Atacuri de panica? | Forumul Medical ROmedic

Atacuri de panica?

12-08-2016
Mihaela012
Nu este medic/terapeut
Mihaela012
Buna ziua,

De aproximativ o luna ma confrunt cu niste simptome groaznice: ma doare capul foarte rau, ametesc, nu pot sa mananc nimic, in special dimineata. De asemenea, ma trezesc cu niste batai de inima foarte puternice, care ma sperie foarte rau. Aceste stari trec foarte greu, in cateva ore, pana aproape de pranz. Mentionez ca momentan lucrez si imi este foarte greu sa imi continui activitatea in aceste conditii. Am mers si la medicul de familie, care mi-a dat o serie de analize, insa acestea au iesit ok. Sa fie oare anxietate, insotita de atacuri de panica? Recent am trecut prin mai multe probleme personale, care...zic eu, m-au pus in dificultate. Va rog sa imi spuneti ce este de facut in aceasta situatie. Va multumesc!
3 comentarii
0
12-08-2016, ora 12:14
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Buna Mihaela! Din ce ne descrii, pare sa fie simptome ale unei tulburari anxioase. Dar cel mai bine, ia trimitere de la medicul de familie catre psihiatru si du-te la un consult pt diagnosticul diferential. Noi aici ne putem da cu parerea si nu e ok. Simptomele acestea se regasesc in mai multe tulburari si trebuie facuta diferenta. Probabil ve primi reteta pt tratament si iti recomand sa il iei, pt ca nu va fi pe viata. Apoi, dupa diagnostic, poti merge si la psiholog, pt a te sprijini sa iti schimbi in viata acele lucruri care te-au adus in acest punct dureros pt tine.
Toate au o rezolvare, au incredere!
Sanatate!
0
12-08-2016, ora 12:36
Psiholog Luminita Codrescu
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Luminita Codrescu
Buna, oricare ar fi sursa simptomelor pe care le experimentezi, faptul ca ele "te sperie rau de tot" este un motiv pentru care poti apela la psihoterapie. Gestionarea starilor emotionale asociate celor fiziologice tine de apanajul psihoterapiei si vei dobandi un instrument in plus care te va ajuta sa treci peste acest episod.
Iti urez sanatate si echilibru :)
Numai bine!
0
12-08-2016, ora 15:13
Psiholog Camelia Stavarache
Psihologie, BUCURESTI
Psiholog Camelia Stavarache
Din descriere pare o tulburare de anxietate cu atacuri de panica
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Anxietatea È™i stresul cronic pot creÈ™te riscul dezvoltării tulburărilor psihiatrice
  • DependenÈ›a față de tehnologiile mobile a fost asociată cu depresia È™i anxietatea
  • Anxietatea poate influenÈ›a negativ luarea deciziilor
  • AplicaÈ›ia pentru smartphone care ar putea reduce anxietatea È™i depresia
  • Riscul de anxietate la mame, asociat cu utilizarea intensă a dispozitivelor electronice
  • Tinerii È™i femeile sunt mai predispuÈ™i la anxietate
  •