Anxietate accentuata | Forumul Medical ROmedic

Anxietate accentuata

08-03-2010
boncz mihaela
Nu este medic/terapeut
boncz mihaela
am 33 ani si de 5 luni de zile am anxietate accentuata si spasme musculare nedureroase muschii si nervii in alerta mai ales in perioada ciclului. iau cal mag zn si xanax de 0.25 3 jumatati pe zi de 0.25.ce pot pati de la aceasta anxietate eilepsie pot pati? ce sa iau sa scap ca e un cosmar pt mine aceasta frica nejustificata cand eu eram o fire ffff vesela. puternica, , ,
5 comentarii
0
09-03-2010, ora 09:27
Edy1983
Nu este medic/terapeut
Edy1983
Buna,
consulta un psihiatru. Eu iti recomand cipralex 1 seara si 1/2 dimineata plus magnerot 6 pe zii, dupa 3 saptamani te vei simtii super bine.Fa o analiza si de calciu.
Sanatate
0
09-03-2010, ora 13:06
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Mihaela,

Tratamentul pe care il iei tu ori este insuficient pentru anxietatea cu care te confrunti ori trebuie schimbat.
Nu, din anxietate, nu trebuie sa iti faci griji ca vei face epilepsie. Sunt boli diferite.
Tu doar trebuie sa tii legatura cu medicul tau psihiatru si sa iti dea un alt anxiolitic care sa se potriveasca mai bine starilor tale.
Eu am luat pe rand Effectin si Seroxat si starile de anxietate au disparut aproape complet. Din cand in cand, la nevoie, mai iau cate un Anxiar.
Cunosc cu exactitate starile prin care treci pentru ca am trecut si eu prin asta.
Mergi cat mai degraba si schimba-ti tratamentul, nu are rost sa stai sa te chinuiesti.
Multa pace si liniste sufleteasca iti doresc,
Clara
0
09-03-2010, ora 18:55
boncz mihaela
Nu este medic/terapeut
boncz mihaela
BUNA SEARA MULTUMESC DE RASPUNSchiar ca ma chinui cu asa stari nu pot merge nicaeri, ameteli frica etc si chiar contractii ale muschiilor maiiniilr gatului ce stari aveati ? o sa merg sa vad ce zice un psihiatru ca med de fam mi-a dat tratam cu xanax 0.25 jumate de 3 ori zi
0
09-03-2010, ora 19:23
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Mihaela,

Trebuie sa mergeti la psihiatru, nu la medicul de familie, El va va da un tratament adecvat cu care veti depasi aceste stari. Inca de la primele pastile. Va garantez.
1
09-03-2010, ora 19:59
Edy1983
Nu este medic/terapeut
Edy1983
eu am suferit cam 6 ani asa. Cand ma enervam sau eram trista si la ciclu aceste stari s-au agravat. am intrat in agorafobie, nu am mai iesit din casa, stateam in pat ca o leguma si imi era frica de tot. Am citit pe acest forum multe si m-am mai documentat de pe net, pt ca habar nu am avut ce am, mi-am dats eama ca este anxietate si agorafobie. M-am dus la un psihoterapeut si la un psihiatru. Acum, ma simt excelent.
Am fost tratata cu cipralex (primele zile, -am simtit rau ) iar dupa 3 saptamani eram alt om.
Nu mai astepta, numai pierzi din viata clipe pretioase, nu merita.
Simptomele mele: amorteli de maini, picioare, buza, limba, ameteli, dureri abdominale, de spate, batai rapide ale inimii, senzatie de nod in gat, ca nu pot sa inghit, apasare pe piept, frica de a iesi in lume, senzatii de caldura.era un cosmar.
Ai grija de tine :) nu este nimic grav, si se trateaza usor.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Anxietatea È™i stresul cronic pot creÈ™te riscul dezvoltării tulburărilor psihiatrice
  • DependenÈ›a față de tehnologiile mobile a fost asociată cu depresia È™i anxietatea
  • Anxietatea poate influenÈ›a negativ luarea deciziilor
  • AplicaÈ›ia pentru smartphone care ar putea reduce anxietatea È™i depresia
  • Riscul de anxietate la mame, asociat cu utilizarea intensă a dispozitivelor electronice
  • Tinerii È™i femeile sunt mai predispuÈ™i la anxietate
  •