Anxietate sau Depresie ?! | Forumul Medical ROmedic

Anxietate sau Depresie ?!

22-07-2016
Aly1993
Nu este medic/terapeut
Aly1993
Salutare !
De o luna si ceva ma confrunt cu fel si fel de stari / ganduri.Am urmat un tratament cu "Serlift" (50) si anxiar, care mai rau mi-a facut...zic eu..am simtit anxietate la maxim ( ganduri de moarte, suicid.frici, senzatia ca pierd controlul asupra minti ), am intrerupt tratamentul pentru ca nu imi era bine, acum iau un medicament naturist.Cine a mai luat serlift cum sa simtit din el ? Imi vine sa stau izolat in casa, nu prea vorbesc cu nimeni, imi vine greu sa plec de acasa...am luat niste chestii ciudate gen " Acasa sunt bine" daca plec undeva...traiesc cu impresia ca daca se intampla ceva cu mine, daca nu stiu ce...
Am o senzatie destul de ciudata, sau nu stiu cum sa o numesc...am impresia "ca nu gandesc" inainte sa vorbesc, daca ies cu prieteni..ma intreaba ceva si eu raspund greu...
sau mai degraba "vorbeste gura fara mine"
Cine mai are chestii de genu asta ? :)
10 comentarii
0
22-07-2016, ora 13:45
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Ce descri sunt simptome ale unor tulburari anxioase si netratate corespunzator. Mergi la psihiatru si spune-i ce simti, pt a-ti recomanda tratamentul potrivit. Nimeni nu are solutia perfecta si nu exista un medicament pt toata lumea care prezinta aceleasi simptome, pt ca si cauzele sunt diferite. Psihiatria se bazeaza pe principiul incercare-eroare, adica testand medicamente pana se gasesc cele potrivite tie.
Orice medicament psihiatric necesita o perioada de adaptare a corpului si creierului, deci ia in calcul un minim de 3-4 saptamani pt fiecare medicament in parte, ca perioada de adaptare - si abia apoi poti spune daca a functionat la tine sau nu. Si asteapta-te si la efecte adverse, pt ca absolut orice medicament are efecte adverse, fie el alopat sau naturist - si matraguna sau arsenicul sunt naturale, dar te pot omori! Si eu cred in puterea naturii, dar stiu ca efectele naturistelor si homeopatelor se vad in timp. Nu e rau ca doresti sa incerci si varianta naturista, dar ai stari care nu pot fi rezolvate cu un tratament naturist - cel putin nu acum cand ai simptome acute, care te destabilizeaza si iti incurca planurile si activitatile.
Daca ai combina psihiatria cu psihoterapia cognitiv-comportamentala, ai avea rezultate bune si durabile. Nu va fi nevoie sa iei pastile toata viata, ci pana se va restabili echilibrul chimic din creier, astfel incat sa poti lucra psihoterapeutic, mergand la cauzele bolii.
0
22-07-2016, ora 15:43
Aly1993
Nu este medic/terapeut
Aly1993
Am fost la psihiatru si mi-a prescris Serlift si Anxiar, insa nu m-am simtit bine...am "simtit" frica, palpitatii, senzatia de lesin, am vrut sa plec si de la munca odata...cu gandu' (gata "mor" ) insa nu a fost deloc asa, am zis sa incerc naturist pentru ca serliftul nu mi-a facut deloc bine.De o saptamana iau naturistul, si am obeservat unele lucruri in bine, ma trezesc dimineata altfel, dorm fara nicio problema.Singura chestie asta este...nu vorbesc, cand ma duc undeva stau mut..doar ascult si aprob...sau daca vorbesc am impresia ca a vorbit gura fara mine, si nu as fi vrut sa spun acel lucru, o chestie destul de ciudata.
0
23-07-2016, ora 09:43
Psiholog Berdei Roxana
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Berdei Roxana
Buna Aly, trebuie sa vorbesti cu medicul psihiatru care ti- a prescris tratamentul, sa-i spui care sunt simptomele tale. Doar medicul iti poate schimba schema de tratament. De cand ai aceste stari? Ce anume le-a declansat? Poti vorbi despre simptomele tale cu un psihoterapeut care te va ajuta sa intelegi de ce ai aceste stari, si impreuna puteti lucra pt. ameliorarea lor, pana la disparitie. Sunt numeroase tehnici terapeutice pt. cresterea increderii in propria persoana. O stima de sine crescuta conduce la o integrare sociala optima, o buna comunicare! Sanatate multa!
0
23-07-2016, ora 11:22
Aly1993
Nu este medic/terapeut
Aly1993
Am aceste stari din timpul tratamentului cu serlift si anxiar, cred ca de la ele am ajuns in situatia asta, inainte de tratament nu eram asa.Am ales sa numai iau serlift, si sa merg pe un medicament naturist.Acum ramane de vazut pe viitor ce va fi...
0
23-07-2016, ora 12:14
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Conduita terapeutica e sa schimbi serliftul pinacgasesti unul care ti se potriveste.
0
01-08-2016, ora 14:16
casyo
Nu este medic/terapeut
casyo
Daca nu ma insel, parca ai mai postat vreo doua topice anul trecut..
Oricum, parerea mea, in calitate de fost suferind TOC, anxietate si depresie este ca nu e prea important diagnosticul pe care-l ai, depresie sau anxietate pentru ca ambele, chiar daca se manifesta diferit au la baza cauze comune si anume credinte si comportamente daunatoare. Si eu, acum cativa ani, cand aveam aceste simptome ma interesam foarte mult despre categoria in care ma incadrez, dar mi-am dat seama ca de fapt era o incercare inutila si paguboasa de a avea control asupra starilor cu care ma confruntam. Credeam ca daca au un diagnostic concret, o "boala" specifica, o voi putea contracara mai eficient, pentru ca vo lua "tratamentul" corect si ma voi insanatosi. Dar, vezi tu, tulburarile de anxietate si depresia nu sunt boli ca cele fizice.
Sfatul meu este sa mergi la un psihoterapeut, daca vrei sa te insanatosesti. Cu pastile nu vei razbi, ele doar influenteaza simptomele si doar pe termen scurt; pe termen lung, organismul se va obisnui si va trebui sa maresti doza. Si eu iau Prozac in prezent, dar urmeaza sa il elimin in urmatoarele luni. Asta ca sa nu crezi ca am ceva cu pastilele. Pana nu vei trata problema de la radacina, adica prin psihoterapie cognitiv-comportamentala, lucrurile vor ramane, in cel mai bun caz, la fel. Pot sa iti recomand si niste materiale ajutatoare, care mi-au fost de mare folos. Dar ia atitudine si mergi la un psihoterapeut, macar pentru una-doua sesiuni; daca nu iti place, poti sa il schimbi.
0
01-08-2016, ora 14:48
casyo
Nu este medic/terapeut
casyo
Legat de starile pe care le ai, ele se datoreaza in mare parte tratamentului urmat, dar foarte important este si ce crezi tu despre ele. In legatura cu asta, ai trei variante:
- sa le asculti cu supunere, facand ce iti ordona ele. Adica, daca te simti plictisit si nu ai chef sa vorbesti, sa stai in pat toata ziua, pentru ca asa te simti, deci asa actionezi. E o metoda extrem de daunatoare.
- sa le respingi cu incrancenare pentru ca nu iti place cum te simti, iti creaza o stare incomfortabila si neplacuta. Iti doresti cu disperare sa ai controlul asupra lor. Cu cat le respingi mai mult, cu si mai mare putere se vor intoarce, deci e o masura la fel de daunatoare ca prima. De exemplu, cand ai stari de anxietate si incerci cu disperare sa le diminuezi, sa te calmezi, dar in schimb devi si mai nelinistit.
- sa le imbratisezi, sa devi prieten cu ele. Este varianta cea mai dificila, extrem de greu de implementat la inceput pentru ca ai mereu tendinta sa aplici una din celelalte doua variante anterioare. Dar, pe masura ce vei exersa, vei deveni tot mai bun la asta. Ca si exemplu, atunci cand te simti deprimat si apasat, cand crezi ca nu mai are rost sa traiesti, poti sa iesi afara si sa socializezi, chiar daca e ultimul lucru pe care l-ai face. E metoda pe care, daca o aplici, te va ajuta enorm in viata. Atunci cand ai stari apasatoare si iritante, accepta-le, neincercand sa le alungi si continua sa faci ceva util. In timp, ai sa observi ca anxietatea, incertitudinea, tristetea, apasarea vor scadea tot mai mult si te vei simti mult mai bine. E o cale batatorita si dificila, dar merita.In timp, va deveni mult mai usor. Important nu e sa te simti in vreun fel anume, ci sa faci ce stii ca e bine pentru tine pe termen lung.
0
08-08-2016, ora 23:18
Aly1993
Nu este medic/terapeut
Aly1993
@ casyo

Multumesc frumos pentru mesajele de incurajare, da am mai postat acum vreo 2 ani, acceasi chestie care o am si acum, accelasi tratament..acum 2 ani a fost altceva..am luat vreo 2 luni tratament si dupa am renuntat la el..am zis " nu am nimic ", si iti spun sincer ca nu credeam ca ajung iar aici...pentru a 3-a oara in viata, observ ca e o chestie care se intoarce, cel putin la mine...poate ca nu am urmat tratamentul cum trebuie niciodata.Acum am sunat medicul psihiatru, am renuntat la naturist, si am reluat iar serliftul, 2 / zi, dimineata si seara.Nu pot spune ca sunt ok.."parca nu sunt eu", numai ma inteleg cu mine...ar fi cel mai bine zis. ( izolare totala, chef de nimic, vreau sa fiu singur mai mereu, nu ies seara pe afara cu gandul ca poate se intampla ceva cu mine, etc etc ). Sa vedem cum merg lucrurile cu serliftul, o sa "ma tin" de tratament si vom vedea.
0
09-08-2016, ora 13:04
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Numai cand zice medicul psihiatru scadeti gradual tratamentul si daca nu merge, reveniti la tratamentul de baya.
0
27-08-2016, ora 21:19
Aly1993
Nu este medic/terapeut
Aly1993
Revin prin a spune urmatoarele...am urmat tratamentu' cum a zis d-na doctora psihiatra..insa nu "simt" nicio diferenta, acceleasi ganduri, chef de nimic, izolare..urmeaza sa fac niste sedinte de pshioterapie, poate poate...o sa fie bine :)
Am fel si fel de stari...nu am chef de nimic, imi vine sa ma izolez in casa..sa numai ies deloc, in schimb merg la munca, imi fac treaba...nu am renuntat la asta..dar la fel..la munca parca nu as vrea sa vorbesc cu nimeni...toate lumea ma intreaba "de ce esti suparat"..eu raspund.."nu am nimic" :))), am o frica ciudata..cum ca s-ar intampla ceva cu mine..."gen as muri" sau ma rog..nu vorbesc cum trebuie, sau nu stiu.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul