anxietate sau nu? | Forumul Medical ROmedic

anxietate sau nu?

25-06-2018
Stancu ionut claudiu
Nu este medic/terapeut
Stancu ionut claudiu
Buna seara. Scuze dar nu stiu unde sa postez.
Am si eu o intrebare despre anxietate.
Este ok sa ai 24/24 dureri de piept, umeri, in gat, presiune imensa pe cap, ameteli, stari greata etc. Iar pana nu vomit nu imi revin din greata. Iar gandul ca mor imediat ce ma culc ma termina. Ajutatima. Multumesc!
10 comentarii
0
26-06-2018, ora 08:43
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Nu-i normal. Mergi întâi la medic să vezi dacă nu-i o problemă medicală, iar dacă nu-ți găsește nimic, consultă un psiholog clinician cu experiență sau un psihiatru pentru un diagnostic sigur și concomitent cu medicația(dacă-i cazul)fă psihoterapie.
0
26-06-2018, ora 10:18
Stancu ionut claudiu
Nu este medic/terapeut
Stancu ionut claudiu
De curand am ajuns la urgente.
Facut ecg. normal tensiune 115 cu 75.bataile inimi sub 95 sangele ok. Imi iau tensiunea zilnic nu sare de 122 cu 75 si nu scade dub 111 cu 70 . Daca stau linistit nu stau stresat ma las durerile. Iar cum ma stresez iar incep. Tin sa zic ca am aceste stari de 6-7 ani acum 2 ani am facut rmn cap coloana si nimic doar un inceput de infectie sinuzita.
0
26-06-2018, ora 11:16
Psiholog Iosif Szenasi
Psihologie
Psiholog Iosif Szenasi
Din informatiile oferite pare a fi ceva de ordin psihologic. Eu recomand sa incerci cu cateva sedinte de psihoterapie, preferabil cu un terapeut care are si competente clinice.
0
26-06-2018, ora 11:35
Stancu ionut claudiu
Nu este medic/terapeut
Stancu ionut claudiu
Am inteles. Va multumesc!
0
26-06-2018, ora 13:37
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Claudiu, uneori, cand simptomele sunt accentuate, e posibil ca psihoterapia sa nu fie de ajuns pentru a depasi obstacolul.
In aceste situatii e bine sa apelezi si la sprijinul tratamentului medicamentos prescris de medicul psihiatru (in asociere cu sesiunile de psihoterapie)

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata ta
0
26-06-2018, ora 14:12
Stancu ionut claudiu
Nu este medic/terapeut
Stancu ionut claudiu
Recunosc am olat cipralex 6 luni și m-am SimuțIT super. Durerile au fost minime în spre deloc. Dar acum 4 luni într o diminuața mi am găsit colegul de casa mort în pat. și de atunci nu ma mai pot controla. Stau stresat maxim dacă îmi vine în cap ca ma doare spre exemplu buricul pai pana nu ma doare buricul și ajung la spital nu îmi revin. Nu îmi pot da seama ce este cu mine.
0
26-06-2018, ora 15:00
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Tratament de la psihiatru plus psihoterapie. Altfel te chinuiesti.
0
26-06-2018, ora 15:59
Stancu ionut claudiu
Nu este medic/terapeut
Stancu ionut claudiu
Este cineva pe aici care suferă de anxietate și atacuri de panica de mai multi ani. Și care îmi poate spune ce dureri are pe parcursul unei zile.? Și cât de insuportabile sunt? Multumesc
0
26-06-2018, ora 18:44
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Intra pe topicul Pentru cei cu anxietate si atacuri de panica Foarte Important si vei gasi acolo marturii.
1
02-07-2018, ora 10:59
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Intratul pe topicuri este totodata simptom al anxietatii si cauza a ei caci alimenteaza mintea cu tot soiul de lucruri, fapt care nu face decat sa creasca anxietatea.

Din punctul meu de vedere exista o tulburare de anxietate care trebuie tratata, la care s-a mai adaugat si trauma gasirii colegului.

Mergeti la o evaluare psihologica la un psiholog clinician cu experienta sau la un psihiatru. Doar acestia va pot recomanda abordarea potrivita (medicatie si/sau psihoterapie)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Anxietatea È™i stresul cronic pot creÈ™te riscul dezvoltării tulburărilor psihiatrice
  • DependenÈ›a față de tehnologiile mobile a fost asociată cu depresia È™i anxietatea
  • Anxietatea poate influenÈ›a negativ luarea deciziilor
  • AplicaÈ›ia pentru smartphone care ar putea reduce anxietatea È™i depresia
  • Riscul de anxietate la mame, asociat cu utilizarea intensă a dispozitivelor electronice
  • Tinerii È™i femeile sunt mai predispuÈ™i la anxietate
  •