Aspenter in loc de fraxiparine

17-05-2018
Elena2018
Nu este medic/terapeut
Elena2018
Buna seara,

Am fractura de metatarsian 5. Doctorul ortoped mi-a prescris atela gipsata 14 zile si pantof ortopedic 3 saptamani. Am rugat medicul de familie daca imi poate prescrie un înlocuitor pentru fraxiparine, pentru ca am fobie de injectii si mi- a prescris aspenter. Pot continua cu aspenter? Este a treia zi de tratament.

Va multumesc
13 comentarii
1
17-05-2018, ora 08:40
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Nu exista nici un echivoc: colegii occidentali au stabilit ferm ca, in cazul oricarei imobilizari gipsate (sau orteza) sub genunchi, este oblogatorie tromboprofilaxia cu molecule heparinice sau cu pastile anticumarinice, deci aspirina este total insuficienta.
Problema D-voastra reala este total diferita: este, oare, justificata imobilizarea gipsata in cazul fracturii D-voastre?
In Romania se imobilizeaza inutil peste 99% dintre fracturile metatarsianului 5.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
29-12-2018, ora 11:09
JipaTeo
Nu este medic/terapeut
JipaTeo
Buna ziua!Mi-am rupt piciorul si mi l-au pus in ghips.Trebuie sa fac timp de 30 zile fraxiparine, dar eu inca alaptez.Pot alapta la cateva ore dupa ce fac injectia si seara?Eu fac injectia pe la ora 11 ziua.Va multumesc
0
20-05-2019, ora 17:43
alex711
Nu este medic/terapeut
alex711
Buna ziua,

Am fost diagnosticat cu o fractura de metatarsian 4 si mi s-a pus piciorul in ghips pentru 4 saptamani.
Si mi-a prescris doreta(2 capsule pe zi la nevoie), omez(o capsula pe zi) si fraxiparine o injectie pe zi timp de 30 zile.
Pot inlocui fraxiparine cu altceva?De exemplu aspenter?

Multumesc !
0
20-05-2019, ora 19:10
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
O fractura izolata a metatarsianului 4 nu se mai trateaza cu imobilizare gipsata.
Problema este alta: este o fractura izolata sau este o fractura-luxatie grava, de tip Lisfranc?
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
20-05-2019, ora 20:03
alex711
Nu este medic/terapeut
alex711
Buna seara,
nu mi-a spus acest lucru medicul.problema este ca nu puteam calca pe acel picior si se umflase putin.
am calcat stramb pe acel picior si asa s-a intamplat.
pe foaia de la medic scrie:fractura metatarsian IV picior drept si atat.

Multumesc frumos pentru raspuns.

Alexandru.
0
20-05-2019, ora 22:49
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara,
Din pacate, tratamentul modern al fracturilor metatarsienelor inca nu a patruns in Romania.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
20-05-2019, ora 23:03
alex711
Nu este medic/terapeut
alex711
Buna seara,

Voiam sa imi raspundeti daca pot inlocui fraxiparine cu aspenter sau cu altceva?

Si daca pot da gipsul mai repede jos, deoarece 4 saptamani mi se pare destul de mult.

Multumesc si o seara buna !
0
21-05-2019, ora 10:33
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Fraxiparine (sau Clexane sau alta injectie similara) este absout obligatoriu pe toata perioada imobilizarii gipsate.
V-am precizat ca gipsul este total inutil intr-o fractura izolata a metatarsianului 4, insa este absolut obligatoriu intr-o fractura complexa, de tip Lisfranc.
Sunteti sigura ca nu aveti o fractura-luxatie de tip Lisfranc? Aceasta fractura este neglijata (nu este recunoscuta) in peste 90% din cazurile de fracturi ale metatarsienelor, conducand la sechele grave si invalidante, pentru tot restul vietii.
Prin urmare, sunt obligat sa va repet ca problema D-voastra reala este doar diagnosticul.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
21-03-2022, ora 17:49
Livia1989
Nu este medic/terapeut
Livia1989
Bună ziua. Am și eu nevoie de un sfat. Am fractură la metatarsianul V și mi s-a pus atelă gipsata. Mi s-a dat fraxiparine, însă când am făcut prima injecție mi s-a înroșit imediat zona și a început să mă mănânce. Este alergie? Și cu ce aș putea înlocui această injecție dacă este alergie? Habar nu aveam că sunt alergică la ea pentru că nu am mai făcut până acum această injecție. Vă mulțumesc anticipat pentru răspuns.
0
21-03-2022, ora 18:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Puteti inlocui cu preparate injectabile similare.
Dar intrebarea esentiala este alta: aveti nevoie cu adevarat de gips?
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
0
21-03-2022, ora 18:30
Livia1989
Nu este medic/terapeut
Livia1989
Vă mulțumesc frumos pentru promptitudine. Sincer nici eu nu sunt prea convinsă de utilitatea gipsului. Cât despre utilizarea altui medicament similar, nu are aceași compoziție? Mă gândesc că sunt alergică la un element din compoziția fraxiparine.
0
21-03-2022, ora 19:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Vreau sa fiu bine inteles: exista un anumit tip de fractura a metarsianului 5, o fractura grava, ce necesita o lunga perioada de imobilizare gipsata stricta.
Exista alte substante injectabile, avand compozitii diferite.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
0
21-03-2022, ora 19:25
Livia1989
Nu este medic/terapeut
Livia1989
Vă mulțumesc mult domnule doctor.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul