atrofie creier partea stanga

01-07-2011
roxanik88
Nu este medic/terapeut
roxanik88
Buna ziua!

Problema este la tatal meu, care in urma unor dureri mari de cap in zona creierului mic, a facut un control, si in urma tomografiei, doctorul i-a spus ca o parte a creierului pe partea stanga nu mai este irigata ( nu s-a vazut nimic in zona creierului mic, unde are durerea)..nu stiu amanunte si tocmai de aceea vreau sa cer parerea unui doctor, sa imi spuna care sunt riscurile si urmarile, cum poate evolua aceasta problema, si ce interdictii are: hrana, efort...etc, si de la ce altceva ar putea fi acea durere.
Trebuie sa mai mentionez ca acum 10 ani in urma unui accident ischemic (ceva de genul, imi cer scuze daca nu scriu corect, dar nu mai stiu exact cum se numeste) s-a descoperit o problema cu coagularea sangelui si de atunci ia anticoagulant Sintrom.
Vreau sa mai precizez ca a inceput sa ii amorteasca si mana dreapta acum dupa iesirea din spital, doar ultimele 3 degete si pana la cot.
Mai jos voi scrie diagnosticul de pe biletul de externare:

DIAGNOSTIC EXTERNARE

AIT-uri in teritoriul vertebrobazilar cu tulburari vizuale.
Dislipidemie mixta.
Deficit de proteina S - trombofilie.
Migrena bazilara BICKERSTAFF.
Atrofie temporala stanga confirmata CT.

EKG-ritm sinusal AV=67/minut
EEG-traseu cu ritm alpha=8-9 Hz, slab reprezentat si organizat in ambele emisfere, reactiv la DO, activitate crescuta theta mono si polimorfe difuz repartizate si theta ascutit TaTp bilateral, sincronizate la SLI.

Astept raspunsul unuia sau a mai multor medici.
Multumesc!
1 comentarii
0
01-07-2011, ora 13:48
roxanik88
Nu este medic/terapeut
roxanik88
si am uitat sa spun ca dupa acel accident vascular nu a ramas cu nici o paralizie sau ceva de genu.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: