Analize sange - colesterol

05-03-2008
laura11
Nu este medic/terapeut
laura11
Buna ziua! Mi-am facut analizele de sange de curand si la Colesterol total rezultatul este de 253, 00 mg/dL. Acest rezultat apare pe fisa ca fiind peste limitele admise. Specific ca am varsta de 35 de ani. Ce inseamna? Este mult peste valoarea normala? Ce trebuie sa fac?
Multumesc,
Laura
4 comentarii
0
05-03-2008, ora 00:00
marinaalina
Identitate neconfirmată
marinaalina
La virsta dvs e maxim admis 200-220 de aceea e un pic peste normal oricum e patologicIamacar vcevanaturla care sa iltina infriu si mai verifica-l periodic macar la 6 luni odata si daca are si asa tendinta de aurca mergi la un nutrtionist sa iti dea un tratament allopat(mai greu suportat de ficat)Daca vrei detalii scrie-mi -*


(*modificat de administrator)
0
05-03-2008, ora 00:00
Ana Cristea
Nu este medic/terapeut
Ana Cristea
Incercati sa evitati prajelile, mancarurile grase, ouale (in general, pentru un adult, sunt indicate 1-2 pe saptamana), maioneza si pielea de pui (fiarta sau prajita). Puteti sa urmati un tratament cu medicamente hipocolesterolemiante, la recomandarea medicului de familie, dar asta nu va v-a scuti de restrictiile alimentare. Numai bine!
0
06-03-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
O valoare a colesterolului pana la 260 poate fi normala.
0
01-05-2008, ora 00:00
Maryuss
Nu este medic/terapeut
Maryuss
Totusi, valoarea e peste limitele normale, trebuie urmat un regim alimentar, evitate glucidele usor asimilabile (zahar), grasimile si bineinteles tratament medicamentos pentru colesterol prescris de medic!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.