Bataturi la calcai dureroase

12-06-2017
gheorghe lenuta
Nu este medic/terapeut
gheorghe lenuta
Buna ziua fiicei mele de 18 ani i au aparut la calcaie.niste bataturi.care s au intarit si o dor cand merge, durerea este doar locala.Am fost la medic si ne a recomandat scoaterea lor chirurgical.Mentionez ca nu.practica nici un sport inaltime1.60, greutate 50 kg.Va multumesc
5 comentarii
1
12-06-2017, ora 20:44
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Indepartarea bataturilor reprezinta o grava eroare: batatura reprezinta un mijloc de auto-protectie a organismului. Lasat fara protectie, piciorul va fi expus unor plagi ce vor face mersul imposibl.
Probabil ca are un pes cavus (picior scobit de tip tripod).
In acest caz, este suficienta reducerea utilizarii piciorului si incaltaminte adecvata (exclus adidasi).
Aveti mai multe detalii pe pagina mea de site
-------*
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

(*modificat de admin)
0
13-06-2017, ora 08:04
gheorghe lenuta
Nu este medic/terapeut
gheorghe lenuta
Intr adevar poarta numai adidadi si tenesi nici un pantof.Multumesc.
0
14-06-2017, ora 09:29
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Aceasta incaltaminte este profund nociva pentru picior daca este purtata habitual (in afara practicarii sportului): prin modul de realizare si datorita materialelor utilizate, transpiratia nu se evapora, iar la nivelul pielii se produc diverse modificari (hiper-hidroze, micoze, bataturi etc).
Trebuie sa-i explicati ca incaltamintea fiziologica este una confectionata din piele (atat la interior, cat si la exterior).
Incaltamintea sport se poarta strict pe perioada practicarii sportului si in nici un caz pe toata perioada zilei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
11-10-2021, ora 22:39
Danutza dana95
Nu este medic/terapeut
Danutza dana95
Buna seara! De 3, 4 luni mi a aparut o batatura pe calcai..prima data credeam ca am un maracine ceva..cand cand calc doare foarte tare..ce ar putea fi?
0
13-10-2021, ora 10:47
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Situatia trebuie analizata prin examinare clinica directa: poate fi o batatura de protectie, poate fi o veruca (neg), un corp strain, o formatiune tumorala sau orice altceva.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar bătăturile?
  •