Analize urina

18-12-2017
MrMM
Nu este medic/terapeut
MrMM
Buna ziua,

Am facut acum cateva zile niste analize (sumar urina si urocultura) fiindca de vreo cateva saptamani am niste probleme, in sensul ca urinesc foarte des si incolor. In unele zile se intampla sa urinez la o ora, in altele la jumatate de ora.
Cantitatea de apa pe care o beau este neschimbata, undeva la 1.5 - 2l pe zi.

Sumar de urina
Urina, eprubeta, reflectometrie, Flowcitometrie planara - Arkray Aution-Max / Iricell.
Densitate urinara 1014-1015 - 1025
[b]PH 6.5[/b] - 5 - 9
[b]Leucocite - Negativ[/b] Negativ (<25/μL)
[b]Nitriti. Negativ [/b]Negativ
[b]Proteine - Negativ[/b] Negativ (<15 mg/dl)
[b]Glucoza - Normal[/b] Normal (<50 mg/dl)
[b]Corpi cetonici - Negativ[/b] Negativ (<15 mg/dl)
[b]Urobilinogen - Normal[/b] Normal (<1 mg/dl)
[b]Bilirubina - Negativ [/b]Negativ (<0.5 mg/dl)
[b]Hematii - Negativ[/b] Negativ (< 10 /μL)
[b]Sediment urinar Absente Leucocite[/b]

Microbiologie
Test Rezultat Interval de referinta
Urocultura
Urina, recipient steril, cultura; metoda cinetica,
Alifax HB&L
[b]Bacteriurie <1000 UFC/mL (fara semnificatie clinica) [/b]
Bacteriurie <1000 UFC/mL (fara
semnificatie clinica)
Produsul biologic a fost prelucrat in
vederea izolarii si identificarii
urmatoarelor genuri bacteriene:
Staphylococcus, Streptococcus,
Pseudomonas, Acinetobacter, genurile
familiei Enterobacteriaceae

Ambele mi-au iesit ok, cu exceptia densitatii urinare, care este 1, 014 (minimul este 1, 015).
Ultima data cand am facut sumarul de urina, la inceputul anului, aveam o densitate mai mica, de 1, 011, insa doctorul nu mi-a spus ca ar fi vreo problema.

De-a lungul timpului (de cand mai stiu) am mai avut zile in care urinam des si incolor, dar puneam asta pe seama faptului ca beam multa apa si imi trecea in 24 de ore.
Acum, insa, nu mai reusesc sa-mi revin de vreo 2 saptamani. M-am saturat sa ma tot duc la baie.

La inceputul anului a trebuit sa fac o ecografie, iar rinichii, vezica, prostata si toate celelalte au iesit ok. Oare sa o mai repet? De atunci si pana acum e posibil sa-mi fi facut praf vezica sau rinichii? :)

Analizele de sange le-am facut tot la inceputul anului, dar au fost ok, inclusiv glicemia, calciu seric, creatinina, potasiu seric, uree serica etc. Singura care imi iesise putin marita a fost VSH-ul (16, minimul fiind 15). Oare sa repet si analizele de sange?

In rest nu am alte simptome. Parca in ultimele 2 zile a inceput sa mi se usuce gura mai mult, dar cred ca asta mi-o induc eu fiindca am citit fel si fel de prostii despre diabet insipit sau diabet zaharat.

Ceva sugestii?
Am inceput sa beau acest ceai de vreo 2 zile, insa parca acum merg si mai des la baie. Azi-noapte cred ca am fost de vreo 6 ori.
--------*

(*modificat de admin)
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cauzele urinărilor frecvente - afecțiuni posibile
  • Din ce cauză mergi des la toaletă
  • Hemocultura și urocultura
  •