aparate auditive

24-10-2005
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Ma numesc Loredana Chiriac si sunt studenta la Facultatea de Economie si Administrarea Afacerilor Iasi. Fiindca in ultimul an de facultate mi-am ales ca subiect pentru lucrarea de licenta Sistemul Social in Romania, in deosebi persoanele cu handicap care au nevoie de aparate auditive.

V-as fi recunoscatoare daca ati putea sa imi oferiti raspunsuri la o serie de intrebari legate de sistemul social in Romania.

Intrebarile se refera la persoane care au handicap privind auzul:
- cate persoane cu lipsa totala sau partiala de auz se inregistreaza in Romania?
- care sunt etapele pe care aceasta persoana e nevoita sa le urmeze in scopul de a beneficia de aparat auditiv?
- in cazul in care doctorul ii recomanda un anumit aparat, i se ofera persoanei in cauza ajutor social, subventie din partea Casei de Asigurari de Sanatate sau din partea altei organizatii?
- ce criterii trebuie sa indeplineasca respectiva persoana pt a i se oferi aceasta subventie si cat la suta i se va plati de catre CAS pentru a-si cumpara aparatul auditiv necesar?
- care este costul, in medie, a unui astfel de aparat?

Alte informatii privind acest subiect sunt bine venite.
2 comentarii
0
24-10-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
cred ca ar trebui sa te adresezi asociatiilor persoanelor cu deficit auditiv. noi nu detinem aceste informatii.
bafta!
0
20-04-2012, ora 14:54
audio-optica
Nu este medic/terapeut
audio-optica
poti suna la cei care se ocupa de aparate auditive, ei stiu sigur. Pot sa iti dau un numar de telefon, vezi daca e util. sau cauta pe audio-optica.ro
bafta
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: