A.O =Astigmatism miopie

16-09-2015
hat3integria
Nu este medic/terapeut
hat3integria
Bună ziua.
Am 26 de ani şi de curand imi obosesc ochii destul de repede, in sensul ca simt o oarecare usturime după o perioada de timp (mai putin de o ora) in care imi concentrez privirea intr-un punct fix, in special atunci cand citesc.
Din aceste considerente m-am decis sa merg la un oftalmolog.In urma consultului a reiesit diagnosticul 'A.O. = ASTIGMATISM MIOPIE' si medicul mi-a prescris ochelari cu urmatorile valori:

Vedere de departe : O.D. - CYL -0.25, AX 177 grade
O.S. - CYL -0.25, AX 2 grade DP. 66mm
Observatii : Lentile sticla organica antireflex.
De asemenea, medicul mi-a recomandat verbal sa port acesti ochelari doar atunci cand citesc /folosesc computer etc.

Intrebarea mea este: purtarea acestor ochelari va elimina usturimile despre care vorbeam mai sus sau medicul respectiv mi-a prescris ochelari in scop comercial. (pentru a vinde o pereche de ochelari)? De asemenea, daca mi-a recomandat sa ii port atunci cand citesc, de ce valorile se regasesc la vedere de departe si nu la vedere de aproape?
Va multumesc anticipat.
1 comentarii
0
16-09-2015, ora 18:13
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Eu am avut acelasi diagnostic, dioptriile - 0, 50, ma durea rau capul si vedeam in ceata. Am purtat ochelarii tot timpul si la distanta si la citit. Dupa 3-4 ani m-am vindecat complet. Medicul a refuzat sa imi mai prescrie ochelari. A zis ca nu mai am nimic.
Daca vrei, fa-ti ochelarii si daca mai ai usturimi poate fi o usoara infectie. Te dai de cateva ori cu ceai de albastrele. E antiseptic ocular. Nu cu alte ceaiuri!
Adaugă un comentariu / răspuns

23-11-2021, ora 13:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medic Chat
Interpretare analize medicale online
Rapid    Confidențial    Anonim
Cu Medic Chat ai peste 200 doctori din 40 specialități medicale.
Vezi doctori disponibili
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Nanopicăturile oculare ar putea reduce necesitatea ochelarilor de vedere
  • Ochelari care pot reduce progresul miopiei la copii
  • Miopia, asociată cu o slabă calitate a somnului și timpul petrecut în fața ecranului
  • Orele petrecute la calculator pot crește riscul de miopie la persoanele tinere
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.