Anemie: talasemia sau deficienta de fier!?

16-09-2005
catacernat
Nu este medic/terapeut
catacernat
Buna ziua. As vrea sa va prezint rezultate mele de la analize si sa aflu parerea dvs.

Analize de sange:

wbc: 5.8 mil/mm3
ly: 29.3 %
mo: 4.6 %
cr: 55.1 %

ly#: 2.0 x 10
mo#: 0.3 x 10
gr#: 4.5 x 10
ba#: 0.2 x 10

rbc: 6.41 mil
hgb: 14.2 g
Hct: 43.3 %
mcv: 67.6
mch: 22.2
mchc: 32.8
rdw: 15.2 %
Plt: 215.000
mpv: 10.5 fl
Pct: 0.226 %
Pdw: 16.4

La abnormal distribution imi da microcitoza + hipocromie, si cred ca am si poliglobulie (rosiile sunt cam multe)

Ce parere avteti?
anemie? de care?
cr
3 comentarii
0
18-09-2005, ora 00:00
dr. mihaela
Identitate neconfirmată
dr. mihaela
Analizele tale sunt un pic "ciudate": in primul rand valoarea globulelor albe (wbc) are o unitate de masura gresita (ar trebui sa fie de ordinul miilor/mm3). In al doilea rand nr. total de globule rosii este la limita superioara a normalului (sau depaseste putin, dar depinde si de valorile normale ale laboratorului), iar valoarea hemoglobinei este la limita inferioara a normalului; VEM-ul si HEM-ul sunt mai mici decat normal - de aici microcitoza si hipocromia. Oricum nu se poate vorbi de anemie atata vreme cat ai 6, 4 mil globule rosii (adica suficient de mult).
De asemenea ai si trombocitele scazute.
Eu te sfatuiesc sa repeti analizele la alt laborator deoarece sunt cateva inadvertente care trebuiesc lamurite.
0
19-09-2005, ora 00:00
catacernat
Nu este medic/terapeut
catacernat
Multumesc, d-na doctor, pentru timpul acordat. As vrea, dupa indicatiile raspunsului dvs, sa adaug ceva:

1. UM a celulelor albe este gresita, asa cum dvs ati observat: e vb de 5.8 mii/mm3
2. Valoarea maxima a celulelor rosii practicata de laboratorul unde am facut analizele este de: 6 mil/mm3, deci eu am cu 410.000 peste limita.
3. Valorile normale ale plt (trombocite) practicate de laborator sunt: 150 000 - 450 000

Intrebarile mele sunt:

1.Ce semnifica sau poate semnifica cresterea anormala a celulelor rosii?

2. Ce semnifica microcitoza + hipocromia in contextul acestei cresteri anormale de celule rosii?

Mentionez ca, la examenul ecocrafic, splina mi-a iesit f putin marita. Cu 6 mm peste limita maxima admisa: 136 mm lungime intre poli. Restul de organe in limite normale, de asemenea si restul de analize: GOT, AST, Calciu, Magneziu, Creatinina etc
0
27-06-2011, ora 16:48
hipocrat
Identitate neconfirmată
hipocrat
1.poliglobulie, poate fi datorata unei proaste hihratari.
2.este in corelatie.
Adaugă un comentariu / răspuns

23-11-2021, ora 13:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medic Chat
Interpretare analize medicale online
Rapid    Confidențial    Anonim
Cu Medic Chat ai peste 200 doctori din 40 specialități medicale.
Vezi doctori disponibili
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Analize pentru anemie
  • Când suspectezi că ai anemie? Cum se manifestă anemia?
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.