Anticonceptionalele si menstruatia

08-03-2007
georgeta_lc
Nu este medic/terapeut
georgeta_lc
este normal sa ai mai putina menstruaie in momentul cand ei anticonceptionale
106 comentarii 12 3 4 Înainte ›
0
09-03-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Da, de obicei anticonceptionalele duc la mai putina menstruatie.
0
11-03-2007, ora 00:00
bubyoyo
Nu este medic/terapeut
bubyoyo
Am inceput sa iau yasmin in luna februarie la recomandarea unui medic endocrinolog dar pt ca ma simteam rau le-am intrerupt si ultimile 3 pastile nu leam luat.Dupa 3 zile mi-a venit menstruati adica pe 1 martie si pe 5 mia trecut.Dupa 7 zile am vrut sa le iau din nou ca sa vad daca ma mai simt rau si am luat o pastila din a 2a folie si m-am simtit iar rau si nu le-am mai luat.Pe data de ieri 10 martie mi-a venit din nou adica doar la 4 zile dupa ce mi-a trecut.In acest timp am avut si contact sexual.Credeti ca sunt insarcinata? Sau stiti ce mi se intampla?Sunt speriata va rog ajutati-ma.
0
11-03-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1. In principiu, venirea menstruatiei este un argument puternic ca menstruatia nu s-a produs.
2. Nu este prea clar de ce ati luat pastile din a 2-a folie. Ultimele 3 ramase din prima erau la fel de bune.
3. O eroare este inceperea unui nou ciclu de tratament dupa 7 zile de la sfarsitul menstruatiei. Aici nu e prea clar: daca cele 7 zile au fost doar de intrerupere a pastilelor, timp in care a venit menstruatia, atunci e OK.
4. Este preferabil sa schimbati tipul de anticonceptionale.
0
28-07-2010, ora 09:35
alexxia_2006
Nu este medic/terapeut
alexxia_2006
Am inceput sa iau diane-35 si inainte cu 3 zile de a le termina am avut contact sexual neprotejat.Am continuat in mod normal sa le termin (acele 3 zile) dar a doua zi am avut diaree severa.Exista vreun risc sa fiu insarcinata?va rog mult ajutati-ma
0
01-08-2010, ora 00:00
BuBuRuZZa
Nu este medic/terapeut
BuBuRuZZa
Buna ziua:) am si eu o mare problema am 19ani si de 2 luni am inceput sa i-au anticonceptionale "LOGEST"am luat prima luna.si trebuia sa fac pauza aceea de 7zile.a trebuit sa plec la mare si am facut pauza doar o singura zi dupa le-am luat normal.pentru ca am auzit ca daca nu faci pauza amani menstruatia:D am luat o zi, 2, pe a 3 a am uitat-o dar am luat-o pana in 12 ore si in rest am continuat numai ca nu le luam la ore fixe le luam tot timpul dupa ora 9seara.dupa 7zile mi-a venit dar curgea foarte putin si am 10zile adica de atunci imi curge intr-una dar foarte putin.m-ai am doua pastilutze si termin blisterul.dar nu stiu ce sa fac.o sa fac pauza normala de 7zile.dar nu stiu daca sa mai continui mi-e frica ca nu se v-a mai opri:D adik de 10zile sa curga intr-una si o zi da cealata zi nu doar seara.as avea nevoie de un sfat:D va multumesc
0
01-08-2010, ora 06:50
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
@alexxia: exista un mic risc. Ca sa fiti sigura ca totul e in regula, faceti un test de sarcina la 15 zile de la contactul sexual.

@Buburuza: Aceste mici sangerari (noi le spunem "spotting", fiind mai mult patare decat sangerare) sunt reactii adverse frecvente care apar la inceputul tratamentului hormonal. De obicei nu dureaza decat in primele trei luni. Daca sa continuati sau nu ? Dv decideti, eu nu sfatuiesc pe nimeni sa ia anticonceptionale. Aceasta reactie adversa timpurie este minora in comparatie cu ce se poate intampla dupa ani de folosire a lor: infectii genitale severe, cancer, sterilitate, accidente embolice, etc.
0
02-08-2010, ora 12:55
BuBuRuZZa
Nu este medic/terapeut
BuBuRuZZa
Eu ma gandeam ca, datorita faptului ca nu am facut pauza accea pentru ca sangerearea are deja 12zile:(si ma deranjeaza de exemplu:am fost la strand am intrat in apa cand am iesit si am stat pe prosop dupa aprox.30minute am sangerat mai mult:( cat poate dura?eu azi termin a doua folie.si vreau sa fac pauza accea de 7zile dk nu se mai opreste nu cred ca voi m-ai lu-a pentru ca intr-un fel imi este frica.eu zic ca deja sunt prea multe zile.este normal sa tzina asa mult?va multumesc
0
07-10-2010, ora 14:25
alexandra93
Nu este medic/terapeut
alexandra93
Buna ziua!
In urma cu vreo 2 sapt am fost pt. prima oara la ginecolog.Acesta mi-a prescris pe langa ovule si pastile, anticonceptionale (karissa sau yasmin).Am luat yasmin si tocmai ce le-am inceput (este a 3a zi cand iau).Am observat ca mi s-a diminuat foarte mult ciclul.In primele 2 zile a fost putin, in noaptea dintre a 2a si a 3a zi (adica azi noapte) nu mi-a curs absolut deloc iar azi din nou extrem de putin.Eu m-am mai informat si de pe alte site-uri despre antic. si chiar am citit si prospectul la yasmin.Stiu ca antic. pot diminua menstruatia dar chiar atat?Sau se intampla ceva?Mentionez ca de cand mi-am inceput viata sexuala nu am avut un ciclu abundent ci mai putin dar ma tinea in jur de 6 zile.Faptul ca este atat de putin acum, m-a cam speriat.Este normal?
Va multumesc si v-as fi recunoscatoare daca mi-ati raspunde.
0
11-10-2010, ora 19:41
AureliaBEST
Nu este medic/terapeut
AureliaBEST
buna. am luat yasmin si sunt in a 3 zi de pauza nu mi a venit ciclul precizez ca dr endo mi le aschimbat anticonceptionalele mereu nu ma simteam bine iar ciclul nu curgea normal cum era odata. acum mi a recomandat novinette. am varsta de 35 ani. ce sa fac le mai i au?
0
12-10-2010, ora 01:21
Denisa26
Nu este medic/terapeut
Denisa26
Buna seara.am si eu o problema, am 17ani, o relatie stabila de 3ani jumatate iar de 4luni i-au anticonceptionale.miercuri pe 7 am terminat a 4a folie.menstruatia mi-a venit abea sambata si in cantitate foarte, foarte mica, care a ramas la fel de mica si acum, normal menstruatia ma tine 3-4zile, curgand o cantitate normala, e prima oara cand imi vine asa.e normal?am de ce sa imi fac griji?pt ca sunt cam tensionta din aceasta cauza. Imi puteti da un raspuns va rog? Multumesc anticipat.
0
12-10-2010, ora 01:29
Denisa26
Nu este medic/terapeut
Denisa26
* Stiu ca ati mai raspuns, si ca e normal ca o data ce i-au anticonceptionale ca, cantitatea menstruatiei sa fie redusa, pt ca intr-adevar sa redus, dar de aceasta data este foarte, foarte mica.anticonceptionalele se numesc Gestorelle, nu stiu daca sunt cunoscute in Romania pt ca eu nu sunt in tara.
0
12-01-2011, ora 22:00
anelina
Nu este medic/terapeut
anelina
am si eu o intrebare.de regula ciclul imi vine la 26-28 de zile.luna aceasta mi-a venit la doar 21 de zile.ce sa insemne asta?
0
12-01-2011, ora 23:24
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Daca este prima luna cand se intampla asta, nu inseamna nimic. Daca devine o regula, atunci este motiv sa va vizitati medicul pentru un consult si cateva analize foarte simple.
0
21-01-2011, ora 11:58
buburuzazuzu
Nu este medic/terapeut
buburuzazuzu
buna ziua! Am si eu o intrebare:mi-am inceput viata sexuala de aproximativ 4 luni si as vrea sa iau anticonceptionale.Trebuie sa fac niste analize pt a mi se prescrie? Si unde trebuie sa ma duc? As dori mai multe informatii daca se poate. Va multumesc!
0
22-01-2011, ora 20:36
cris_ancu
Nu este medic/terapeut
cris_ancu
De cateva luni, cantitatea menstruatiei este mare si nu s-a redus...precizez ca fololsesc Marvelon 21.
0
22-01-2011, ora 22:21
flor89
Nu este medic/terapeut
flor89
buna ziua! am luat cam un an si 4-5 luni milligest, si m-am decis sa le intrerup. stiam ca o sa urmeze o dereglare hormonala. astfel trebuia sa imi vina acum o saptamana (asta daca as fi continuat in mod normal cu pastilele), dar cum ma asteptam s-a dereglat iar, cum facea si inainte sa incep sa iau pastilele,.. in saptamana asta( de cand ar fi trebuit sa imi vina pana acum) am intretinut o data relatii neprotejate, nu stiu daca este motiv de ingrijorare, dar nu suntem 100% siguri ca nu a fost ceva. e vreo posibilitate ca pastilele sa mai aiba inca efect? stiu ca in multe cazuri dupa intreruperea lor, posibilitatea unei sarcine imediate este mai mica. sa iau pentru orice eventualitate pastila de a doua zi..in fine de a 3-4 zi cea cu combinata? va multumesc
0
05-02-2011, ora 15:32
oana91alexandra
Nu este medic/terapeut
oana91alexandra
Buna ziua!Am luat anticonceptionale yasmin, la recomandarea mai multor medici, timp de aproximativ un an, dupa care am facut o pauza de 6 luni.Luna trecuta am inceput din nou sa le iau, corect, dar de atunci nu mi-a mai trecut menstruatia.Acum am terminat blisterul si sunt in a 2a zi de pauza.Nu am cum sa ajung la un cabinet prea curand.Este o problema foarte grava?Sa continui sa le iau din a 8-a zi sau sa le intrerup?
0
06-02-2011, ora 22:41
Veevee
Nu este medic/terapeut
Veevee
ia-le in continuare dar nu mai face pauze decat daca-ti zice medicul ca au doza mare hormonala yasminele si sa nu iti faci mai mult rau decat bine.
menstruatia e posibil sa-ti vina mai tarziu tocmai din cauza pauzei.
0
13-02-2011, ora 09:49
VioNico
Nu este medic/terapeut
VioNico
Buna ziua!Am si eu o problema. Am inceput sa iau Diane 35 dupa o pauza de 2 ani si ceva (de cand mi le-a prescris medicul) Am luat prima luna si ma simteam rau.Ma durea capul, aveam greturi dar am continuat sperand ca aceste simtome dispar. Am terminat pachetul am facut pauza de 7 zile si l-am inceput pe urmatorul din care am utilizat doar un drajeu si am decis sa nu mai iau pentru ca ma simteam rau. Problema este ca dupa ce mi s-a terminat menstruatia la o saptamana am niste sangerari si usoara durere de burta. Sa fie de la faptul ca am intrerupt pastilele? Multumesc!
0
18-02-2011, ora 08:28
words4snow
Nu este medic/terapeut
words4snow
Am o problema, am facut pauza de anticonceptionale Yasmine dupa 10 luni, iar dupa 1 luna le-am reluat. In prima zi cand mi-a venit am luat prima pastilutza, dupa care sangerarea nu parea normala, era maronie, dupa 5 zile cand trebuia sa-mi treaca menstruatia, curgea luchidul maroniu timp de 3 zile aproximativ, dupa care a inceput sa-mi curga sangele normal. mai am putin si fac 2 sapt de cand e situatia asta. E cazul sa ma duc la medic urgent? sau este doar o consecinta dupa intrerupere de luat pastile?
0
20-02-2011, ora 23:47
melissa.dean
Nu este medic/terapeut
melissa.dean
VioNico, da, e din cauza Dianelor. au doza de hormoni foarte mare si acum totul este dat peste cap. daca nu ai avut vreo problema serioasa de sanatate pentru care ai luat dianele atunci schimba-le, ca nu sunt tocmai contraceptive ci mai degraba medicamente pentru anumite afectiuni.
words4snow: da, e din cauza pauzei, pentru ca pauza asta se face doar daca ai nevoie de ea.
Si in cazul tau, ca si la VioNico, s-a pordus o dereglare din cauza haosului cu care ati luat pastilele, acestea avand doze hormonale marite.
Ori le intrerupeti de tot ori luati altceva mai bun daca tot va fac rau.
0
21-02-2011, ora 13:14
oana91alexandra
Nu este medic/terapeut
oana91alexandra
words4snow, am avut si eu o problema similara tot cu anticonceptionalele yasmin, doar ca la mine menstruatia a durat 3 saptamani si pauza facuta a fost de 6 luni si am fost la medic si mi-a schimbat anticonceptionalele si mi-a zis ca e o dereglare hormonala.sfatul meu e sa te duci la un control:D
0
21-02-2011, ora 15:13
Ana2011
Nu este medic/terapeut
Ana2011
iau Yasmin de mai mult timp, insa luna trecuta am omis penultima pastila din blister, si am luat-o imediat ce mi-am amintit, cu cateva ore mai devreme decat ultima pastila din blister.
Am facut pauza 7 zile, timp in care am avut si menstra.
Dupa pauza de 7 zile am inceput noul bliester.Daca in a 4-a zi din noul blister nu m-am protejat exista vreun risc?sau sunt protejata?sa iau pilula de a 2-a zi ca sa fiu sigura ca nu exista risc?in maxim cate ore o pot lua?are efecte secundare?
multumesc
0
24-02-2011, ora 15:02
words4snow
Nu este medic/terapeut
words4snow
Ms frumos pt raspuns Oana, pana la urma am aflat k este o dereglare si mi s-a spus sa iau vitamine, deci sper sa se rezolve. Iau de mai bine de 1 an pastile si nu am mai avut probleme de genu pana acum. Am facut si pauza, dar nu se dereglase.
Ana2011, nu cred k ai dc sa-ti faci probleme, atata timp cat ai luat pastilutza e ok. :) Este de preferat sa le iei la ora fixa. Nu ai dc sa iei pilula de a2a zi, plus k nu e indicat sa iei mai mult de 2 pilule pe an(maxim). Dar daca e nevoie vreodata sa iei vreuna, in maxim 48 de ore stiam eu in cazul in care nu o poti lua in 24 de ore. Singurele efecte vor fi ca iti va veni menstruatia mai devreme, adica cam la 1 zi doua (cred) dupa ce ai luat pilula.
0
24-02-2011, ora 15:05
words4snow
Nu este medic/terapeut
words4snow
melissa.dean.. si farmacista si ginecologul mi-a spus ca e bine sa faci pauze, pt k daca nu este pauza aia risti sa nu mai poti face copii. Este indicat sa faci macar o pauza pe an, sau una la 6 luni. Dar ms frumos pt raspuns.
0
01-03-2011, ora 02:34
melissa.dean
Nu este medic/terapeut
melissa.dean
Mai, ce sa zic acum. Eu stiu ca pe vremuri se faceau pauze ca sa nu supra soliciti ficatul, dar daca faci analize regulat si verifici nu mai ai nevoie de pauze.
Ca sa nu mai zic ca acum contraceptivele au evoluat, incep sa aiba doze din ce in ce mai mici de hormoni deci afecteaza cu atat mai putin.
0
01-03-2011, ora 12:27
andrujka
Nu este medic/terapeut
andrujka
Nu cred ca mai e nevoie sa faci pauza daca iei estrogen de generatie noua. Cel mai bine e sa-ti intrebi ginecologul ca el stie mai bine, dar sa stii ca un corp pe care-l suntezi cu hormoni, azi da, maine nu, nu o sa fie un corp foarte reglat din punctul asta de vedere. Cel mai bine e sa folosesti o metoda care sa nu-ti afecteze ficatul si sa ramai la ea.
0
01-03-2011, ora 17:15
myhaellaf
Nu este medic/terapeut
myhaellaf
am si eu o intrebare.iau desorell de 17 zile ink de la prima zi de menstruatie...dar dupa term ciclului am mai avut mici sangerari( cateva pikturi). este motiv de ingrijorare sau estenormal??? ast ras va multumesc
0
01-03-2011, ora 23:40
cami2345
Nu este medic/terapeut
cami2345
As avea si eu o intrebare. Trebuie sa incep din nou sa iau anticonceptionale si mi-a venit in seara aceasta(putin), incep sa iau de astazi sau doar de maine seara?
0
02-03-2011, ora 07:08
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Se pot lua la fel de bine din a 2-a si a 3-a zi.
Adaugă un comentariu / răspuns
106 comentarii 12 3 4 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Ce este ciclul menstrual normal?
  • Fiziologia aparatului genital feminin - ciclul reproductiv
  • Modul de administrare al contraceptivelor orale combinate
  • Ce e de facut daca sunt omise pilule anticonceptionale
  • Tipuri de contraceptive combinate disponibile in Romania
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  •