analize medicale anormale

12-02-2008
bucurion
Nu este medic/terapeut
bucurion
Am 51 ani, masculin, in urma efectuarii analizelor medicale am constatat ca acestea au fost anormale.De exemplu:colesterolul seric total 310, 77mg/dl, gama gt 1020, 41u/l, TGP114, 76 si tridliceridele serice 357, 87 mg/dl. mentionez ca in momentul de fata nu urmez tratament medical. CE REGIM ALIMENTAR SI TRATAMENT ALOPAT ESTE NEVOIE SA URMEZ PENTRU A INBUNATATII STAREA MEA DE SANATATE?
3 comentarii
0
12-02-2008, ora 00:00
Dr. Marina Prunea
Medicina de familie
Dr. Marina Prunea
Eu le recomand pacientilor mei cu valori crescuete ale colesterolului si trigliceridelor CEAI DE VENTRILICA 1 cana/zi + regim dietetic ( nu f sever): renuntare la grasimi animale, smantana, cascaval etc. si maxim 1 ou/saptamana. Daca mananca prajituri sau alte preparate cu ou, atunci nu mai consuma deloc oua caatare. Pana acum nu mi s-a intamplat sa nu dea rezultate. Pentru TGP-ul crescut v-as recomanda sa luati LIVE 52.
0
12-02-2008, ora 00:00
sorinbalan2000
Nu este medic/terapeut
sorinbalan2000
Ar trebui sa ne spuneti si ce simptome aveti, ce va supara. Asa sa ghicim in analize, e greu. Poate aveti ciroza si atunci este una, poate aveti doar un sindrom de suprasolicitare si atunci faceti ce-a zis antevorbitorul meu. Pana una-alta, mai completati, va rog analizele cu o electroforeza ca sa vedem si gamaglobulinele. Si consumati cel putin 2 litri de apa plata pe zi sau ceaiul recomandat anterior.
Nu uitati de fibrinogen, ca nu ati pomenit. Nu stiu daca s-a facut.
Va urez sanatate si un diagnostic corect.
0
21-01-2009, ora 12:14
maxor
Nu este medic/terapeut
maxor
Buna Ziua,

Am 37 ani, la efectuarea unor analize mediacel s-a constatat: TGO 40 (normal 5 - 38) si TGP 67 (normal 5-41). Mentionez: inaltimea 168, greutate 80 kg. Ce puteti recomanda ? Regim alimentar + miscare ajung?
Multumesc anticipat pentru raspuns
Adaugă un comentariu / răspuns

23-11-2021, ora 13:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medic Chat
Interpretare analize medicale online
Rapid    Confidențial    Anonim
Cu Medic Chat ai peste 200 doctori din 40 specialități medicale.
Vezi doctori disponibili

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.