Anxietate

03-08-2020
goldenzenith
Nu este medic/terapeut
goldenzenith
Buna seara! In primul rand vreau sa mentionez ca am hipotiroidism, am intrerupt tratamentul, dar l am reluat recent. Ma numesc Maria si am 25 de ani. Ideea este ca timp de 8 ani de zile eu am avut o relatie toxica, violenta, in care am fost abuzata emotional si fizic. Recent, am reusit sa scap din aceasta relatie, mai exact de 3 luni de zile si simt ca o iau putin la vale. in prima luna, nu am avut nimic, dar apoi au inceput sa apara niste probleme. Mai exact, ma simt foarte panicoasa, nu gasesc nimic care sa ma satisfaca emotional, simt ca nimic din ceea ce fac si traiesc nu este pt mine. Am avut atacuri de panica, in care mi a crescut pulsul destul de mult. Incerc sa controlez, dar uneori ma depaseste avalansa de emotii pe care o am. Gandurile mele sunt in general negative, si nu am in cap decat moarte si frica de moarte, boli si alte lucruri de genul. Am uneori sentimente de depersonalizare si anxietate. Simt ca ma detasez de realitate si asta imi creaza panica. In trecut am mai fost la un psihiatru care mi a pus diagnosticul de tulburare anxio-depresiva si mi a dat ca tratament doua tipuri de pastile. Una dintre denumiri nu mi o amintesc, dar cealalta sigur a fost cypralex. Intrebarea mea pt dvs este ce as putea face in privinta asta? tratatmentul pt hipotiroidism l am reluat de 10 zile, iar starile mele parca nu mai sunt asa de intense, dar tot sunt prezente. Am primit ca sfat sa incerc sa ma autocontrolez. Am nevoie de psihiatru din nou, implicit de tratament? Sau totul depinde de mine si de abordarea mea asupra vietii?
1 comentarii
2
04-08-2020, ora 07:27
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Buna ziua.
Daca starile de anxietate dureaza mai mult de doua saptamani, e nevoie de tratament.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul