Analize urina si fecale.. urgent va rog !

19-10-2013
Alegzandar Papadopol
Nu este medic/terapeut
Alegzandar Papadopol
Daca aveti cumva cunostinte ce ar insemna?! -? examen urina - Densitate de 1030, pH de 5, relativ frecvente celule epiteliale plate, frecvente leucocite, frecventa flora microbiana? flora bacteriana fecaloida? rare levuri 2 per camp, calciu ionic4, 05, monocite 0, 24, , trombocitar PCT 0, 14 %, , 72, 59 mg/dl
6 comentarii
0
21-10-2013, ora 19:22
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna seara.
Informatiile legate de examenul de urina sugereaza o infectie urinara sau o contaminare a probei de urina. Este important ca tehnica de recoltare a urinei sa fie corecta.
0
14-11-2013, ora 20:58
D3nysss
Nu este medic/terapeut
D3nysss
nu va suparati am facut si eu niste analize si imi arata flora microbiana prezenta ce inseamna daca imi apare asa?
0
14-11-2013, ora 21:00
D3nysss
Nu este medic/terapeut
D3nysss
este normal sa apara asa?cum trebuie sa fie la flora microbiana sa vad daca este buna ?
0
14-11-2013, ora 21:56
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna seara.
Daca flora microbiana este abundenta, respectiv frecventa, poate fi vorba despre o infectie urinara. Va sugerez sa efectuati si o uurocultura, care va confirma sau va infirma acest diagnostic. Toate cele bune!
0
15-11-2013, ora 11:16
D3nysss
Nu este medic/terapeut
D3nysss
La Flora Microbiana este corect sa apara prezenta in analize ca asa mi-a aparut in analize asta inseamna ca este vorba despre o infectie?
0
15-11-2013, ora 18:44
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna seara.
Simpla prezenta a florei microbiene nu sustine diagnosticul de infectie urinara. Pot fi prezenti germeni numerosi si atunci infectia urinara este probabila, sau pot fi bacterii in numar mic ceea ce nu pledeaza pt. o infectie. Deci, va sugerez sa efectuati o urocultura pt. a evalua o eventuala infectie urinara.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum și-ar evalua un medic sănătatea?
  • A fost dezvoltată o nouă metodă pentru analiza probelor de urină
  • Sumar de urină - informații pacient
  • Cum ne recoltăm urina pentru laborator
  • Analize medicale foarte importante
  •