Ar putea fi scleroza multipla?!?

26-01-2008
Aime
Nu este medic/terapeut
Aime
Buna ziua!

Intrucat am dureri de mai multa vreme la nivelul coloanei vertebrale, iar de cateva saptamani s-au acutizat, am facut o investigatie rmn a intregii coloane, care arata urmatoarele:
- piese scheletice cu raporturi normale;
- reducerea lordozei cervicale;
- osteofit median posterior C3-C4 ce amprenteaza discret sacul dural;
- complex disc-osteofite C4-C5 procident posterior in canalul medular unde determina reducerea spatiilor lichidiene perimedulare anterioare, comprimand discret sacul dural;
- osteofite posterioare C5-C6 si protruzie discala circumferentiala C5-C6 ce amprenteaza sacul dural si ingusteaza foramenele de conjugare, fara conflict disco-radicular;
- hipersemnal T2 liniar intramedular la nivelul cordoanelor laterale la nivel corespunzator spatiului C6-C7 - mielopatie compresiva ?, demielinizare in cadrul unei boli inflamatorii ? - de interpretat in context clinic;
- discuri intervetrebrale toracale ce nu depasesc marginea platourilor vertebrale;
- debord discal posterior L4-L5 ce amprenteaza minim sacul dural - protruzie mediana L5-S1 ce comprima secundar sacul dural; - maduva spinarii de la nivel toraco-lombar cu grosime normala si semnal T2 omogen.

Pare foarte grav. Am facut deja o programare la un neurolog, dar trebuie sa merg peste cateva zile. Poate ma ajutati cu un raspuns... Ma framanta si acea referire la mielopatia compresiva sau demielinizare... Ar putea fi scleroza multipla?!?...Osteofitele se mai pot "dizolva"? Ce implica ingustarea spatiilor lichidiene perimedulare anterioare, a foramenelor de conjugare... Va rog sa imi explicati ce inseamna cele enuntate, ce implicatii au acestea asupra starii mele de sanatate si ce as putea face...
Va multumesc!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.