asa se manifesta depresia?

17-02-2011
neo1
Nu este medic/terapeut
neo1
buna ziua. mama mea are cam aceste simptome :toti au ceva cu ea dar, ea zice ca e perfecta, la 2-3saptamani trebuie sa se certte zdravan cu cineva, in spital a refuzat tratamentul(la ultima internare a luat a luat medicatie doar 1 zi), ameninta ca da foc casei, ca ne face "felul"(mie, sotiei si baiat de 3 ani), a spus ca atunci cand o apuca asa ii vine sa muste din om, sa-l omoare. jigneste pe toata lumea, nu ne mai viziteaza nimeni casa din cauza ei. daca se cearta bine cu cineva, parca se descarca, nu mai e 1 saptamana nervoasa(tre sa ai mare grija ce zici sa nu deranjezi), dupa aia acumuleaza iar in ea si gata scandalu, si tot asa. zicea ca a ajuns asa din cauza tatalui meu, acum el e decedat de 1 an jumatate, reproseaza ca e asa din cauza mea. deci spune permanent ca cineva are ceva cu ea, nu merge singura in public ca zice ca ii e frica. i s-au prescris mai multe tipuri de medicamente, din care foloseste doar 1/2 tableta intr-o zi :frontin parca 0.25, si aia nu stiu daca ia 2 tablete per saptamana. ce putem face ? cui sa ne adresam ? mama ei -bunica mea, are 80 de ani, si ea este ingrozita de acest comportament de cele mai multe ori sub forma violenta fata de ea. i-am mai zis sa mai mergem la medic, refuza categoric, zice ca vrem s-o vedem in spital. toata lumea ne spune ca atunci cand face asa sa chemam salvarea(in majoritatea cazurilor striga, sparge diverse obiecte, aprinde toate becurile prin casa si da televizoru la maxim. va multumesc
6 comentarii
0
17-02-2011, ora 22:50
Psiholog Ioana Panculescu
Psihologie, BUCURESTI
Psiholog Ioana Panculescu
sincer eu cred ca este mai mult decat o depresie dar nu pun un diagnostic on line

psiholog Ioana Panculescu
0
18-02-2011, ora 15:03
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
Buna.

Nu ma pricep si nu sunt de specialitate, dar pare sa aiba o tulburare de personalitate care o face agresiva sau cine stie - poate traverseaza chiar un episod psihotic. Asa a fost toata viata? Poate ca o internare i-ar face bine, vedeti ce zice si medicul psihiatrul.
0
19-02-2011, ora 12:05
neo1
Nu este medic/terapeut
neo1
de pe la 35 de ani face chestiile astea. dar in ultimii ani sunt adevarate excese. deci medicul psihiatru a zis ca nu-i poate face nimic atat timp cat ea refuza tratamentul. acum are 53 ani
0
19-02-2011, ora 15:23
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
Mama dvs. ar putea avea si agorafobie daca spuneti ca ii este frica sa iasa singura in public. Dar inteleg ca nu asta este problema principala, ci starile dansei de nervozitate. Ati putea incerca sa ii dati macar cate un Sedatig PC sau cate un extraveral cand mai are starile acestea de iritabilitate, dar daca refuza pastilele, intr-adevar nu stiu ce ati putea face. In orice caz din ce ati povestit nu pare a fi depresie, sau doar depresie.
0
20-02-2011, ora 13:13
utilizator_18918
Nu este medic/terapeut
utilizator_18918
Din ce scrii se pare că are şi momente de normalitate când conştientizează că are o problemă ("a spus ca atunci cand o apuca asa ii vine sa muste din om, sa-l omoare"). De ce nu o forţezi să ia medicamentele în acea perioadă ca peste o săptămână să nu mai facă criza aia de nervi? Încearcă s-o convingi să-şi ia pastilele când judecă normal că oricum nu are nimic de pierdut. Puţină somnolenţă timp de-o săptămână n-o va omorî. În fond, nu mai e la şcoală să mai aibă de învăţat.
0
21-02-2011, ora 10:39
neo1
Nu este medic/terapeut
neo1
stii de ce nu le ia ? ca i=a spus medicul de familie, medicamentele de nervi dauneaza ficatului. nu stiu cum sa mai procedez. orice fac, interpreteaza, doar in favoarea ei, daca zic de medicamente, spune ca vrem s-o vedem in spital.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul