au trecut peste 2 saptamani si nu mi-a venit menstruatia

03-09-2010
mikidutza+
Nu este medic/terapeut
mikidutza+
Buna ziua !

Ma confrunt cu urmatoarea problema: dupa ce am nascut am luat anticonceptionale Logest( la indicatia ginecologului), nu m-am simtit f bine si am revenit la cele dinaintea nasterii, Mercilon.Lunar menstruatia venea in aceeasi zi.Luna aceasta in pauza de 7 zile mi-a venit doar o scurgere maronie care a durat cateva ore.

Sunt f ingrijorata deoarece au trecut peste 2 saptamani si nu mi-a venit mesntruatia.Precizez ca am efectuat si un test de sarcina la aprox 8 zile de la scurgerea maronie si a iesit negativ.

Poate fi sarcina?Care pot fi alte cauze?Mentionez ca am 29 de ani, in ultimele sapt m-a durut frecvent capul, am fost stresata si cateva zile m-a "jenat" in partea de jos a abodomenului, in partea dreapta(a trecut durerea).
Azi m-a fulgerat in zona mijlocului si ma doare destul de rau.

Va multumesc si astept cu nerabdare raspunsul d-voastra.
6 comentarii
0
03-09-2010, ora 20:19
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
aţi continuat cu pastilele? o altă folie? e posibil să nu fie potrivite pentru dumneavoastră aceste anticoncepţionale şi să vă fi dereglat organismul. durează până să şi revină
0
03-09-2010, ora 20:58
mikidutza+
Nu este medic/terapeut
mikidutza+
Nu am mai continuat sa iau alta folie de anticonceptionale, deoarece am considerat ca nu este in regula faptul ca nu mi-a venit mestruatia in cele 7 zile de pauza.
Inainte de sarcina am luat cativa ani Mercilon, paream ok, menstruatia venea regulat, chiar la aceaesi ora, dura cam 3 zile, dar dupa nastere am luat initial Logest, nu m-am simtit bine si de aceea am revenit la Mercilon pe care il iau din nou de peste un an.
Ce probabilitate este sa fie sarcina?Deja intarzierea mi se pare f mare de 16 zile.
0
06-09-2010, ora 20:55
mikidutza+
Nu este medic/terapeut
mikidutza+
Am fost la echo si mi-a spus ca am ovarele nefunctionale.Ce inseamna acest lucru?Va rog sa-mi spuneti.
0
09-09-2010, ora 11:56
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pare ciudată această informaţie... cum adica ovarele nefuncţionale? Chisturi sau alte probleme? şi doar un ecograf nu poate să zică acest lucru este nevoie de analize hormonale şi o examinare la un endocrinolog.
0
09-09-2010, ora 14:40
mikidutza+
Nu este medic/terapeut
mikidutza+
Asa mi s-a spus, ca nu au activitate ovarele, ca sunt nefunctionale, ca probabil anticonceptionalele au inhibat menstruatia, ca trebuie schimbate.Ca tb sa astept menstruatia, dc nu in 2 sapt tb repetata echografia.
D-voastra ce ma sfatuiti?Va intrebam ce probabilitate e sa fie totusi sarcina?
0
16-09-2010, ora 18:10
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
sarcină nu cred că este, este foarte probabil să trebuiască să schimbaţi pastilele cu altele şî să apară apoi menstruaţie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amenoreea - lipsa menstruației
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Menopauza
  • Menarha - prima menstruatie
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  • De ce întârzie menstruația?
  • Câte zile poate să întârzie ciclul (fără a fi o problemă)
  •