Anxietate sociala/atacuri de panica

17-06-2022
GeoB1996
Nu este medic/terapeut
GeoB1996
Buna ziua.
Sunt intr-un moment al vietii mele in care nu stiu cum sa mai abordez aceasta situatie. Am 26 de ani, si ma lupt cu anxietatea sociala, atacurile de panica si agorafobia de peste 10 ani. De-a lungul timpului am incercat 3 psihoterapeuti diferiti, terapie cognitiv-comportamentala, pana si medicamente precum Serlift, Mirzaten si Anxiar ( nu luate in acelasi timp). Nimic nu pare sa functioneze pe termen lung. Acum, in timp ce cautam sa fac din nou psihoterapie, am dat peste cateva pagini web care recomanda hipnoterapia ca o solutie pentru atenuarea acestor probleme. As fi dispusa sa incerc si asta, dar inainte de a face asa ceva, voiam sa adresez aceasta intrebare unei persoane avizate, obiective. Credeti, ca este o idee buna hipnoterapia in cazul meu? Sau, daca imi puteti da cateva sugestii, ce sa mai incerc?

Multumesc!
8 comentarii
1
17-06-2022, ora 11:15
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cat timp ati facut tratamentul cu Serlift?
1
17-06-2022, ora 12:14
GeoB1996
Nu este medic/terapeut
GeoB1996
Nu mai tin minte cu exactitate, a fost in urma cu 8 ani. Urmam o schema de tratament, cred ca undeva la 5-6 luni am urmat-o.
Dar, repet, chiar nu mai stiu sigur.
1
17-06-2022, ora 15:35
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Incercati Seroxat sau Cipralex. Sunt cele mai bune pe anxietate si atacuri de panica.
1
17-06-2022, ora 17:02
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Pe termen lung funcționează psihoterapia dacă ați urmat un program complet și ați reușit să vă schimbați modul de gândire și percepție astfel încât situațiile dificile nou apărute să nu vă mai afecteze. Nu știu câte ședințe de psihoterapie ați făcut, spuneți am încercat 3 psihoterapeuți, nu are eficiență psihoterapia dacă nu urmezi un program complet și să ai încredere în psihoterapeutul cu care lucrezi și să ai răbdare să vezi rezultate. Fiecare psihoterapeut are modul lui de lucru și dacă te tot schimbi nu ai aceleași rezultate.
1
17-06-2022, ora 17:28
GeoB1996
Nu este medic/terapeut
GeoB1996
Da, intr-adevar. Doar ca, dupa un anumit numar de luni, spre aproapierea unui an, nu se vedeau imbunatatiri, si nici pe plan financiar nu imi mai permiteam sa sustin, a trebuit sa opresc psihoterapia. Incercare a fost, si a fost zic eu, si pe termen lung, doar ca nu parea ca functioneaza. Departe de mine sa fac 10 sedinte intr-o parte, si 20 in alta si tot asa. Au fost ani in care am lucrat.
1
17-06-2022, ora 17:29
GeoB1996
Nu este medic/terapeut
GeoB1996
Incerc sa evit medicamentele pe cat posibil, chiar si pe cele homeopate.
2
17-06-2022, ora 18:48
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Doua lucruri pot contribui la ameliorarea/remiterea bolilor psihice: medicatia si psihoterapia.
Restul nu prea functioneaza.
Hipnoza poate produce in unele cazuri episoade psihotice.
Nu am auzit de persoane care sa se vindece prin hinpnoza.
Eu as lua o pastila de Seroxat sau ce imi da dr. pe zi si mi-as vedea de viata.
1
17-06-2022, ora 19:09
360
Nu este medic/terapeut
360
eu zic ca merita sa incerci hipnoterapia. nu ai nimic de pierdut. hipnoterapia o fac tot psihologii, deci vor stii ce sa tinteasca in hipnoza
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: