aspergilom pulmonara se transmite prin sarut?

30-09-2007
catty24ct
Nu este medic/terapeut
catty24ct
prietenul meu a fost diagnosticat cu aspergilom pulmonara. va rog sa-mi dai niste date deste aspergilom pulmonara, si daca se ia. Prin sarut se transmite?...multumesc anticiat.
2 comentarii
0
25-10-2007, ora 00:00
Dr. Nicolae Claudia Adriana
Alergologie si imunologie clinica, bucuresti
Dr. Nicolae Claudia Adriana
NU! MERITA INVESTIGATII ALERGOLOGICE SUPLIMENTARE.
0
20-03-2009, ora 16:22
simanicoleta
Nu este medic/terapeut
simanicoleta
Buna Ziua!

Am fost diagnostica in urma unui examen tomografic cu Aspergilom sfenoidal si mi s-a recomandat operatie.
Vreau sa stiu mai multe despre aceasta boala si daca exista si tratamnet care pot fi urmate.
Precizez ca am facut aceste cercetari deoarce sufar de dureri de cap de cel putin 7 ani si pana acum nu mi s-a spus decat ca as avea sinuzita sfenoidala cronica(acum 5 ani).
Am inteles ca nu se paote de cat prin operatie, nu exista nici un alt tratament?
Care sunt riscurile daca fac operatia si daca nu o fac?
M-am gandit sa ma duc sa fac si un RMN ptr mai multa siguranta
deoarece pana acum 2 doctori mi-au pus 2 diagnostice diferite.
Am fost operata si de deviatie de spet nazal acum 5 ani(domnii doctorii de atunci s-au gandit ca din cauza aceasta am durerile de cap.)
Aceste dureri de cap nu sunt puternice dar in schimb sunt de lunga durata si f sacaitoare.
cea mai lunga durere a fost de o saptamana dupa care am lesinat.
Va rog frumos daca cunoaste cineva ceva despre aceasta bola, sa imi raspunda si mie!!!!
Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

03-03-2020, ora 11:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Grintuss
Grintuss - Remediul pentru tusea seacă și cea tusea productivă într-un singur produs
Un produs care modulează tusea, fără a o suprima, și care acționează protejând mucoasa, calmând iritația și favorizând eliminarea mucusului. Efect rapid asupra simptomului, dar acționând în același timp și asupra cauzei: iritația mucoasei provocată de agenții infecțioși, dar și a agenților iritanți precum fumul, smogul, praful. Detalii aici
02-03-2020, ora 09:50
Publicitate ROmedic
Administrator forum
TBIPay
Aveţi adesesa pacienți care amână tratamentul deoarece nu își permit costul serviciilor medicale?
Oferiți pacienților opțiunea de a avea grijă de sănătatea lor ACUM și de a gestiona plata MAI TÂRZIU prin TBIPay. Deveniți partener TBI și beneficiați de soluții inovatoare pentru cabinet/clinică. Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.