Batai puternice ale inimii/oboseala din cauza tiroidei?

21-04-2018
vlad321
Nu este medic/terapeut
vlad321
Totul a inceput acum aproximativ 2 ani jumatate, prin august 2015, cand am aflat ca eu si familia mea ne vom muta in Germania. Nu a fost un soc pentru mine, sau cel putin nu l-am resimtit asa. Stiam deja unde mergem pentru ca fusesem in vacanta cu o luna inainte. Matusa ne ajutase si deja aveam un apartament inchiriat. Nu eram speriat de gandul ca plec, cu toate ca aveam un sentiment neplacut legat de faptul ca trebuia sa imi las in spate toti prietenii si amintirile frumoase avute cu ei. In luna august am inceput sa observ batai puternice si neregulate ale inimii, batai atat de tari incat imi dadeau o sensatie ca inima vrea sa iasa din piept. Bataile le simteam pe parcusul intregii zile, cand mai tare, cand mai incet. Inainte sa ne mutam in octombrie am fost la un medic cardiolog petru o investigatie. Medicul cardiolog m-a consultat si nu mi-a gasit nimic, insa mi-a spus ca ar fi sanse sa fi avut un soc generat de mutarea care va urma si ca acest soc sa fi declansat o problema hormonala. Dupa mutarea mea in Germania, dupa vreun an am inceput sa resimt dureri la ceafa (aceste dureri le am pana in ziua de azi), dureri care sunt suportabile, dar care imi afecteaza viata de zi cu zi. Durerea o pot descrie ca si cum muschii nu ar mai putea sustine la fel de bine capul, si durerea imi trece pentru o perioada scurta de timp daca imi trosnesc oasele coloanei cervicale. Cam in acceasi perioada mi a aparut si o durere in partea dreapta a marului lui Adam, dar odata ce apas pe zona respectiva imi trece durerea (durerile persista pana in ziua de astazi). Dupa inca vreo 6 luni asa zicem am inceput sa am o tuse care ar parea o tuse productiva dar nu imi iese nimic din gat. In perioada asta am fost de mai multe ori la medicul de familie, care prima data m-a trimis la un medic cardiolog(care bineinteles, nu mi-a gasit nicio problema) dupa cand am venit cu probleme de gat mi-a spus ca ar trebui sa fac exercitii yoga si de intidere a muschilor.Eu fiind o persoana delasatoare si probabil inconstienta, am lasat treaba asa fara sa fi mai avut vreo intentie sa aflu ce problema am, chiar daca problemele persistau in fiecare zi. Din vara anului 2017, alte probleme au intervenit. La sala cascam de fiecare data cand incepeam un exercitiu si nu mai dadeam accelasi randament. Am lasat timpul sa treaca. Din septembrie mi au aparut niste dureri la coloana in partea de jos pe care le aseman cu durerile de gat, urmate de probleme de respiratie, dimineata si seara in special(sensatie de sufocare/insuficient aer). Aici chiar m-am speriat si am fost la medicul de familie care ne-a facut trimitere pt spate, plamani si tiroida. Acum nici nu mai pot face sport. La cel mai mic efort fizic (ex. urcatul scarilor scolii) obosesc si respir greu. Problemele cu plamanii s-au diminuat, dar asta nu imi dizolva starea de ingrijorare. Ma simt fara scapare. Ar putea fi intr-adevar o problema hormonala? Orice sfat e bine venit!
1 comentarii
0
22-04-2018, ora 00:17
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Mergi la un medic endocrinolog care sa iti dea de facut niste analize hormonale. Daca ies bine, posibil sa ai somatizari de Anxietate. Anxietatea e o boala ce se trateaza la psiholog, psihiatru.
Pentru problemele cu coloana si cervicala, mergi la un Reumatolog. Sunt diferite si trebuie sa le abordezi separat. Ai grija cu statul la computer sau tableta. Pot proveni de aici.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.