Blocare genunchi si RMN

30-09-2021
Dora Gogiu
Nu este medic/terapeut
Dora Gogiu
Buna ziua,
In urma cu o luna mi s-a blocat genunchiul cu piciorul in pozitie indoita si la indreptarea lui s-a auzit o pocnitura care m-a speriat. Mentionez ca in 2018 am fost operata la acelasi  genunchi(meniscectomie partiala interna si debridare articulara artroscopica) si am facut anual infiltratiile recomandate dupa operatie.
Dupa blocarea genunchiului am facut RMN(in urma cu o saptamana) si am primit urmatorul rezultat:
- status postoperator la nivelul meniscului intern, cu reducerea in volum al corpului si cornului posterior
- debord discal corporeal de 3 mm
- reducerea in inaltime a spatiului articular femuro-tibial intern, cu aspect neregulat al cartilajului
- fina modificare degenerativa grad I corporeala intrameniscala externa
- LIA subtiat in ansamblu cu edem intrafibrilar, insertii si traiect pastrate
- LIP, LCM, LCL, tendon patelar cu aspect in limite normale
- displazie trohleara tip B
- pensarea spatiului articular femuro-patelar intern, cu minima condropatie retropatelara
- fara fluid revarsat intraarticular
Va rog sa-mi spuneti daca este nevoie de o noua operatie pentru problemele semnalate, sau ce ar trebui sa fac pentru a imbunatati situatia si sa-mi pot relua activitatea normala(acum imi este frica sa nu se repete blocajul si evit pe cat posibil sa indoi si sa calc pe piciorul afectat).
Pensionara, 60 ani, 160 cm inaltime, 65kg
Multumesc mult!
4 comentarii
0
30-09-2021, ora 15:06
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Rasounsul nu depinde de interpretarea scrisa (textul trimis), ci doar de studierea directa a imaginilor RMN in timpul examinarii clinice directe, de catre chirurgul care v-a operat.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
0
30-09-2021, ora 16:32
Dora Gogiu
Nu este medic/terapeut
Dora Gogiu
Multumesc!
Sunt programata peste o luna la un consult, dar as vrea sa stiu ce sa fac pana atunci, daca sa port genunchiera, sa stau mai mult in pat, sa nu ma mai ocup de treburile zilnice, etc.
0
04-10-2021, ora 10:10
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Este intelept sa reduceti la minimum solicitarea genunchiului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
0
04-10-2021, ora 12:34
Dora Gogiu
Nu este medic/terapeut
Dora Gogiu
Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.