Examen RMN

07-08-2021
diaconu raluca
Nu este medic/terapeut
diaconu raluca
Bună ziua, pe 31 iulie am avut un mic accident, a dat o mașină peste mine și am căzut cu tot cu bicicleta. Nu aveam nimic în schimb când am încercat sa ma ridic în picioare în genunchiul drept am simțit ca o tăietură și am căzut. Nu mai puteam deloc sa ma ridic, a venit ambulanta, mi a pus piciorul în fașă ghipsata urmând ca luni sa merg la ortoped. La controlul ortopedic deja zona genunchiului era foarte umflata, dldr a făcut o extracție de 4 seringi de sânge, și mi a recomandat sa fac RMN. A zis sa nu fie făcut chiar atunci RMN ul sa mai aștept, mi a pus o orteza și a rămas ca după efectuarea RMN ului sa ne vedem. Zicea ceva de ligament incrucisat anterior. M am programat la RMN pe 12 august adică la 12 zile de la accident. Este prea devreme? Dl dr mi a spus sa vin la el la control pe 23 august. Între timp genunchiul s a mai dezumflat dar e vânat tot. De durut nu mai doare (nici nu am exagerat cu mersul) și dacă am făcut o am făcut o în casa cu carja. Vreau sa știu doar dacă e rea devreme sa ma duc pe 12 sau sa mai aștept... Mulțumesc
7 comentarii
1
07-08-2021, ora 16:49
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Pana sa ajungeti la RMN este utila, suficienta si teribil de importanta o radiografie.
Daca aveti o fractura de femur sau de tibie se impune operatie urgenta, fara intarziere.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
0
07-08-2021, ora 16:51
diaconu raluca
Nu este medic/terapeut
diaconu raluca
Radiografie mi au făcut la urgenta. Nu e nimic rupt din ce a zis și ortopedul. Din palpare părea entorsa dar faptul ca se umflase și de la genunchi mi a zis ca era posibil sa iasă lichid galben sau rosu. Abia după mi a spus de LIA și sa fac RMN. Mulțumesc
1
07-08-2021, ora 17:34
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nu ati precizat ca a fost si o radiografie.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
0
07-08-2021, ora 18:09
diaconu raluca
Nu este medic/terapeut
diaconu raluca
Am uitat sa menționez, întrebarea mea e cam devreme programat RMN ul în 12 zile de la accident? Nu înțeleg de ce la control dr a, spus ca să nu l fac imediat după consultul ortopedic, ci sa mai las sa treacă timp(având în vedere ca a scos sânge de acolo de la genunchi... Cred ca s a exprimat ceva de genul, dacă e prea repede făcut din cauza lichidului din jurul genunchiului nu se vad ligamentele???). Mulțumesc
0
08-08-2021, ora 16:32
diaconu raluca
Nu este medic/terapeut
diaconu raluca
Bună ziua, nu mi ați mai răspuns la întrebare, se poate sa fac RMN ul în timp asa de scurt de la accident, 13 zile? Sau îl reprogramez? Mulțumesc anticipat.
0
09-08-2021, ora 12:25
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
De obicei, daca nu exista o leziune osoasa ce ar presupune interventie chirurgicala, RMN-ul poate fi util la 2-3 luni de la traumatism.
Desigur, mai util este un examen clinic atent si competent.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
0
09-08-2021, ora 14:01
diaconu raluca
Nu este medic/terapeut
diaconu raluca
Mulțumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.