lipanthyl 1 cp pe zi si Liv 52 sau Lagosa pentru steatoza hepatica. Desi cel mai probabil analizele hepatice sunt modificate din cauza dislipidemiei, ar trebui facute si analizele pentru hepatita B sau C.
0
13-08-2010, ora 11:52
gabis_
Nu este medic/terapeut
gabis_
Va multumesc frumos pentru raspuns. Cu siguranta regimul alimentar este destul de important.
0
14-10-2010, ora 21:13
dobra lia
Nu este medic/terapeut
dobra lia
am doi copii bolnavi de hepatita dupa dar nu inteleg de ce dupa o luna de tratament in spital t.g.o si g.o sunt mari. as vrea sa stiu de ce cresc, scad si iar cresc ?
0
14-10-2010, ora 21:25
dobra lia
Nu este medic/terapeut
dobra lia
ce ar trebui sa fac sa ii iau acasa de la spital deoarece sunt prea stresati?
0
16-10-2010, ora 19:16
gianig
Nu este medic/terapeut
gianig
Buna ziua
Sotul meu in varsta de 37 ani a facut analizele de curand si unele rezultate nu sunt deloc bune, respectiv TRIGL 270, GGT 104, TGP 67. Restul s-au incadrat intre parametri normali: TGO 27, GLUC 97, UREA 41, CREA 1.00, CHOL 195, AC. URIC 6, 12 AMIL 41, FOSF ALC 139. Nu stiu daca aceste rezultate au legatura sau cat de mult conteaza faptul ca este sofer de curse externe avand atat foarte multe nopti nedormite cat si un regim alimentar dezordonat de cativa ani buni. Daca urmeaza un tratament corespunzator si o dieta pe masura poate reveni la valori cat de cat normale? Are 1, 80 si in jur de 95 kg. El pune aceste rezultate ale analizelor DOAR pe seama oboselii acumulate in timp.
MULTUMESC
0
22-10-2010, ora 19:48
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru dobra - exista forme de hepatita in care nivelul transaminazelor scade mai lent in timp - important e daca starea lor s-a imbunatatit. Vor necesita regim de crutare, regim alimentar si tonice hepatice.
0
22-10-2010, ora 19:50
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru gianig - cel mai probabil este vorba de o steatoza hepatica, adica o incarcare grasa a ficatului datorita trigliceridelor care sunt destul de mari. Ar trebui facute testarile pentru hepatita B si C de siguranta, iar apoi de facut tratament cu Lipanthyl pentru trigliceride si cu Liv 52 sau Essentiale pentru detoxificarea ficatului.
0
01-11-2010, ora 15:26
dobra lia
Nu este medic/terapeut
dobra lia
Buna ziua, va multumesc pentru raspuns.
0
02-11-2010, ora 16:09
dobra lia
Nu este medic/terapeut
dobra lia
Buna ziua, va deranjez din nou. V-as ruga daca a-ti putea sa-mi spuneti un tratament pentru viermisori care sa nu afecteze ficatul, care a fost bolnav de hepatita virala A. Credeti ca transaminazele sunt crescute din cauza viermisorilor? Deoarece analizele la scaun arata ca au multi viermisori. Va multumesc si astept raspuns.
0
06-11-2010, ora 11:42
Boyton
Nu este medic/terapeut
Boyton
Buna ziua , am facut niste analize si daca se poate sa imi spuneti despre ce este vorba ;
Serum Proteins Electrophoresis;
Beta + 19, 5 valori normale; 8-13

Gama 19, 9 12-19



Bilirubina directa 1, 3 0, 01-0, 2
Bilirubina totala 2, 0 0.1-1.0
Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns
41 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Un dispozitiv imprimat 3-D ce poate detecta rapid anemia
  • A fost dezvoltat un sistem cu micro-ace pentru a analiza concentrația medicamentelor din organism
  • Sângele tinerilor nu anulează efectele îmbătrânirii la șoarecii bătrâni
  • Analize uzuale (și interpretarea lor pe scurt)
  • Un nou test de sânge are o predictibilitate mai mare a riscului de boli
  •