Anxietate si subfebrilitate

17-09-2020
Taniaoana
Nu este medic/terapeut
Taniaoana
Buna ziua.Ma numesc Oana, am 33 ani. După ce am iesit din starea de urgență am decis să merg la psihiatru deoarece aveam atacuri de panica si nu puteam mânca.Am primit un tratament cu antidepresive dar nu am putut suporta acest tratament.Am făcut 3 luni, B6, B9, B12 injectabil(cate 10 zile pe luna)După ce am terminat tratamentul am început să fac o subfebrilitate de 37, 4 pe timpul zilei, care scade la 36.7 seara.
Am făcut toate analizele posibile si nu am nimic.Multi doctori mi a spus că poate să fie ceva psihic.
Subfebrilitatea o am de 2 luni.
Va rog sa mi spuneti, pot sa fac aceasta subfebrilitate de la psihic?
Va multumesc!
6 comentarii
0
17-09-2020, ora 21:00
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Bună seara,
Atacurile de panică sunt, înainte de orice, un semnal ca ceva înăuntrul dumneavoastră nu merge în regula. Organismul dumneavoastră și-a atins limitele și s-a aprins semnalul de avertizare. Restul sunt simptome.
În astfel de situație recomand o evaluare/discuție cu un psihoterapeut cu experiență, pentru a identifica ce a cauzat de fapt toată povestea.
Subfebrilitatea are sensul ei în toată situația, și descoperirea lui va va lumina.
0
18-09-2020, ora 07:42
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Buna dimineata
Analize de sânge ati făcut?
Ce tratament psihiatric ati urmat?
Ati făcut un test covid?
0
18-09-2020, ora 09:49
Taniaoana
Nu este medic/terapeut
Taniaoana
Buna ziua
Tratamentul cu antidepresive nu l am urmat deoarece i mini provoca stare de somnolență și nu ma puteam ocupa de copii.Trei zile mai mult am dormit iar doamna doctor mi a spus sa renunț si sa fac B6, B9, B12.
Test covid negativ
Vsh 4
Proteina c reactiva ok
Analize glanda toridă ok
Analize ficat ok
Fibrinogen ok
Hemoleucograma ok
Fier ok
Exudat nazal si faringian ok
CT cranio FACIAL ok
Consult orl ok
ASLO sub 200
Ecografie abdominala ok
Geografie ginecologie ok
Helicobacter pylori pozitiv(10 zile antibiotic cu Amoxicilina si Azitrox-subfebrilitatea ramane)
O ușoară bronsita (tratament cu azitrox 3 zile, apoi 10 zile doxiciclina-subfebrilitatea ramane)
La stomac putin acid care imi irita gâtul.
Va multumesc!
0
18-09-2020, ora 10:12
Taniaoana
Nu este medic/terapeut
Taniaoana
Revin cu un aspect.Subfebrilitatea este prezenta doar pe timpul zilei, daca stau o ora in pat, temperatura scade până la 36, 9 iar seara dispare.Uneori seara am 36, 3.(atunci când stau în pat, citesc sau pur si simplu ma relaxez total)
0
18-09-2020, ora 11:14
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Subfebritatea apare în contextul a ceva mai trebuiesc făcute investigații interne reumatologie
0
18-09-2020, ora 12:53
Taniaoana
Nu este medic/terapeut
Taniaoana
V as fi recunoscătoare daca mi ati spune ce anume analize sa fac.Analiza pt reumatism a iesit ok.Doctorii pe care i am consultat atât m au pus sa fac.Nu stiu pe cine sa mai intreb sa fac alte investigatii.
Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Subfebrilitatea (febra 37-38°C)
  •