AVC in urma cu sase luni

03-11-2006
vivi2006
Nu este medic/terapeut
vivi2006
Tatal meu a avut un AVC in urma cu 6 luni. De atunci nu poate sa vorbeasca, sa citeasca si sa scrie (nu poate sa formuleze propozitii, sa spuna ceva coerent).Exista posibilitatea de a face un transplant de celule nervoase? Tot de la acest accident are si stari epileptice. E din cauza tratamentului? Ce se poate face?
4 comentarii
0
19-03-2007, ora 00:00
dr Emmy
Identitate neconfirmată
dr Emmy
Tatal tau a avut un Acidevt Vascular Cerebral care a cuprins centrul Vorbirii.Unele persoane pot recupera putin cate putin cu ajutorul unui Logoped si bineinteles a terapii indicate demedicul neurolog. Persevereaza.
0
25-03-2007, ora 00:00
mona_2007
Nu este medic/terapeut
mona_2007
Mama mea are 79 ani si a suferit un accident vascular cerebral
joi dimineata. A fost internata si tratata, dar e inca in coma la spital. Isi mai revine? ! Si in ce conditii??
0
27-03-2007, ora 00:00
Lumi-br
Identitate neconfirmată
Lumi-br
Ceea ce are tatal tau se numeste AFAZIE si se datoreaza lezarii unor centrii nervosi ai limbajului.Trebuie sa urmeza terapie specific logopedica.din experienta mea profesionala iti spun ca se poate recupera. Ce-i drept limbajul nu va avea aceleasi performante, dar se poate.Ai incredere, rabdare si incurajaza-l tot timpul.terapia medicamentoasa impreuna cu cea specifica (psoho-logopedica) dau rezultate.
0
17-06-2007, ora 00:00
vivi2006
Nu este medic/terapeut
vivi2006
Va multumesc pentru raspunsurile dvs. A trecut mai bine de un an, timp in care tatal meu a fost tratat si de fizioterapeut si de logoped, dar in ultimul timp nu se mai vede nicio imbunatatire.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: