Aparent suntem o familie fericita

26-01-2012
Phenix
Nu este medic/terapeut
Phenix
Buna seara!Sunt casatorita de 11 ani si mamica a doi copii, am 36 de ani, sotul 38.De profesie sunt asistenta medicala.Am realizat ca nu mai doresc deloc sa fac dragoste cu sotul, unul din motive fiind si faptul ca ejaculeaza precoce.Problema este veche, el nu vrea sa recunoasca ca are aceasta problema.In ultimii ani pot sa numar pe degete de cate ori am facut sex;Un ex:am copil de 2 ani si 3 luni si am facut dragoste dupa nastere de 3 ori;ultima data am facut acum 10 luni.El imi reproseaza ca nu vin la el, ma rog, ca nu am initiativa, eu nu mai am sentimente fata de el, poate de aceea nu "sar " pe el, cu toate ca dupa ce am nascut, ma asteptam sa fie nerabdator.Am asteptat 9 luni pana s-a hotarat;Eu m-am analizat si stiu bine ce simt pentru el, tin la el dar nu ma mai atrage deloc fizic.Am nevoie de sex, nu l-am inselat niciodata, dar cu el nu mai vreau..Nu stiu de ce.Problema pentru care va scriu este ca nu stiu daca este bine sa divortez, am 2 copii, care sunt iubiti de ambii parinti, nu vreau ca ei sa sufere, dar ei asista uneori la certurile dintre noi, din ce in ce mai dese.Sotul este si foarte gelos, ma cearta mereu si daca ma dau cu crema pe corp, daca ma imbrac mai frumos, la fel, ca pentru cine ma imbrac.Nu vrea sa mearga nici la dr. nici la preot.Intrebarea mea este ce sa fac?cum le este mai bine copiilor?pentru ei fac orice, pentru ca sunt constienta ca au nevoie de ambii parinti.Aparent suntem o familie normala, care am facut o casa impreuna, suntem respectati pentru tot ce am realizat, colegii nostri de serviciu si rudele nu banuiesc ce viata avem.Va multumesc anticipat pentru sfatul dumneavoastra, astept cu nerabdare.
8 comentarii
0
26-01-2012, ora 22:48
Andidarie
Nu este medic/terapeut
Andidarie
Un punct de vedere.
E usor sa distrugi ceva dar este foarte dificil sa construiesti ceva.
Orice mecanism care nu este utilizat regulat, se deterioreaza. Deci o solutie ar fi sa faceti un plan regulat de activitati intime nu absolut neaparat sexuale: masaj, dus impreuna.
Cu cuvinte simple in primul rind trebuie sa va construiti impreuna o arie de intimitate, de complicitate, adica sexul nu ar trebuie sa fie o necesitate de satisfacut ci un joc distractiv.
0
27-01-2012, ora 13:20
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
'eu nu mai am sentimente fata de el, poate de aceea nu "sar " pe el,
nu ma mai atrage deloc fizic.Am nevoie de sex, nu l-am inselat niciodata, dar cu el nu mai vreau'

Eu sunt mai directa: tot ce e posibil sa fii nefericita langa el, orice ai incerca.
Ii datorezi o discutie fara reprosuri, fara ton ridicat, spune-i ca indiferent cat l-ai excita, ejacularea lui precoce te lasa nesatisfacuta si nu mai poti continua asa. Esti dispusa sa incerci orice propune, daca merge la un urolog sa ceara un sfat profesionist (il va trimite la psihoterapie daca e pe fond psihic) daca nu, vrei sa-ti refaci viata.
Da, o sa fie poate foarte greu, poate urmatorul nu o sa fie fat-frumos cu palosu gros sau vreun atent, dar a persista in nefericire e un pacat si mai mare. Merita sa cauti barbatul potrivit, asta cu asteptatul este pentru tute fara incredere in ele. Oricum, copiii sunt mult mai fericiti daca parintii lor sunt separati dar fericiti, decat impreuna si nefericiti.
Tu in sinea ta deja stii ce-ti doresti.
Numai Bine si sa stii pentru toata viata: ESTI OBLIGATA SA INCERCI SA FII FERICITA!
0
31-01-2012, ora 19:09
Clariss
Nu este medic/terapeut
Clariss
Buna seara,
Varsta si experienta de viata nu imi permit sa va dau udvs. un sfat. Va incurajez cu caldura sa apelati la servicii de specialitate... problema expusa de dvs. si decizia pe care trebuie sa o luati nu este nici simpla si sugestiile unor oameni de rand va pot afecta viata pentru totdeauna. Incercati sa apelati la un psiholog, cateva sedinte de terapie sa ajuta sa va puneti ordine in viata si astfel veti fi sigura pe pasul pe care trebuie sa il faceti. Daca timpul nu va permiteti sa mergeti la psiholog apelati la consilierea psihologica online, serviciu oferit de topexperti.ro. impreuna cu un psiholog veti gasi cele mai bune solutii si veti avea siguranta ca ceea ce urmeaza sa faceti este cel mai bine pt dvs., pt sot, pt copii pt familie. Nu va permiteti o greseala acum, apoi nu mai aveti cum sa reparati fapta comisa.
0
02-02-2012, ora 08:14
Phenix
Nu este medic/terapeut
Phenix
Multumesc tuturor pentru raspunsuri;o sa fac cum este mai bine pentru copii, o sa ma gandesc ce este mai bine pentru ei.
0
03-04-2012, ora 13:33
amailia
Nu este medic/terapeut
amailia
un sfat: incearca sa te gandesti si la tine copii vor creste, eu si in zii de azi ii multumesc mamei k nu a ramas cu tata sa sufere cum am vazut si eu si sora mea si inca ma lupt cu traumele pe care mi le-au lasat certurile lor.sunt mandra de mama mea k a reusit sa isi refaca viata si sunt fericita cand o vad pe ea fericita alaturi de un barbat extraordinar caruia ii multumesc ca o face atat de fericita.deci gandeste-te si la tine copii vor fii fericiti daca esti si tu incearca sa vezi daca relatia cu sotul mai are rezolvare daca nu merge fiecare om merita sa fie fericit sa se simta implinit nu e usor sa o iei de la capat toate ne temem de asa ceva da nu e imposibil.bafta
0
03-04-2012, ora 16:37
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Barvo, 'sub acoperire'! Exact la asta ma refeream intr-un alt post, poate iti citeste raspunsul si dr. Dragomir care, spuneam, are niste idei cam rupte de realitate in ce priveste acest subiect.
Da, alegeti sa fiti fericite, asa aduceti fericire, sunteti nefericite, asta se va simti si afecta pe toti din jur.

http://forum.romedic.ro/arataprod.php?id_sub_cat=206id_cat=52id_prod=66408anc=307851
0
03-04-2012, ora 22:47
rithaa
Nu este medic/terapeut
rithaa
Ce se va intampla daca mai tarziu va veti plictisi de noul partener si va veti confrunta cu aceelas gen de probleme?
Clariss are dreptate, e bine sa priviti situatia din toate punctele de vedere inainde de a decide ce veti face.
0
04-04-2012, ora 10:41
amailia
Nu este medic/terapeut
amailia
aceleasi temeri avem toate si toti k daca urmatorulurmatoarea vor fii la fel ?nu ai de unde sa stii dar daca cu actualul ai incercat toate variantele posibile si nu merge ce ar trebuii sa facem sa ne conformam cu nefericirea de frica unui nou esec?NU, asta fac femeile fara caracter care nu au vointa.nu zic sa termini o relatie si sa te si arunci in alta, nu regaseste-te vezi ce asteptari ai de la un barbat, de la tine incearca sa te multumesti intai pe tine sa te simti tu implinita apoi sansa unei noi relatii va veni iar tu vei stii cum sa o abordezi.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: