analize medicale

23-05-2007
Angellush
Nu este medic/terapeut
Angellush
V-as ruga daca se poate sa-mi interpretati si mie cateva valori ale urmatoarelor analize medicale: din hemoleucograma completa, doua analize nu sunt in limitele admise si anume RDW=16.1 si VSH=2; la chimie clinica nu se incadreaza in normal lipidele totale serice=492, acidul uric seric=2.5 si sodiul seric=150; la examenul complet al urinii toate analizele sunt ok, iar ASLO<200.
Va rog sa-mi mai spuneti daca ar trebui sa fac si alte analize sau sa merg la un cabinet medical de o specialitate anume.
Multumesc.
2 comentarii
0
10-07-2007, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
RDW este un indice de distributie a eritrocitelor dupa volum, iar faptul ca la dumneavoastra este putin crescut indica prezenta unor eritrocite de dimensiuni variabile, unele mai mari, altele mai mici ceea ce nu pune probleme daca hemograma e normala in rest.
VSH (viteza de sedimentare a hematiilor) este scazuta, desi unii considera valori normale intre 0-15 mm/h. Bineinteles VSH poate fi scazuta pe fondul unor alergii sau altor entitati clinice.
Lipidele totale putin scazute (in functie de laborator - in unele parti valoarea normala minima e de 400 mg/dl) pot exprima o alimentatie mai deficitara, hipertiroidie (arderi crescute) sau pot foarte bine sa nu semnifice nimic patologic.
Acidul uric din nou e mai rau daca este crescut si nu scazut.
Sodiul poate creste in functie de gradul de deshidratare a organismului prin transpiratii, diaree, varsaturi, etc
In concluzie, avand in vedere ca ati efectuat mai multe analize printre care banuiesc ca sunt TGP, TGO, proteine totale, colesterol s.a. care spuneti ca au iesit normale, parerea mea este ca nu aveti de ce sa va faceti griji.
Numai bine!
0
23-02-2009, ora 11:39
maria04valentina
Nu este medic/terapeut
maria04valentina
Buna ziua

in luna decembrie am facut o ecografie de rutina pentru sarcina.
Doamna doctor a remarcat splina marita si mi-a recomandat sa fac niste analize de sange.
Au fost dezastruoase dar nu la fel de dezastruoase ca cele din ianuarie.

rdw = 14.9
plt = 61
pct = 0.07
wbc = 3.00
ne = 1.25
ba = 0.00
ba % = 0.0
gama gt = 60
tgp = 49
tgo = 49

am fost diagnosticata cu hepatita b cronica.
ecografia splinei arata ca masoara 16.6 cm.

ce ma sfatuiti sa fac??????
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.