Analize endometrioza

02-06-2020
mihaela_2000
Nu este medic/terapeut
mihaela_2000
Buna ziua, in urma unui control intrav mi s-a descoperit pe ovarul drept un chist si pe cel stang unul care are leg cu endometrioza de vre o 3 cm, am facut la jumatatea perioadei (CM am avut pe 16.05 si analiza pe 29.05.2020) am 38 ani, ma cam inteapa in stanga de ceva vreme, totodata am facut si papa + secretie inca nu am rez, dar mi s-a luat sange si mi a iesit : CA125 75.9Ui/ml (interval medlife <35 Ui/ml), HE4 : 41.4pmo/l (inerval medlife <70pmo/l premenopauza), ROMA premenopauza : 5.378% (interval medlife <7.4% risc scazut ), ROMA Postmenopauza mi -a iesit 25.94% (interval medlife <25.30%risc scazut ), , , ma intriga un pic Roma postm. si Ca125, d-na dr a zis ca nu e nimic grav dar mi a dat 6 luni. incepand cu prima zi de ciclu cand o veni acum cam pe 12.06.2020... sa iau in foecare zi visanne + 4 femina. va rog o parere... ms mult, o zi frumoasa
1 comentarii
0
13-07-2020, ora 08:14
mihaela_2000
Nu este medic/terapeut
mihaela_2000
Buna ziua, am inceput sa iau Logest 3 luni mi s a spus si sa fac e cografie in pauza de 7 zile dupa ac luni, , , , am inceput pe 07.07 nu mi a curs mult dar pe 8 a inceput calumea si mi a curs si un chiag f mare si de atunci curge, ca si intensitate de cateva zile este mai mica dar seara la cateva ore dupa ce iau logest imi vine asa ca un val, pe timpul zilei curge f putin. cand eram cu ciclu normal pana acum era deja terminat. ca si pastile pe care le mai iau : eutyrox de 50, forfemina, detralex si seara la 22:00 logest. am uter fibromatos si chistul acela endometriozic ce am scris mai sus in primul comentariu si in partea unde este el simpt asa o jena, plus o jena la sanul drept., este ok sa ma tina atat ?. multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Endometrioza nediagnosticată compromite tratamentul fertilității
  • Endometrioza și anumite subtipuri de cancer ovarian pot avea aceeași bază genetică
  • Endometrioza - ghidul pacientului
  • Legătura dintre flora intestinală și evoluția endometriozei
  • Microbiomul intestinal poate promova endometrioza
  •