Anxietate, depresie sau problema medicala?

08-09-2020
coverfire
Nu este medic/terapeut
coverfire
Buna ziua la toata lumea! Ma numesc Cristi si am 20 de ani! Problema mea a inceput intr-o seara cand am venit de la un prieten, am stat la el cam pana pe la ora 4-5 dimineata ( de obicei stau pana la ora aia pe afara sau oriunde doar nu acasa pentru ca ma plictisesc) si am ajuns acasa. M am pus in pat si am zis hai ca mai fumez o tigara inainte de culcare. Am fumat tigara si pun capul pe perna. In momentul acela am inceput sa ma speriu din cauza ca imi batea inima mai tare.. mi am ridicat capul unpic am stat si dupa iar l am pus dar nu m am putut calma. Ma speriasem rau deoarece nu mai patisem niciodata chestia asta. Eram panicat, respiram greu dar nu aveam dureri in piept sau intepaturi sau alte chestii. Doar speriat. Am ajuns la urgente unde mi-au facut niste analize si mi-au spus ca am atac de panica cu sindrom febril deoarece aveam si frisoane in acel atac de panica. Ma rog, din ziua aceea nimic nu a mai fost la fel. Cateva zile dupa aceea adica urmatoarele dormeam non-stop, noroc cu iubita mea care a stat cu mine non stop si m a ajutat cu una alta. Eram ca o leguma. Aveam ameteli foarte rau, cu stari de lesin dar nu am lesinat si panica. Dupa un timp mi-am mai revenit dar am ramas cu ceva ciudat. Sunt obosit cam tot timpul si daca dorm mult, de obicei dorm foarte mult imi trebuie o forta de fier sa ma trezesc dimineata, pofta de mancare mi-a scazut semnificativ si sunt asa fara chef si imi trece prin cap ca de exemplu daca ar fi sa merg intr-un mall, de ce sa ma duc in mall ca nu are rost.. dar as vrea sa imi raspunda un medic psihiatru daca e de natura psihica sau nu.. singura analiza care mi-am facut-o a fost un CT la cap dar nu am nimic. Vreau sa stiu daca e depresie sau anxietate.. am momente cand ma ingrijorez si sunt abatut 2 zile, dupa 2 zile sunt ok si iar imi revin! Oare poate fi de la glanda tiroida pentru ca am asa fluctuatii de stare? Sau deficit de ceva in sange? iau neuromultivit, si persedon de noapte si zi. Am fost la neurolog si acolo mi a spus ca nu am nimic, si ca nu stie de la ce poate fi! Doamna de la neurologie mi a dat pastilele acelea neuromultivit si persedon. La cardiolog la fel mi a spus ca nu am nici o problema la inima si ekg e bun. Nici palpitatii nu am. Si am uitat sa precizez, de obicei seara ma simt foarte bine imi trec aceste stari. De la ce ar putea fi ?
4 comentarii
2
08-09-2020, ora 20:42
Cristi1999
Nu este medic/terapeut
Cristi1999
Tulburarile de ritm ca tahicardia apar deseori de la fumat. Nu e inima bolnava, doar iti dezechilibrezi creierul fumand si influentezi bataile inimii
Nu mai fuma si iti va trece
0
08-09-2020, ora 21:11
coverfire
Nu este medic/terapeut
coverfire
Dar fumez de multi ani, si nu am mai patit asta pana acum. Si seara fumez, si dupa cum spuneam deseori seara imi trec aceste stari
0
12-09-2020, ora 10:29
Lorexxxxx
Nu este medic/terapeut
Lorexxxxx
Iti sugerez in acest caz mergi la un psihiatru si sa-i povestesti tot, Poate sa fie ceva somatic si eu ma ceva asemănător și vreau sa ma duc la doctor.
0
12-09-2020, ora 15:49
coverfire
Nu este medic/terapeut
coverfire
Inteleg. Asta voiam sa fac, doar ca vreau sa exclud orice cauza medicala posibila. Ce analizare ar fi recomandat sa imi fac in cazul asta?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: