probleme cu aparate auditive

05-11-2009
ellysgiulia
Nu este medic/terapeut
ellysgiulia
buna ziua.am si eu o problema.de 9 luni port aparate auditive audeoV, aud bine cu ele, sunt foarte multumita.dar de 2 luni am o problema cu ele...nu prea mai pot sa le suport in ureche imediat cum le pun.ma jeneaza, simt ca ma ustura, cateodata ma mananca.le port in medie 7-8 ore pe zi din cauza asta.acum 2 luni am fost la control si mi s-a spus ca am o usoara inflamatie, am folosit picaturi otipax timp de o saptamana, in timpul asta nu am mai purtat aparatele.dupa ce a trecut inflamatia dna doctor mi-a spus ca pot folosi din nou aparatele.dar cum le pun cum simt ca parca ma arde ceva in ureche.ce ar putea sa fie? cum as putea sa rezolv aceasta problema care practic ma chinuie, si nu pot purta aparatele mult timp, desi am mare nevoie.am auzit de un spray auricular, humex, dar nu stiu cat de bun e si in ce masura ma poate ajuta.va rog mult de tot, ajutati-ma cu un sfat, remediu, orice.astept raspunsul dvs.va multumesc.
7 comentarii
0
06-11-2009, ora 12:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este o iritare a pielii conductului auditiv.
cu ce dezinfectezi oliva care intra in conduct?
iti recomand seara cand ramai fara aparat. sa usuci bine interiorul urechii cu uscatorul de par.
sa aplici in conduct 2 tampoane cu vata imbibata in biter suedez.. si sa le tii acolo 10 min.. sa faci asta de cateva ori pe seara!
0
06-11-2009, ora 17:22
ellysgiulia
Nu este medic/terapeut
ellysgiulia
multumesc mult pentru raspuns! oliva o sterg zilnic doar cu o carpa uscata, si cam la 2-3 zile cu alcool sanitar.asistenta de la audionova mi-a zis ca nu trebuie sa ating receiverul cu carpa umeda, ca se poate strica.mai am o intrebare.tratamentul cu bitter sudez cate zile sa il fac? sau o sa fie nevoie toata viata sa imi pun tampoane cu bitter in urechi???? sper ca nu.voi scapa de aceasta iritatie? cum imi recomandati sa intretin aparatele pentru a elimina acest disconfort si sa nu mai am probleme? multumesc si multa sanatate va doresc.
0
06-11-2009, ora 19:10
ellysgiulia
Nu este medic/terapeut
ellysgiulia
mi-am pus tampoane de vata in ureche...dar mi-a dat o senzatie de fierbinteala(ca sa zic asa !), practic imi frigeau urechile. e o reactie normala? nu imi dauneaza urechilor?am stat doar 8 minute.
0
07-11-2009, ora 13:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
reactiea este corecta.
in momentul cand o sa pui vata cu biter in ureche si nu o sa te mai usture. si no sa ai nici o reactie.. abia atunci o sa fii vindecata complet.. si o sa faci o pauza in tratamentul cu biter.
oliva poate fi stearsa cu un dezinfectant medical.. intreaba de producator cu ce dezinfectant se poate sterge!
0
07-11-2009, ora 14:45
ellysgiulia
Nu este medic/terapeut
ellysgiulia
va multumesc pentru ranspunsuri.o sa continuu tratamentul cu bitter.as mai avea o intrebare : pentru 2 saptamani o sa calatoresc cu avionul. eu am hipoacuzie neurosenzoriala.presunea va avea vreun efect negativ asupra urechilor? stiu ca trebuie sa mestec guma, sa casc in timpul decolarii si aterizarii..dar tot mie teama ca poate mi se perforeaza timpanul sau nu o sa se mai desfunde.mentionez ca nu am avut otita, sau alte infectii ale urechii, inafara de cele cu aparatele...in 2003 am fost operata de deviatie de sept, am fost dependenta de picaturi dar acum totul e ok, nu mai am probleme.ce ma sfatuiti ?
0
08-11-2009, ora 10:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Nu. nu este nici un risc pentru tine acea calatorie cu avionul
0
08-11-2009, ora 15:37
ellysgiulia
Nu este medic/terapeut
ellysgiulia
multumesc pentru raspunsuri dle doctor.o sa revin cu un mesaj peste 2-3 zile sa va zic cum ma simt dupa tratamentul cu bitterul sudez.sper ca imi va trece cat mai repede, si ca bitterul nu imi va irita mai rau urechile (fiind alcool).o zi buna si multa sanatate va doresc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: